Archiwum Cecelia Ahern Fantastyka Ksiażki MK Czytuje Paranormal young adult

Doskonała, czyli Cecelia Ahern dla młodzieży

Niedawno pisałam Wam o Skazie – pierwszej młodzieżówce od Cecelii Ahern. Autorce takich hitów jak P.S. Kocham Cię czy Love, Rosie. Podobało mi się jak pisarka poprowadziła tę historię i to jak się ją czytało. Jednocześnie chciałabym by była mniej sztampowa, a bardziej mroczna. Niedawno swoją premierę miała druga i ostatnia część tej serii pod tytułem Doskonała.

Fabuła pokrótce: Celestine oraz Carrick dalej prowadzą walkę z istniejącym porządkiem. Buntują się przeciw nieludzkiemu systemowi, który ludzie u władzy wykorzystują do swoich celów. Opowieść ta w naprawdę dobry sposób ukazuje ludzkie ułomności, chęć dążenia do doskonałości wykreowanej przez media i osoby sławne czy u władzy. Indywidualność jest czymś złym, tak jak i przedstawianie własnego zdania. Jest to także opowieść o nastoletniej miłości i rodzinie, która jest w stanie dla siebie zrobić wszystko.

Doskonała to według mnie dobra i równa w stosunku do poprzedniczki kontynuacja serii z kilkoma znaczącymi zwrotami akcji. Zakończenie, jak i kilka innych elementów były dość przewidywalne i jak dla mnie zbyt mało mroczne. Za to główna bohaterka zaskoczyła mnie pozytywnie. Okazała się inteligentną i uczącą się na błędach dziewczyną. Cieszę się, że autorka poprowadziła tę postać w takim kierunku. Stanowczo mam dość nieuczących się na błędach lub głupiutkich, ale za to ładnych dziewczyn w powieściach dla młodzieży.

Historia w Doskonałej okazała się dość szablonowa. Podobna do Igrzysk Śmierci czy Rebeliantów, ale za to postacie ewoluowały. W świecie objętym manią doskonałości, podziałami społeczeństwa, strachem i brakiem tolerancji młodzi ludzie walczą o lepsze jutro. Jak widać fabuła, a właściwie jej główne elementy – jak romans, walka, rebelia czy młodziutka dziewczyna, której wizerunek jest wykorzystywany do różnych celów nie są

czymś odkrywczym, nowym czy niespotykanym w YA.

Ta opowieść to fantastyka dla młodzieży z wątkami antyutopii i dystopii – spójna, przemyślana i taka, którą się przyjemnie czyta. Dialogi nie są drewniane, język lekki, dostosowany do postaci, ich uczuć i dziejących się wydarzeń. Dodatkowe napięcie wprowadza narracja pierwszoosobowa. Ponadto w obu częściach serii widać doświadczenie autorki. Zarówno w prowadzeniu historii, jak i tworzeniu intrygi.

Dla kogo ta seria będzie dobra? Dla osób lubiących lekkie i przyjemne w odbiorze młodzieżówki, skupiające się na walce z systemem, łamiącym ludzkie prawa i ograniczającym wolność.

Podsumowując Doskonała to przyjemna i wyrównana poziomem kontynuacja Skazy Cecelii Ahern. Lektura na jeden wieczór, odrobinę schematyczna, ale z inteligentną i uczącą się na błędach główną bohaterką oraz wciągającą mimo banalności historią. Polecam zainteresowanym.

Szerszy opis fabuły oraz Skazy bez spoilerów znajdziecie tutaj>>

|Inne książki Ahern|

Spodziewajcie się na dniach konkursu z tą książką 🙂

Pozdrawiam

M.

Translate »