in Archiwum, Fantastyka, Frank Herbert

Mesjasz Diuny – Frank Herbert

at
mesjasz-diuny-frank-herbert

mesjasz diuny

Kroniki Diuny to jedna z moich ulubionych serii fantastycznych, do której wracam, co kilka lat. Za każdym razem odkrywam w niej nowe wątki, powiązania czy zależności. Frank Herbert w niezwykle umiejętny sposób ukazuje uniwersalne prawdy o świecie i rodzaju ludzkim. Cykl łączy w sobie wiele zagadnień z zakresu filozofii, religii, ekologii, ekonomii czy psychologii. Pierwsza część serii: Diuna skupia się przede wszystkim na politycznych i ekologicznych aspektach Kronik Diuny oraz oczywiście wprowadza Nas w jej uniwersum. Mesjasz Diuny, o którym mam zamiar dzisiaj Wam opowiedzieć to druga część cyklu, której akcja podobnie jak w jej poprzedniczce rozgrywa się na pustynnej planecie Arrakis zwanej Diuną. Sequel ten także skupia się na polityce i ekologii uniwersum, ale dodatkowo ukazuje, jakimi prawami rządzi się religia i w jaki sposób może być ona wykorzystywana przez aparat władzy. Zapraszam Was do lektury poniższego tekstu.

Streszczenie. Po wojnie zwanej „dżihadem Muad’Diba” tron obejmuje Paul Atryda zwany Usulem lub Muad’Dibem. Władca tysiąca planet, przywódca rewolucji, a także mesjasz nowo wprowadzonej religii obmyślonej przez fanatyczny zakon musi stawić czoło potęgom, które go wykreowały. Ma on zgoła inną wizję przyszłości niż wrogowie, którzy zawiązali przeciwko niemu spisek.

Świat przedstawiony. Bohaterowie. Wrażenia. 

Mesjasz Diuny to fantastyka toczące się w bardzo odległej przyszłości z hierarchicznym i konsekwentnym systemem społeczno – ekologiczno – politycznym. Zdarzenia ułożone są w odpowiednim ciągu o więzi przyczynowo-skutkowej, ilość wątków mimo ich mnogości nie przytłacza. Powieść napisana jest w sposób przejrzysty, a opisy są żywe i ciekawe. Każdy z elementów tej książki łączy się ze sobą. Nie ma w niej przypadkowości, a mimo tego, iż dzieje się ona w świecie zgoła innym od naszego – można zaobserwować wiele podobieństw w zachowaniu ludzi, strukturach politycznych czy zagadnieniach związanych z ekologią, religią czy ekonomią. Każda akcja w tej książce rodzi reakcję. Możemy zaobserwować konsekwencje poszczególnych zachowań, przez co zyskuje ona na wiarygodności.

Mesjasz Diuny jest powieścią spójną, logiczną i zachwycającą konstrukcją przedstawionego uniwersum. To świat pełen spisków, ostrych zagrywek politycznych, bezwzględnych praktyk religijnych. Ukazuje jak łatwo można manipulować ludźmi i wykorzystać ich wiarę, nadzieje oraz ułomności do własnych celów. Jak bezlitośnie, bezwzględnie i ślepo potrafi postępować społeczeństwo, gdy naciśnie się odpowiednie guziki i uruchomi odpowiednie mechanizmy. Tego jak coś co miało być dobre i zakończyć falę nieszczęść prowadzi do kolejnych zawirowań i wyniszcza ludzkość. Wreszcie to opowieść o ciągłej walce o władze, zdradzie, nienawiści i chęci zemsty. Historia, którą nazwałabym ponadczasową ze względu na ukazanie tego, co siedzi w ludzkich sercach. Zaprezentowanie natury ludzkiej i tego jak na nią wpływają różnego rodzaju elementy: od religii po systemy totalitarne i narkotyki.  

Postacie w Mesjaszu Diuny możemy określić, jako różnorodne i idealnie wpisujące się w otoczenie. Spotykamy tu osoby, które zrobią wszystko by przetrwać, zagorzałych i bezwzględnych polityków, fanatyków religijnych, ludzi posiadających godność i honor czy szaleńców. Postacie, których nie chciałabym spotkać, ani naśladować. Wreszcie zwykłych ludzi ze standardowymi słabościami i osobniki posiadające pewne fantastyczne umiejętności. Pełen wachlarz charakterów, z których część drażni, części nie sposób polubić, jednakże nigdy nie nudzą, a ich zachowania i wybory są logiczne lub dopasowane do ich zadań czy potrzeb.

Podsumowanie. Mesjasz Diuny to rewelacyjna powieść, która mimo osadzenia jej akcji w fantastycznym świecie jest bardzo uniwersalna. Wciąga, nie dłuży się, dialogi są naturalne, a opisy nie są zbyt obszerne. Książka, którą czyta się z zapartym tchem, odkrywając wiele nawiązań do dzisiejszych zjawisk jak: fanatyzm religijny, systemy totalitarne czy rozgrywki polityczne. To także powieść pełna trudnych wyborów, wciągającej wielowymiarowej fabuły i dobrego pióra. Klasyka gatunku, którą polecę każdemu – nie tylko fanom fantastyki. Po prostu musicie ją przeczytać – oczywiście koniecznie zacznijcie od początku serii.


O Autorze i dziele. Frank Herbert to amerykański pisarz tworzący powieści fantastyczne, który ukończył biologię na uniwersytecie w Seattle. Wyznawał buddyzm, który jednocześnie go inspirował. W swoich powieściach koncentrował się na naturze ludzkiej i możliwościach człowieka. Jego pierwsza powieść nosiła tytuł Dragon in the Sea. Dopiero po niej w 1965 roku ukazała się Diuna, która zdobyła serca czytelników i krytyków, i została uhonorowana nagrodami Nebula oraz Hugo. Cztery lata później wydany został Mesjasz Diuny. Śmierć Herberta przerwała cykl Kroniki Diuny, który jest obecnie kontynuowany przez jego syna.

| Diuna | Mesjasz Diuny |

Książkę dostarczyło mi: logo_lovebooks_nowe_rgb_napis

P.S. Moi drodzy! Ponieważ zostało mi tylko 9 dni do wyznaczonego przez lekarza terminu mogę być niedostępna zarówno w społecznościówkach, jak i na blogu czy poprzez email. Po powrocie do domu z córcią będę nadrabiać zaległości. Mam nadzieję, że moje ciało pozwoli mi na to by zaplanować dla Was kilka postów. W każdym razie zapraszam do zaglądania na stronę. Pozdrawiam Was ciepło. Trzymajcie kciuki!

Share:
Translate »