prezenty książkowe, top książki kucharskie
Baśnie Ksiażki książki dla dzieci 0+ książki dla dzieci 6+ Mistyka/Mitologie MK Czytuje TOP Wiersze/Poematy young adult

Książki idealne na prezent dla młodszych czytelników.

Książki idealne na prezent dla czytelników w wieku 0-15 lat

Jest wiele znanych i lubianych książek dla dzieci i młodzieży, które mogłabym polecić w tym zestawieniu, ale postanowiłam wybrać te, które są warte uwagi, a wielu z Was mogło o nich nie słyszeć. Wybrałam 5 tytułów, ale poniżej jako bonus dodam kilka innych byście mieli większy wybór. Na początek powiem o ich cecha wspólnych oraz tym, co je wyróżnia, następnie o każdej z nich opowiem bardziej szczegółowo. Zapraszam na literacko-czytelniczy top: Książki idealne na prezent dla czytelników w wieku 0-15 lat.

Co je wyróżnia?
 • Każda z tych książek jest przepięknie wykonana. Zawierają naprawdę bajeczne i pomysłowe ilustracje. Poza tym wszystkie publikacje poza „Poradnikiem dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi” mają twardą oprawę oraz sporej wielkości czcionki. Są proste, wręcz intuicyjne w odbiorze.
 • Kolejną ich cechą wspólną jest kreatywny sposób przedstawienia historii i informacji. Czy to w formie wierszyków, humoru czy przystępności przekazywanej wiedzy.
 • Myślę, że ze względu na ich treść także rodzice mogą się przy nich dobrze bawić, a to ważne, gdy chcemy zarazić dziecko książkoholizmem.
 • Bawią i uczą jednocześnie, nie zawierają pustych frazesów czy bezsensownych informacji.
 • Rozwijają wyobraźnię.

Na początek zacznę od dwóch pozycji dla najmłodszych czytelników.

„Zasypianki”

W tytule wpisałam, iż książki w tym zestawieniu będą idealne dla dzieci od 2 roku życia, ale „Zasypianki” patrząc na ich przeznaczenie nie mają ograniczeń wiekowych. Znajdziecie w nich wierszyki i kołysanki m.in. Jana Brzechwy czy Wandy Chotomskiej. Od bardzo znanych rymowanek typu „A,A – kotki dwa” po „Sen zajączka”, „Bajka Iskierka” czy „Kołysankę dla maluchów” Doroty Głośnickiej. Według mnie ich 3 podstawowymi zaletami poza tymi wymienionymi wyżej są: całostronicowe ilustracje, zebranie najciekawszych i tych najbardziej znanych kołysanek i zasypianek w jednym miejscu oraz grubość stron – kartki w tej książce są bardzo grube i bardzo wytrzymałe. Potrafią wytrzymać całkiem sporo gryzienia i ślinienia, które towarzyszy berbeciom w pierwszych 2 latach życia.

Książkę tę możecie zakupić poniżej 28 zł w czytam.pl>>*

„Wesołe wierszyki o zwierzątkach”

To kolejna książka dla dzieci z wierszykami. Tylko tym razem maluch może czytać razem z rodzicem. W danych wierszykach poszczególne wyrazy zostały zastąpione obrazkami i tak przykładowo zamiast lwa mamy jego ilustrację. Bardzo kreatywna publikacja, która uczy kojarzyć ilustracje z ich znaczeniami. Ponadto wierszyki są urocze, a całość jest bardzo kolorowa. Plusem tej książeczki podobnie jak „Zasypianek” są grube kartki. Dodatkowo są one bardzo pozytywne i zabawne. W „Oświadczynach” krokodyl oświadcza się żabce, a w „Praniu” szop wybiera się z koszem pełnym brudnych ubrań nad rzekę, a tam jak się okazuje ma sporo pomocników. Myślę, że pozycja ta będzie idealna dla dzieci już odrobinę mówiących i znających poszczególne wyrazy. Młodsi czytelnicy nieumiejący jeszcze mówić mogą za to słuchać rodziców i razem z nimi uczyć się, co oznaczają dane obrazki.

„Moja pierwsza mitologia księga II” Katarzyna Marciniak

Teraz opowiem Wam o książce, która mnie zachwyciła – ilustracjami oraz sposobem przekazywania wiedzy. Myślę, że 8-latki będą z niej bardzo zadowoleni. „Moja pierwsza mitologia księga II” Katarzyna Marciniak zawiera o wiele więcej tekstu niż poprzednie książki z tego zestawienia, ale podobnie jak one zachwyca ilustracjami oraz tym jak przekazuje wiedzę. Legendy i mity przedstawione są w niej w prosty i przyjemny sposób. Wiele pojęć jest tłumaczonych. Przykładowo dziecko nie tylko poznaję historię Narcyza, ale i dowiaduje się, jakie cechy posiada człowiek, którego tak się nazywa. Jest także opowieść o Dafne oraz poznamy odpowiedź jak łączą się z nią laurki. Całość książki podzielona jest na trzy działy: Przemiany, Bestiariusz oraz w Królestwie Hadesa. Pierwszy dział to opowieści o postaciach stworzeniach z mitologii jak wspomniany Narcyz, Dafne czy Dedal i Ikar. Drugi opowiada m.in. o Pegazach, Sfinksie, Harpiach czy Feniksie. Ostatnia dział dzieci i rodzice zwiedzą z Sybillą, która oprowadzi je po Królestwie Hadesa oraz poznają Cerbera czy dowiedzą się, czym są syzyfowe prace. Tym, co urozmaica tę opowieść jest przedstawianie poszczególnych historii z różnych perspektyw, czyli kiedyś i dziś. Znajdziecie w niej odwołania, porównania, tłumaczenie pojęć i naprawdę masę informacji. Mam ponad 30 lat, a bawiłam się przy niej prześwietnie. Odświeżyłam wiedzę. Polecam gorąco, szczególnie fanom mitologii.

Książkę możecie zakupić w cenie poniżej 33zł na czytam.pl>>*

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” Laurence Yep i Joanne Ryder

Teraz coś dla fanów smoków. Muszę przyznać, że książka „Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” Laurence Yep i Joanne Ryder sprawiła mi sporo frajdy. Podczas czytania uśmiechałam się na niej cały czas, czasem parsknęłam śmiechem, czasem śmiałam się bez skrępowania. Bardzo pomysłowa, ciepła opowieść o przemądrzałej, czasem wyniosłej, ale i sentymentalnej smoczycy pannie Drake oraz upartej, rezolutnej dziewczynce Winnie. Co zabawniejsze każda z nich uważa, że jest właścicielką drugiej. Każdy rozdział opatrzony jest przezabawnym komentarzem. Przykładowo:, „Jeśli cenisz sobie spokój i zdrowie psychiczne nie spiesz się i wybierz mądrze swojego pupila.” Razem przeżyją sporo przygód, dowiedzą się także, co oznacza przyjaźń czy przywiązanie. Oczywiście w całej opowieści jest także morał, sporo magii i wiele fantastycznych elementów. Nie będę Wam więcej zdradzać, ale warto sięgnąć po tę książkę, jeśli szukacie czegoś zabawnego, lekkiego, prostego w odbiorze, ale i wartościowego.

Książkę możecie zakupić poniżej 15 zł na czytam.pl>>*

„Kura, co tyła na diecie” Jan Poeta

Ostatnią książka w tym zestawieniu jest: zabawna, lekka i przepięknie wydana. „Kura, co tyła na diecie” Jan Poeta to rymowana historia kury, która postanowiła przejść na dietę. Niestety jej starania spełzły na niczym. W bardzo interesujący sposób zabrała się do diety i ćwiczeń. Podczas czytania tej krótkiej książeczki cały czas się śmiałam. Jest idealnym odzwierciedleniem stereotypowego myślenia o dietach, ukazuje jak potrafi zachowywać się wielu osób próbujących wdrożyć w życie diety lub ograniczać słodkie czy tłuste produkty. Jednocześnie ma prosty i przydatny morał. Znajdziecie w niej całostronicowe ilustracje Joanny Młynarczyk, niezbyt dużo tekstu – za to jest on konkretny, z przesłaniem i w ironiczny sposób przedstawia omawiany w tej książeczce problem. Myślę, że będzie dobrym prezentem nie tylko dla dzieciaków, ale i dorosłych, gdyż w prześmiewczy sposób obrazuje „przechodzenie na dietę”.

książkowe prezenty dla dzieci i młodzieży

Na dokładkę podsyłam Wam kilka tytułów do przejrzenia poza zestawieniem: Książki idealne na prezent dla czytelników w wieku 0-15 lat. Więcej informacji o tych książkach znajdziecie klikając na tytuły. 

 • Dla najmłodszych:

Zwierzęta na wsi i Zwierzęta w zoo. Książeczki z 5 głosami zwierząt.>> Publikacja idealna dla najmłodszych. Wystarczy przewrócić stronę by usłyszeć głos zwierzaka. Bardzo długo z niej korzystaliśmy. Baterie są wymienne, a kartki praktycznie nie do zdarcia.

W domu. Ciekawostki w okienkach. Otwórz i odkryj. – Anna Sosso i Roberta Lonardi>> Książeczka ta uczy tego jakie pomieszczenia znajdziemy w domu oraz jakich przedmiotów można się w nich spodziewać. Okienka są niespodzianką dla dzieci.

Tupcio Chrupcio Nie chcę jeść! I Tupcio Chrupcio. Nie mogę zasnąć – Eliza Piotrowska>> Książeczki edukacyjne i dydaktyczne dla najmłodszych. Poprzez opowiedzianą historię dzieci uczą się tego czemu powinny jeść czy spać. Dlaczego to jest ważne itp.

Króliczki!!! – Kevana Atteberry>> Bardzo zabawna, z pozoru prosta książka dla najmłodszych. Przepięknie ilustrowana, z niewielką ilością tekstu. Idealnie obrazująca zachowania dzieciaków.

 • 6-8 lat:

Pupy, ogonki i kuperki – Mikołaj Golachowski>> Publikacja idealna także dla starszych czytelników. W przestępny sposób zaznajamia dzieci ze światem zwierząt i ciekawymi pupami, ogonkami i kuperkami.
50 lat z Reksiem. Księga Wiedzy i Wielka Księga Przygód>> Przygody Reksia zawsze bawią, cieszą i uczą. W tym poście opisuję Wam księgę przygód Reksia pełną opowiadań oraz Księgę Wiedzy, która jak sama nazwa mówi uczy. O porach roku, o zwierzętach, roślinach czy zjawiskach atmosferycznych.

Słoń w autobusie? – Patricia Cleveland-Peck>> Zabawna, kreatywna i prosta w odbiorze książka. Czy ktoś z Was wyobrażał sobie słonia w autobusie?

 • 8-12 – latków:

Ostatni Smokobójca – Jasper FForde>>  Opowieść ta jest zabawna, zawiera w sobie sporo magii i zabawy w iście angielskim stylu. Główną bohaterką jest młoda dziewczynka. Koncepcja świata w książce porównywana jest do świata Harry’ego Pottera, humor do książek Pratchetta, a zwroty akcji do powieści Agathy Christie.
„Jak wytresować Cthulhu?” Maciej Jasiński>> oraz Jak wytresować Cthulhu? Tom II. Coś na dachu – Maciej Jasiński>> To ciepłe, zabawne i pełne przygód książki, w których autor ożywił potężnego Cthulhu z powieści Lovecrafta. Zyskał on całkiem inne oblicze i wraz z Kasią przeżyją nie jedną przygodę.
Seria Silver – Kerstin Gier Pierwsza i Druga Księga Snów. >> Trzecia księga snów>> Dla młodszej młodzieży lubiącej przygody, odrobinę magii i książki o dzieciakach, z którymi mogą się identyfikować.

 • Młodzież 12+:

Podtrzymując wszechświat – Jennifer Niven>> Powieść idealna dla młodych ludzi poszukujących swojego miejsca w świecie, a także tych niepewnych, z kompleksami czy zagubionych.

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – Rafała Kosika>> Książka idealna dla dzieci, które poza przygodą w książkach cenią także wiedzę. Autor w przystępny sposób przedstawia różne zagadnienia z fizyki, informatyki czy astrologii.

Oraz inne post dotyczący książeczek dla dzieci i młodzieży: 5 książeczek dla dzieci od 8 miesiąca życia do kilkunastu lat, czyli kolorowanki w plecaku, książki w pudełku i te wydające odgłosy>>

 • prezenty na święta

  To już całe zestawienie. Mam nadzieję, że choć odrobinę Wam pomogłam i znajdziecie idealny prezent na Mikołajki, święta czy inne okazje.

  Jeśli szukacie dobrej księgarni internetowej, w której dostaniecie te pozycje w jednych z najniższych cen zerknijcie na: 

   

  Post nie jest sponsorowany.

  *Ceny w tym zestawieniu podaję na dzień, w którym został napisany post – mogą, ale nie muszą one ulec zmianie. 

Translate »