in D.Preston, L.Child, Thriller/Kryminał

Biały Ogień oraz Dom Zębów – D. Preston, L.Child

at
bialy-ogien-oraz-dom-zebow-d-preston-l-child
Roaring Fork  miasto-kurort, schronienie dla bogatych i sławnych, ale i jednocześnie wybieg, scena dla ich próżności, bogactwa i miłości do władzy. Do tego jakże malowniczego miasta przyjeżdża Corrie Swanson, studentka chcąca napisać pracę o zabójstwach górników przez niedźwiedzia ludojada w latach 70-tych XX wieku. Trop dotyczący tego znaleziska podsuwa studentce archiwista, który znalazł wzmiankę o nim w dzienniku A.C. Doyle’a. Już na początku panna Swanson spotyka się z wrogością i niemożliwością wykonania badań. Wiedziona instynktem i niezwykle popędliwa studentka odkrywa, iż to nie niedźwiedź zabił tych górników, a seryjny morderca. Górski kurort jest kopalnią tajemnic i wstydliwych historii. Te teorie sprowadzają na Corrie prawdziwe kłopoty natury prawnej, z którym w ostatniej chwili wybawia ją agent FBI Pendergast, jednak upór, zebrane dowody i analiza zaczynają coraz bardziej uwierać pewnym wpływowym ludziom, a podopiecznej agenta grozi coraz większe niebezpieczeństwo. Pracy nie ułatwia, im podpalacz, który grasuje w okolicach Koloradzkiego kurortu. Kolejne dowody, przeczucia i analizy prowadzą do dzienników A.C. Doyle’a i ostatniego, zaginionego opowiadania o Sherlocku Holmesie. Tylko czy on naprawdę istnieje i czy pomoże rozwiązać zagadkę z przed lat? Czemu ktoś tak bardzo nie chce by została ona rozwiązana? I czy wspomniany wcześniej podpalacz jakoś łączy się z tą całą zagadką?

„Jedni twierdzą, że świat nasz zginie w morzu ognia.Inni, że pod pokrywą lodu.Temperatura żądzy nie jest zbyt łagodna.Wiem coś o tym, więc trzymam z prorokami ognia.”s. 422

Biały Ogień to majstersztyk. Świetnie napisany, wręcz utkany kryminał z zarówno klasycznymi jak i nowoczesnymi motywami i wątkami. W powieść zostały wplecione zarówno czasy, jak i postacie z klasycznych kryminałów. Wielbiciele Holmesa powinni być usatysfakcjonowani tak jak i ja. Za to nowoczesne wątki to przede wszystkim agent FBI Pendergast, którego metody śledcze łączą w sobie powiew świeżości i klasyczną dedukcję. To także nietuzinkowa postać, pełna niewiadomych i dość tajemnicza, ale bardzo skuteczna. Fabuła jest mocno zakręcona, pełna napięć i zwrotów akcji, ale z drugiej strony nie odczuwamy przesytu. Poza tym widać, że ten duet naprawdę włożył sporo pracy w tę powieść – ponieważ jest o wiele lepsza od poprzednich części z cyklu o agencie Pendergaście – bardziej spójna, bez nadmiernych opisów. Z czystym sumieniem mogę napisać, iż to według mnie najlepsza ich powieść do tej pory. Dodatkowym bonusem do powieści jest opowiadanie Dom Zębów, które skupia się na tragicznej historii z młodości agenta FBI i jest to horrory z drobnymi elementami makabry. Ma świetny klimat, a sama historia pobudza wyobraźnie i co najważniejsze jest w jakiś sposób odwzorowanie upiorów z dzieciństwa, które każdy z nas posiada.

„To jak przechodził od wściekłego wrzasku do zimnej, wystudiowanej precyzji słowa…Boże, to było chyba jeszcze bardziej przerażające niż sam ogień.” s.462

 
Podsumowując Biały Ogień polecę każdemu, kto lubi historie z wątkiem kryminalnym, o niebanalnej fabule i wyrazistych postaciach. Historia łączy w sobie to co klasyczne i to co współczesne, poprzez dedukcję, wartką akcję i tajemnicę, którą naprawdę warto poznać!

„Miłość jest płomieniem życia, pożera lub też oczyszcza – zacytował […] Przygotujemy się do oczyszczenia”s. 430

Biały Ogień, White Fire,
Douglas Preston, Lincoln Child,
Burda Publishing Polska. 16 kwietnia 2014. Warszawa, s.494
+ Dodatek opowiadanie Dom Zębów
Share:
 • Pingback: „Czas to ogień, w którym się spalamy” Zaginiona wyspa – Douglas Preston oraz Lincoln Child - OkiemMK - Blog o Książkach, Kulturze i Kuchni()

 • Pingback: [recenzja/opinia] D. Preston L. Child – Trup Gideona - OkiemMK - Blog o Książkach, Kulturze i Kuchni()

 • Małgorzata Zaczytana

  No to troszkę sobie dziś poszaleje u Ciebie – dawno nie zaglądałam, to dziś czytam od deski do deski 🙂 Ten kryminał już poleciał na listę – chyba jest napisany specjalnie dla mnie, bo uwielbiam takie mieszanki klasyki i nowoczesności 🙂

 • Muszę przyznać, że już sam opis fabuły jest bardzo, bardzo zachęcający. Aż chce się zostawić wszystko i pobiec do biblioteki;)

 • Jeszcze jedna taka recenzja i przestanę do Ciebie zaglądać! Szkoda, że czas nie jest z gumy. Tyle fajnych książek czeka. :/

 • Jejku, tak o niej napisałaś, że aż jej pragnę.

 • ksiazkowka

  Kurza twarz, coś dla mnie! 😀

 • Samo słowo majstersztyk przyciąga mnie jak magnes! Muszę przeczytać i już 🙂

 • Melania K.

  Słyszałam już o tym duecie autorskim, dodam że same pozytywne opinie, ale jakoś do tej pory nie udało mi się zdobyć żadnej ich książki.

 • monweg

  I znów coś dla mnie. Drugi tytuł intryguje.

 • madziusia

  Mam inną książkę tego duetu, ale jakoś się rozmijamy 🙂

 • KulturkaMaialis

  Nie jestem fanką kryminałów, o czym doskonale wiesz, ale ostatnio odkrywam, że czytam coraz więcej książek z tych gatunków, za którymi nie przepadam i odczuwam z tego faktu coraz większą przyjemność, więc czemu miałabym nie spróbować i nie pójść za Twoim poleceniem?

 • http://ksiazkimlodziezowe.fora

  Niedźwiedź ludojad;) i dodatkowy wątek z Holmsem w tle brzmią trochę fantastycznie, ale też uważam, że to może być ciekawa mieszanka, bo podobnie jak Ty lubię Sherlocka;) Bardzo dobra recenzja.

 • monalisap

  Ależ narobiłaś mi ochoty 🙂 Jestem ciekawa tego połączenia tych klasycznych i nowoczesnych motywów.

 • Emiskoczek

  Ciekawe, szczególnie, że jest nawiązanie do Conan Doyle'a i Holmesa<3 może kiedyś się za to zabiorę 🙂
  ksiazka-jest-ciekawsza.blogspot.com

 • http://ekruda.blogspot.com/

  Ze względu na klasykę, czuję się niesamowicie zachęcona. Napisałabym, że dodaję do kolejki, ale to juz zaczyna brzmiec banalnie;)

 • Lubie wlasnie takie ksiazki (już pominam kryminal). Chodzimi o pedzącą akcje. A opowiadanie to jednak zbyt krótka forma dla mnie

 • Chętnie bym sprawdziła prawdziwość Twojej oceny 😀 Jak przeczytam to cię rozliczę 😉 😛
  A już tak na poważnie, świetnie napisana recenzja, bardzo zachęcająca, by po książkę sięgnąć.

 • Kasia Roszczenko

  Podpisuję się rączkami i nóżkami 😀 Świetna historia + świetny duet pisarzy = rewelacyjna książka obok której nie można przejść obojętnie

 • monweg

  To książka dla mnie 🙂

 • Aga CM

  Skoro tak zachęcasz – dam jej szansę 😉

 • ~Dżastin

  „Biały Ogień to majstersztyk. Świetnie napisany, wręcz utkany kryminał z zarówno klasycznymi jak i nowoczesnymi motywami i wątkami.” – coś dla mnie! Wyznaję zasadę, wg której każda książka dobrze napisana to dobra książka. Bez względu na to jaka jest fabuła, choćby była mistrzowska, jeśli książka jest napisana w złym stylu – nie przeczytam, zanudziłabym się na śmierć! 🙂 Książki powinno się czytać lekko, łatwo i przyjemnie. I oczywiście z dreszczykiem!

 • martucha180

  Na taki kryminał to ja się piszę w ciemno!

 • Kiti

  Bardzo lubię takie połączenie.

Translate »