Archiwum Ksiażki książki dla dzieci 0+ książki dla dzieci 6+ MK Czytuje

50 lat z Reksiem. Księga Wiedzy i Wielka Księga Przygód.

reksio

Cudowna bajka z mojego dzieciństwa i pewnie wielu innych osób ma już 50 lat. Z tej okazji GW Publicat wydało kilka naprawdę świetnych pozycji. Z mnóstwem tekstu, przepięknych ilustracji, w twardych oprawach i o odpowiednich rozmiarze czcionki.

Reksio. Księga Wiedzy to czytelnicza podróż przez wszystkie pory roku i towarzyszące im zmiany. Przeglądając tę książkę dziecko dowie się, że pszczoły zapylają kwiaty, jakie rośliny rosną wiosną i jakie dźwięki towarzyszą tej porze roku. Latem będzie odgadywało, jaki przedmiot nie zatonie, otrzyma instrukcję jak złożyć łódkę z papieru czy co zrobić, gdy ugryzie Cię komar. Jesienią będzie mogło zrobić własne drzewo, dowie się, co zbierać w lesie lub parku oraz jak zrobić mgłę. Zima to m.in. zimowe zwyczaje zwierząt, zabawy na śniegu. Na koniec Księga Wiedzy prezentuje różne zjawiska pogodowe oraz opowiada o porach roku. W tej książce nie ma może dużo tekstu, ale za pomocą kilku zdań i rysunków przekazuje dość sporo wiedzy, która z pewnością zaciekawi młodych odkrywców i możliwe, iż zaszczepi im chęć dowiadywania się więcej 🙂

Reksio. Wielka Księga Przygód to 26 opowiadań z podwórka Reksia, który mieszka na wsi i wraz z przyjaciółmi przeżywa różne przygody. Ta książka nie bez powodu nazywa się „Wielka”, gdy zarówno jej gabaryty, jak i ilość stron – 266 robią wrażenie. Do tego ilustracje są praktycznie całostronnicowe, poza miejscem pozostawionym na tekst. Przepięknie wydana publikacja, która według mnie nie tylko spodoba się fanom tej kreskówki, ale i dzieciom lubiącym książki z przygodą w tle. Przy każdym opowiadaniu na początku czytelnik dowiaduje się, kto występuje w danej historii. I tak bohaterami poza Reksiem przykładowo są: koza Malwinę, kurę Gdaczkę, koguta, kaczkę Kwaczkę, żabkę, konia Maurycego, krowę Krasulę, Azora, kota Mruczysława czy Adasia. Opowieści są proste, zawierają sporo dialogów, często jest też jakiś morał typu – prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Opowiadanie pt. Koncert, w którym zwierzęta popisują się swoimi zdolnościami wokalnymi czy opowieść pt. Wyprawa w nieznane, gdzie dwa młode kociaki postanawiają zwiedzić bez wiedzy mamy, las na szczęście ta historia jak i inne skończy się szczęśliwie.

Gorąco polecam Wam obie księgi. Nie tylko, dlatego, że są opowieści z kultowym bohaterem filmu animowanego, który powstał w 1967 roku, ale przede wszystkim, dlatego, że to ponadczasowe historie, które spodobają się dzieciom lubiącym czytać o przygodach oraz tym lubiącym dowiadywać się nowych rzeczy.

Translate »