in Archiwum

Festiwal Literatury Kobiecej oraz amerykańska autorka bestsellerów – Joshilyn Jackson po raz pierwszy w Polsce!

at
festiwal-literatury-kobiecej-oraz-amerykanska-autorka-bestsellerow-joshilyn-jackson-po-raz-pierwszy-w-polsce

Już za kilka dni do Warszawy przyjedzie światowej sławy amerykańska pisarka, autorka bestsellerów umieszczanych na listach New York Timesa i USA Today, laureatka wielu nagród, JOSHILYN JACKSON.

 Joshilyn Jackson przyjedzie do Polski na 5. Festiwal Literatury Kobiet w Siedlcach – niezwykle popularne wśród autorów i czytelników dwudniowe święto literatury popularnej. Podczas uroczystej gali autorka wręczy nagrodę główną Festiwalu.

Proza Jackson to „ekscentryczna proza z wpływami Południowego Gotyku, dla inteligentnych czytelników, którzy kochają wyłapywać niuanse i uwielbiają dać się porwać opowieści, mają poczucie humoru i jednocześnie są gotowi na wyprawy w mroczne miejsca” – określa swoją twórczość autorka. Wszystkie swoje powieści Joshilyn umieszcza w dusznej, tak ukochanej przez kulturę i popkulturę amerykańską, atmosferze Południa. „Kocham tę część kraju, pomimo jej krwawej historii. Chcę jak najlepiej sportretować tych ludzi, to miejsce, z całą jego wspaniałością i okropnością jednocześnie – zanim straci swój unikalny klimat” – mówi. Kocha także swoje bohaterki, które odkrywają, albo przeciwnie – same skrywają mroczne tajemnice, ich historie zawsze dotyczą relacji rodzinnych i pokoleniowych. „Żadna z tych postaci nie jest mną, ale wszystkie są MOJE” – dodaje. Ale za sukcesem każdej powieści Jackson stoją także wartka akcja, intensywnie zarysowane postaci i mocne napięcia między nimi. To wszystko sprawia, że od powieści Jackson trudno się oderwać i czyta się je jednym tchem.

joshilyn-jackson1

Joshilyn Jackson dorastała na Florydzie, w Alabamie, Kentucky, Georgii i wszędzie, gdzie los rzucił jej rodzinę – ojciec Joshilyn był wojskowym. Mama jeszcze nosząc ją na rękach czytała jej książki. Opowieści za opowieściami. „Marzyłam, żeby posiąść moc, dzięki której mogłabym wybranych bohaterów i elementy ukochanych historii przenosić w świat realny”. Jej marzenie w końcu się spełniło. Teraz to ona konstruuje postaci, tyle, że nie są to słodkie kucyki, ani gadające koty, o których czytała mama. Jej bohaterowie nie mają nadprzyrodzonych mocy, choć często trafiają w realia jak z horroru. Na dodatek, Joshilyn przeżywa wszystko to, co oni.

Kiedy zaczyna pisać powieść, nigdy nie wie, o czym będzie kolejna książka. Zaczyna od postaci głównego bohatera, dopisuje mu otoczenie, rodzinę, środowisko, wrogów z przeszłości i kiedy już dobrze go pozna, jak to mówi – podkłada ogień, żeby zobaczyć, co się stanie. Wtedy pojawiają się tematy i dopiero wtedy Jackson wie, po co zaczęła pisać właśnie o tym bohaterze. „Gdybym z góry wiedziała, jak potoczy się historia, nie musiałabym pisać powieści. Moi bohaterowie wszystko rozegraliby i przeżyli w mojej głowie”.

Joshilyn Jackson  ma na koncie siedem powieści, wszystkie ukazały się też w polskim przekładzie. Najnowsza to „Inna niż wszystkie”  – dramatyczna opowieść o tajemnicy, która dzieli matkę i córkę oraz kosztownym procesie ich pojednania.

O Festiwalu przeczytacie więcej tutaj>>

festiwal literatury kobiecej

 

Tagi:
Share:
Translate »