in Książki

Colson Whitehead, autor powieści „Kolej podziemna” odwiedzi Polskę w grudniu {grafik spotkań}

at
colson-whitehead-autor-powiesci-kolej-podziemna-odwiedza-polske-grudniu-grafik-spotkan
Colson Whitehead, autor powieści „Kolej podziemna” uhonorowanej m.in. National Book Award i Nagrodą Pulitzera, uznawanej za jedną z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano, odwiedzi Polskę na początku grudnia. W czasie krótkiej wizyty spotka się z czytelnikami dwa razy – 3 grudnia w Krakowie, w ramach cyklu „Festiwal Conrada po godzinach” oraz 4 grudnia wWarszawie w siedzibie AGORY.

Colson Whitehead zdobył ogromną popularność i uznanie krytyków obsypaną nagrodami powieścią „Kolej podziemna”. Urodził się, dorastał i mieszka w Nowym Jorku na Manhattanie, jest autorem sześciu powieści i dwóch książek z dziedziny literatury faktu. Od 2015 roku ma stała kolumnę w „The New York Times Magazine”. W kwietniu tego roku Colson Whitehead, wraz z kanadyjską pisarką Margaret Atwood, trafił na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie amerykańskiego tygodnika „Time”. Także w kwietniu oficjalnie potwierdzono informację o ekranizacji „Kolei podziemnej”. Realizacją serialu na podstawie powieści Colsona Whiteheada zajmie się Barry Jenkins, twórca oscarowego filmu „Moonlight”, zdobywcy statuetki dla najlepszego filmu 2016 roku.

Tytułowa kolej podziemna istniała naprawdę. Tą nazwą określano sieć przerzutową stworzoną przez abolicjonistów z myślą o pomocy zbiegłym z plantacji czarnoskórym niewolnikom. Dzięki niej uciekinierzy mogli dostać się na północ i tam, przy odrobinie szczęścia, rozpocząć nowe życie, jako wolni ludzie. O tym właśnie, w wielkim uproszczeniu, opowiada książka Whiteheada. Ale autor nie poprzestaje na historii brawurowej ucieczki w przygodowym anturażu: kolej w jego powieści zyskuje jednocześnie dosłowny i metaforyczny wymiar, nabierając tym samym przerażającej głębi…

Spotkanie w Krakowie 3 grudnia, które poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, rozpocznie się o godz. 17.00 w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27). Zakończy je pokaz filmu „Nie jestem twoim Murzynem” (początek o godz. 19.00), do którego wprowadzenie wygłosi sam pisarz.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie>>     dostępne są na portalu Evenea>>  Liczba zaproszeń jest ograniczona.

Spotkanie w Warszawie 4 grudnia, rozpocznie się o godzinie 19.00 w siedzibie AGORY na ul. Czerskiej 8/10. Poprowadzi je Juliusz Kurkiewicz.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie>> dostępne są na portalu Evenea.

COLSON WHITEHEAD ̶ absolwent Uniwersytetu Harvarda, laureat National Book Award i Nagrody Pulitzera za „The Underground Railroad”, uważanej za jedną z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano. Urodził się, dorastał i mieszka w Nowym Jorku na Manhattanie, jest autorem sześciu powieści i dwóch książkek z dziedziny literatury faktu. Od 2015 roku ma stała kolumnę w „The New York Times Magazine”. W kwietniu tego roku Colson Whitehead, wraz z kanadyjską pisarką Margaret Atwood, trafił na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Amerykański tygodnik „Time” publikuje listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie od 1999 roku. Tworzą ją redaktorzy gazety na podstawie nominacji przesłanych przez osobistości, które znalazły się w zestawieniach z lat poprzednich, oraz współpracowników „Time’a” z całego świata. Choć pojawienie się na liście jest często postrzegane jako wyróżnienie, redakcja zaznacza, że w zestawieniu uwzględniane są wszystkie osoby, które mają znaczący wpływ na świat, bez względu na konsekwencje ich działań. Do tej pory na listach znaleźli się m.in. Elena Ferrante, George Saunders, Hilary Mantel, Ann Patchett i George R.R. Martin. Także w kwietniu oficjalnie potwierdzono informację o ekranizacji „Kolei podziemnej”. Realizacją serialu na podstawie powieści Colsona Whiteheada zajmie się Barry Jenkins, twórca oscarowego filmu „Moonlight”, zdobywcy statuetki dla najlepszego filmu 2016 roku. Film powstaje na zlecenie Amazonu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana jest współzałożona przez Jenkinsa firma produkcyjna Pastel oraz należąca do Brada Pitta firma Plan B Entertainment.

Ktoś jest zainteresowany spotkaniami z Colsonem Whiteheadem w grudniu w Polsce?

Share:
Translate »