książki idealne na prezent fantastyka, fantasy i sf
Archiwum Fantastyka Ksiażki Mistyka/Mitologie MK Czytuje SF TOP

Fantastyka: książki idealne na prezent

Fantastyka jest moim ulubionym gatunkiem. Uwielbiam poznawać nowe światy, czerpać garściami i zanurzać się w historiach zrodzonych z wyobraźni innych. W tym zestawieniu znajdziecie powieści fantastyczne różnej maści. Od takich, które znajdują się w moim życiowym top, przez klasyki gatunku po nowości i bestsellery. By ułatwić Wam zadanie do każdej pozycji dodałam krótki opis, ale klikając w tytuł będziecie mogli dowiedzieć się o niej więcej. Postanowiłam także w miarę możliwości zaprezentować Wam, choć jedną propozycję dla starszej młodzieży oraz te nadający się dla dorosłych i zaprawionych w bojach czytelników.

fantastyka książki idealne na prezent

Co wyróżnia te powieści?

  • rozbudowany i spójny świat
  • charakterni i niedający się zapomnieć bohaterowie
  • drugie dno – poza fantastyczną otoczką książki te ukazują dobre i złe strony naszego świata oraz zamieszkujących go ludzi
  • skłaniają do przemyśleń, refleksji
  • wciągająca i niebanalna fabuła

Fantastyka: książki idealne na prezentfantasy, science ficion, sf, top książek fantastycznych

Fantasy

fantastyka dla starszej młodzieży i dorosłych

Wiatrodziej – Susan Dennard

To bardzo dobra powieść fantasy, która zaskakuje na każdym kroku. Jest moc. Jest mrok. Jest rozmach i brak sztampy. Są emocje, nietuzinkowi bohaterowie i historia, która wciąga od pierwszych stron. Fabuła, która zaskakuje złożonością i świat pełen magii, oraz walki o władzę, w którym nic nie jest pewne i niejedno może zaskoczyć. Dobra rozrywka na kilka wieczorów. Należy jednak pamiętać, iż jest to seria, którą trzeba czytać po kolei. Gorąco polecam.

Fantastyka: książki idealne na prezentfantasy, science ficion, sf, top książek fantastycznych

Seria o Dorze Wilk, Seria o Witkacym i Seria o Nikicie – Anety Jadowskiej

Aneta Jadowska to według mnie jedna z najlepszych polskich pisarek książek fantastycznych o charakterze rozrywkowym, ale jej powieści nie tylko bawią, ale przekazują prawdy życiowe – są rozbudowane, przemyślane i spójne. Jeśli chcecie poczytać historie, w których można się pośmiać, przeżyć przygody, powzdychać do pięknych kobiet czy facetów oraz liznąć odrobinę magicznego świata to te trzy serie są dla Was. Witkacy zabierze Was w świat Szamanów, Nikita – zabójców i najemników, a Dora, cóż Dora jest wszechstronną postacią, w serii z nią znajdziecie: Wilkołaki, Wampiry, Elfy, ale ja najbardziej lubię wątki z Aniołami, Diabłami, Czartami i innymi postaciami z tego świata.

|Zwycięzca bierze wszystko |Szamański Blues oraz Szamańskie Tango|

Neil Gaiman – Chłopaki Anansiego

Jedna z moich ukochanych książek, która gdy byłam zagubiona, jako nastolatka pomogła mi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości. Powieść lekko szalona i przepiękna, która przenosi czytelnika do niezwykłego i pokręconego świata, ale, z której postaciami  możemy się utożsamiać. Grzechem jest jej nie poznać!

Fantastyka: książki idealne na prezentfantasy, science ficion, sf, top książek fantastycznych

Science fiction

fantastyka dla starszej młodzieży i dorosłych

W tej kategorii praktycznie każda książka powinna spodobać się dorosłemu czytelnikowi. Starszej młodzieży polecę przede wszystkim Zabójczy księżyc oraz Diunę. 

Diuna – Frank Herbert

Ta powieść to już klasyk, ale jednocześnie uczta czytelnicza. Czyta się ją szybko, nie nudzi, mimo, że porusza naprawdę dużo tematów od ochrony środowiska, polityki przez miłości po religię, która wykorzystywana jest w tej opowieści do różnych celów. Nieskromnie polecę tę lekturę każdemu, kto kocha książki. Takie prawdziwe z ukrytym przekazem, z wciągającą fabułą i dobrym piórem. Może nie każde zachowania i wybory bohaterów Was zachwycą, ale na pewno o niej nie zapomnicie i pognacie do księgarni, biblioteki, czy do pokoju obok (jak to było w moim przypadku) po kolejną część.

Piętno Pielgrzyma. Naznaczona – Janusz Lasgórski

To science-fiction napisane z rozmachem. Kontynuacja, która idealnie uzupełnia się z poprzedniczką wyjaśniając pewne elementy fabuły, ale i dodając nowe. Historia dobrze przemyślana, spójna i skłaniająca do rozważań oraz refleksji. To połączenie dystopii, antyutopii, fantastyki postapokaliptycznej i socjologicznej. Autor w umiejętny sposób przedstawia umierający świat i podziały społeczne. Opisuje degradację środowiska, nieprzyjazny klimat oraz związane z tym niedogodności. Dla mnie jednak najciekawszymi wątkami w tej historii okazały się te dotyczące transhumanizmu, technologii i kolonizacji Marsa. Janusz Lasgórski w rewelacyjny i niepowtarzalny sposób przedstawił obcą technologię i organizmy. Spodobała mi się także siła i niezależność kobiet w tej opowieści oraz motywy dotyczące wierzeń i przepowiedni dotyczące tytułowej Naznaczonej. Wreszcie to książka, która nie dostarcza gotowych rozwiązań przedstawianych problemów. Autor przez cały czas prowadzi dialog z czytelnikiem i co najciekawsze każdy z nas może wyciągnąć z niej inne wnioski. Naznaczona nie jest pozbawiona wad, ale bledną one, gdy pozna się całą historię. Polecam, jeśli szukacie ciekawej opowieści, która nie tylko zapewni Wam naprawdę dobrą rozrywkę, ale i zmusi do myślenia czy skłoni do dyskusji.

Światło cieni – Rafał Dębski

Jest lekturą ambitną, która poprzez wątki SF ukazuje nam dobre i złe strony natury ludzkiej, instynkt przetrwania oraz ideały, których nie powstydziłby się żaden człowiek. To słodko-gorzka historia z morałem i klimatem dawnych powieści SF. Polecę ją każdemu, kto lubi tego typu książki oraz tym, którzy są ciekawi wniosków oraz wzorców zachowań bohaterów tej opowieści.

Fantastyka: książki idealne na prezentfantasy, science ficion, sf, top książek fantastycznych

N.K. Jemisin – Zabójczy Księżyc

To fantastyka, w której odkryjemy mitologię, nowy barwny świat i intrygi polityczne stworzone w cywilizacji, która zależna jest od bogów i władzy występującej w ich imieniu. Tu dobro i zło będzie się przeplatać, a rzeczywistość okaże się o wiele mroczniejsza, niż myślą na początku tej opowieści jej bohaterowie. Zabójczy Księżyc polecę osobom kochającym fantastykę, fantasy, si-fi oraz wielbicielom mitologii, świata snów i książek opisujących nowe cywilizacje.

Gamedec. Granica Rzeczywistości – Marcin S. Przybyłek

To początek rewelacyjnej historii. Fantastyki na wysokim poziomie o tematyce, z którą nie miałam jeszcze do czynienia, jeśli chodzi o polską beletrystykę. Autor stworzył świat z rozmachem. Widać, że kocha tę opowieść i włożył w nią wiele energii i czasu. Dopracowana, interesująca i spójna. Do tego świetna rozrywka. To dopiero pierwsza część cyklu, a każda kolejna przedstawia coraz wyższy poziom. Ten zbiór opowiadań naprawdę wciąga, skłania do przemyśleń i co najważniejsze nie jest powieleniem znanych historii. Polecam gorąco!

Fantastyka: książki idealne na prezentfantasy, science ficion, sf, top książek fantastycznych

Osobom niezdecydowanym podsyłam jeszcze dwa zestawienia, w których znajdą sporo fantastyki.

|Moja fantastyczna czwórka| Czytelnicze top 10|

Na koniec mam dla Was jeszcze jedną propozycje, choć będzie ona raczej długoterminowa. Fabryka Słów i Edipress Polska

 

A jakie są Wasze ulubione książki z tego gatunku?

Translate »