Murder Park. Park Morderców – Jonas Winner
Jonas Winner Ksiażki MK Czytuje Sensacja/Akcja Thriller/Kryminał

Murder Park. Park Morderców – Jonas Winner

„Bo śmierć krążyła po wyspie – chyba, czarna i ogromna. Śmierć, której zimne usta musnęły już każdego z nich.”

Żerowanie na nieszczęściu innych jest zjawiskiem starym jak świat. Od wieków ludzie wykorzystują niedolę innych by się wzbogacić. W thrillerze psychologicznym Jonasa Winnera jest podobnie. Ludzie z kasą na gruzach parku rozrywki Zodiac Island chcą stworzyć tytułowy Park Morderców – Murder Park. Czemu wybierają tak osobliwy temat? 20 lat przed wydarzeniami z książki na tym terenie grasował seryjny morderca, który upodobał sobie młode kobiety. Autorzy projektu chcą stworzyć w 12 sekcjach odpowiadających 12 znakom zodiaku ze starego parku: sale i miejsca upamiętniające zbrodnie, zbrodniarzy i ich ofiary skupiając się przede wszystkim na tym, który nadał tej wyspie złą sławę.

Twój weekend z zabójcą

Prace trwają, a na długi weekend manager przedsięwzięcia zaprasza grupę starannie wybranych osób. 12 śmiałków, wśród których znajdują się ludzie mediów oraz osoby pamiętające to miejsce sprzed dwóch dekad. Gdy odpływa ostatni prom zaczyna się „zabawa”. Dzieje się wiele niepokojących rzeczy. Pomiędzy gośćmi krążą różne pogłoski i informacje – od tych, iż prawdziwy morderca wcale nie został skazany po te, iż jest to przykrywka dla całkiem innych działań. Co jest prawdą, a co fikcją?

Czym jest Murder Park. Park Morderców? Klasyfikacja. Świat przedstawiony oraz plusy i minusy.

Murder Park. Park Morderców – Jonasa Winnera nie jest standardowym thrillerem psychologicznym. A mieszanką tegoż gatunku z sensacją. Akcja w nim jest dość szybka, napięcie rośnie, a zwrotów akcji jest całkiem sporo. Są to największe plusy tej opowieści. Większość analizując tę powieść spojrzy na nią pewnie pod kątem kryminalno-sensacyjnym, ale mnie bardzo spodobały się wątki psychologiczne, które standardowo chciałabym by były jeszcze szerzej opisane. Przez całą tę opowieść nie mogłam się nadziwić jak trafnie zostało ukazane wspomniane przeze mnie żerowanie na nieszczęściu. Jak wiele ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy – nie licząc się z uczuciami, traumami czy niezaleczonymi ranami innych. Jednocześnie Murder Park. Park Morderców jest powieścią, w której autor w sprytny sposób żongluje znanymi i oklepanymi motywami. Od miłości, traum z dzieciństwa przez te dotyczące klasyki gatunku obecne choćby w Parku Jurajskim Crichtona czy filmie Tożsamość po te dotyczące opuszczonych wesołych miasteczek. Cała książka jest nimi naszpikowana, tak jak i zwrotami akcji, które nadają jej dodatkowego napięcia. W opowieści Winnera znajdziecie narrację trzecioosobową, ale poszczególne rozdziały przedzielają wywiady, jakie przeprowadzał z gośćmi psycholog. Powoli odsłaniają one kulisy wydarzeń sprzed 20 lat i ukazują jak poszczególni bohaterowie są połączeni z Zodiac Island. Pierwszy wywiad dotyczy Paula, który jest w tej opowieści reporterem, choć ma i inny zaskakujący sekret. Za to psycholog nazywa się Sheldon. Czytając ich rozmowę zastanawiałam się czy autor świadomie zrobił nawiązanie do Misery – Kinga? Paul Sheldon. Czy ktoś z Was jeszcze to wyłapał?

Bohaterowie Murder Park. Park Morderców

Choć wątki dotyczące zabójstw sprzed dwóch dekad oraz obecne wydarzenia są kluczowe dla tej opowieści i łączą się w wielu dość zaskakujących miejscach, to bohaterowie nadają jej klimat niepewności, psychodeliczności oraz tajemniczości. Dzięki nim przy każdym rozdziale otrzymujemy mniej odpowiedzi, a więcej pytań. Trudno się domyślić, kto z nich jest „zły”, co ma do ukrycia i gdzie znajduje się w całej tej machinie.

opinia, recenzja o książce Murder Park. Park Morderców Jonasa Winnera

Wrażenia w pigułce

Muszę przyznać, iż wielu elementów fabuły domyśliłam się. Po przeczytaniu pewnych akapitów czy przyswojeniu informacji wiedziałam, do czego to prowadzi, ale osoby „niesiedzące” tak w tym gatunku powinny być w wielu przypadkach zaskoczone, szczególnie, że zakończenie jest dość dramatyczne. Nie przeszkadzało mi to jednak dobrze się bawić. Z przyjemnością śledziłam losy bohaterów, niektórym kibicowałam i co najważniejsze byłam ciekawa jak ta historia się skończy i czy moje przypuszczenia się potwierdzą. W kilku momentach autor mnie zaskoczył.

Dla kogo będzie to idealna powieść?

Dla osób lubiących thrillery z wartką akcją, masą zwrotów akcji, psychodeliczną atmosferą i tajemniczymi bohaterami. Myślę, że ze względu na zastosowanie wielu klasycznych i znanych motywów najbardziej przypadnie ona do gustu początkującym czytelnikom.

Podsumowanie

Murder Park. Park Morderców – Jonasa Winnera to połączenie thrillera psychologicznego i powieści sensacyjnej, które niesie rozrywkę. Jest to spójna, niewymuszona, przedstawiona z rozmachem historia ukazująca jak pokręceni i chciwi potrafią być ludzie.

Translate »