cmentarz zapomnianych książek 1
Carlos Ruiz Zafón Ksiażki MK Czytuje Opowiadania

Jak powstał cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek Carlosa Ruiza Zafóna?

Carlos Ruiz Zafón jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów współczesnej literatury międzynarodowej, a także drugim po Cervantesie najczęściej czytanym pisarzem hiszpańskim. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. W 2001 roku powieść „Cień wiatru” rozpoczęła cykl Cmentarz Zapomnianych Książek. Kolejne jego części to „Gra Anioła” i „Więzień Nieba”. Saga rodziny Sempere, która stała się czytelniczym fenomenem na wszystkich kontynentach, znajduje swój wielki finał w „Labiryncie duchów”.

„Od pewnego momentu w życiu przyszłość człowieka jest zdeterminowana przez jego przeszłość.” Labirynt duchów

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak powstał Cmentarz Zapominanych Książek oraz przeczytać niepublikowane dotąd opowiadanie „Róża ognia” Carlosa Ruiza Zafóna kliknijcie w poniższy baner, gdzie możecie je przeczytać za darmo i legalnie.

cmentarz zapomnianych książek 1

Książki składające się na cykl Cmentarz Zapomnianych Książek

Choć jest to bardzo poczytny autor zdaję sobie sprawę, iż spora ilość osób może go jeszcze nie znać. Tym osobom podsyłam opisy fabuł wszystkich czterech książek. Smacznego! 

„Człowiek jest tym, co wspomina.” Labirynt duchów

„Cień wiatru”

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść „Cień wiatru” niejakiego Juliana Caraxa.
Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia. Da ona również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom. Wszystko rozgrywać się będzie w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”Cień wiatru

„Więzień nieba”

Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się „rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć”.
Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że „prawdziwa Historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła”.

„Jedyny przyzwoity obyczaj, którego należy bronić stanowczo, to obyczaj czytania, podczas gdy reszta jest kwestią sumienia każdego z osobna.” Więzień Nieba

„Gra Anioła”

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może, coś więcej.
Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor „Cienia wiatru” ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarza Zapomnianych Książek. Aby obdarować niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści.

cmentarz zapomnianych książek

 

„- Źle pan wygląda – zawyrokował.
– Niestrawność – odparłem.
– A co panu zaszkodziło?
– Życie.”Gra anioła

„Labirynt duchów”

Hiszpania w mrocznych czasach frankistowskiego reżimu. Rozkaz policji politycznej prowadzi agentkę Alicję Gris z Madrytu z powrotem do rodzinnej Barcelony. Zlecenie pochodzi z najwyższych sfer władzy, jest ściśle tajne, a dotyczy nagłego i utrzymywanego w tajemnicy zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Alicja razem z przydzielonym jej kapitanem policji Vargasem mają na jego odnalezienie zaledwie kilka dni. Idąc tropem rzadkiego egzemplarza książki barcelońskiego pisarza Victora Mataixa „Labirynt duchów VII”, który minister otrzymał przed porwaniem, trafiają do księgarni Sempere i Synowie przy ulicy Santa Anna. Wizyta w niezwykłym antykwariacie sprawi, że wyrachowana i pozbawiona skrupułów agentka jak przez mgłę zacznie sobie przypominać tajemnicze obrazy z dzieciństwa. Odtąd równolegle zacznie prowadzić prywatne śledztwo, a odpowiedzi, które znajdzie, narażą nie tylko jej życie na niebezpieczeństwo.

cmentarz zapomnianych książek

„Wariatem jest ten, kto ma się za całkowicie normalnego, a za nienormalnych uważa całą resztę.”Więzień Nieba

W jakiej kolejności czytać cykl Cmentarz Zapomnianych Książek?

I na koniec coś istotnego dla osób, które nie mają za sobą jeszcze lektury cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek. Książki tworzące ten literacki świat można czytać w dowolnej kolejności bądź każdą oddzielnie. Dzięki temu czytelnik zyskuje możliwość wstępu do labiryntu historii oraz jego dogłębnego zbadania przy pomocy rozmaitych drzwi i dróg, które, będąc ze sobą połączone, zaprowadzą go do serca opowieści. Opowieści łączą się ze sobą dzięki postaciom oraz wątkom budującym pomosty narracyjne i tematyczne. Mimo że każdy z nich przedstawia zamkniętą, niezależną i treściwą samą w sobie historię.

„…książki mają duszę, duszę tych, którzy je piszą, tych, którzy je czytają i którzy o nich marzą.”Gra anioła

Translate »