in Kucharskie

Weekend z książkami kulinarnymi: Polska. Nasza kuchnia w nowej odsłonie – Zuza Zak

at
polska-nasza-kuchnia-w-nowej-odslonie-zuza-zak

Dobry wieczór Kochani! W ten weekend spodziewajcie się kilku opinii o książkach kucharskich. Ostatnimi czasy trafiła na kilka naprawdę rewelacyjnych pozycji, które nie tylko zachwycają formą wydania, ale i podejściem do tematu. Na pierwszy ogień idzie książka Zuzy Zak – Polki, która od wielu lat mieszka w Anglii. Publikacja „Polska. Nasza kuchnia w nowej odsłonie” w wersji pierwotnej została przez nią napisana z perspektywy Angielki i miała ukazać zarówno nasz kraj, jak i naszą kuchnię w innym świetle niż widzi go świat. Z tego, co pisze Zuza Zak Polska kojarzy się przede wszystkim z czasami komunizmu, a ona chciała przełamać ten wzorzec. Była zdziwiona, że chcą ją wydać w naszym kraju i na potrzeby wydania, które Wam prezentuję napisała ją praktycznie od nowa z punktu widzenia Polki.

Na pierwszych stronach możecie przeczytać odrobinę o naszej historii i tego jak kuchnia ją odzwierciedla. Następnie pisze o regionalności i tym, jakie smaki są tam najbardziej popularne. Na koniec rozpisuje się o inspiracjach i o tym, iż podejście do kuchni i produktów się zmienia – dostosowuje do środowiska, czasów i dostępności danych składników. To tyle tytułem wstępu. Następne 200 stron to przepisy i przepiękne, czasem całostronicowe zdjęcia Laury Edwards. Fotografie są raczej stonowane i posiadają różne akcenty związane z Polską. Część zawierająca przepisy podzielona jest na 9 kategorii:

  • Śniadania i pieczywo,
  • Zupy,
  • Potrawy mięsne,
  • Ryby,
  • Warzywa, rośliny strączkowe i kasze
  • Kluski i pierogi
  • Zakąski
  • Ciasta i desery
  • Koktajle

Przepisy są przedstawione w bardzo klarowny sposób. Każdy sobie z nimi poradzi, jeśli będzie przestrzegał instrukcji. Muszę przyznać, iż wiele potraw mnie zachwyciło. Wyglądają obłędnie. Już nie mogę się doczekać, aż wypróbuję z niej przepisy. Możecie się spodziewać, iż podzielę się kilkoma z Wami. Znajdziecie w niej wiele tradycyjnych przepisów jak: rogaliki drożdżowe, chałkę czy uszka z grzybami oraz te zainspirowane naszą kuchnią jak: sałatka jarzynowa z mięsem z kraba czy gryczane bliny z kawiorem z bakłażana.

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak ta książka wygląda w środku, a ja polecę ją fanom kuchni i osobą, które lubią łączyć tradycyjne przepisy z bardziej nowoczesnymi czy „dzisiejszymi” składnikami.

Translate »