Fantastyka, MAG, Neil Gaiman

Neil Gaiman – Chłopaki Anansiego

by -
neil-gaiman-chlopaki-anansiego

Neil Gaiman to jeden z moich ulubionych autorów fantasy. Jego książki są pełne wyobraźni. Potrafią być przerażające, niepokojące. Wiele z jego pozycji przeczytałam i bardzo polecam.Większość z Was zna pewnie „Koralinę” czy „Gwiezdny Pył” na podstawie, których powstały filmy. Ja chcę dziś skupić się na mniej znanej, ale mojej ulubionych pozycji – Chłopakach Anansiego.

Anansi nazywany inaczej Panem Pająkiem to mityczna postać reprezentująca cechy pająka i człowieka. Pierwotnie uważany za stwórcę świata, później – dawcę kultury. Wierzono, iż ludzie widzieli rzeczy takimi jak on chciały by je widzieli.

Chłopaki Anansiego to opowieść o życiu, miłości i poszukiwaniu samego siebie. To powieść wielowątkowa, której z pewnością nie da się zaszufladkować. To przygoda i farsa opowiadająca o tym jak przeżyć we własnej rodzinie – tak szczególnej jak bogowie. To opowieść, w której spotkamy przynajmniej jednego ducha i sporo ciekawych osobowości.
Bardzo podoba mi się sam początek książki i słowa:
„ostatecznie na początku było słowo, a słowu towarzyszyła melodia…”, do którego autor nawiązuje przez całą książkę. Ale zarówno morałem jak i przesłaniem jest „ty też możesz obudzić w sobie Anansiego”, czyli mówiąc wprost, każdy może zmienić swój los i zrobić wszystko, jeśli tylko naprawdę tego pragnie. Charlie będący głównym bohaterem, pokonuje wiele przeciwności losu, by stać się tym kim zawsze chciał być.
Ja czytałam tę książkę z zapartym tchem i nie mogłam przestać! Zarwałam nockę. Przyznam, iż pisze on niezwykle i specyficznie – nie każdemu musi się to podobać, lecz jeśli spodoba wam się ta książka resztę pochłoniecie w zastraszającym tempie i pokochanie tego autora. Zarówno dialogi między bohaterami jak i same sytuacje, które im się przytrafiają są nietuzinkowe i z pomysłem. Mamy tu wiele fantastyki dotyczącej samego Anansiego i jego rodziny, sporo komizmu oraz ciekawego wątku sensacyjnego.
Podsumowując Chłopaki Anansiego to powieść lekko szalona i przepiękna, która przeniesie nas do niezwykłego świata, ale z którą także możemy się utożsamiać. Grzechem jest jej nie poznać!
Na podstawie: Chłopaki Anansiego, Neil Gaiman, Wydawnictwo MAG

 Chłopaki Anansiego [Neil Gaiman] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Share:
 • http://ekruda.blogspot.com/

  Zasadzam się na tę książkę, bo jestem zachwycona „Amerykańskimi bogami”, a Anansi to już tam ciekawa postać:)

 • ja także zaczynałam od komiksów! tak! jest genialny w swojej twórczości!!

 • jest naprawdę świetna Basiu! koniecznie musisz przeczytać!!

 • Gaimana uwielbiam! W pierwszej kolejności miłością zapałałam do komiksów, później były Wilki w Ścianach, Koralina, a teraz raz na jakiś czas sięgam po prozę. Nieco już wyrosłam może nie z twórczości, ale z tej ślepej miłości, nadal jednak Gaimana uważam za autora genialnego!

 • Niedawno przeczytałam, genialna książka, dopiero zaczęłam zaznajamiać się z twórczością Gaimana, a już czuję, że będzie jednym z moich ulubionych autorów 🙂

 • Nie znam! Wstyd, brzmi super!

 • pozmieniałam bo nie zdawałam sobie sprawy z tego, że taki obraz może męczyć! dzięki za radę…mam nadzieję że pozachęcam do częstszych odwiedzin u mnie…dopiero się uczę pisać o książkach;) pozdrawiam ciepło

 • gin

  Tak jest o niebo lepiej 🙂 Wiesz, ja już stara jestem, marudna, oczy nie te… 😉
  Ja teraz szukam Gaimana, żeby pozamawiać, to jak pojadę na wakacje do Polski, to sobie przywiozę czytadła 🙂

 • Gaiman rządzi! uwielbiam jego Sandmana, ale czytałam tylko w oryginale…a ten Interświat mnie zainteresował muszę zerknąć;) pewnie że zmienię tylko czy czarne starczy?;P pozdrawiam

 • gin

  Uwielbiam Gaimana! Szkoda, że tak ciężko znaleźć polskie wydania niektórych książek… Jego powieści są pełne magii która przywiązuje do krzesła (fotela, kanapy, łóżka), aż człowiek skończy czytać. Ostatnio zachwyciłam się „Interświatem” – genialna!

  Hmm… Przeczytałam kilka Twoich postów, i strasznie bolą mnie oczy. Może pomyślisz o zmianie tła na nieco bardziej „czytelne”…? 🙂

Translate »