Rozminięci – Monika Orłowska
Dramat Ksiażki MK Czytuje Monika Orłowska Obyczajowe patronat medialny Romans

Rozminięci – Monika Orłowska

Pamiętam jak kilka lat temu zmagając się jeszcze z niepłodnością i otrzymawszy diagnozę dotyczącą endometriozy sięgnęłam po książkę Moniki Orłowskiej – Cisza pod sercem. Opowieść ta doprowadziła mnie do kilku łez, ale i podniosła na duchu. Była historią o stratach, pragnieniach i nadziei, która nigdy nie umiera. Z łatwością mogłam się utożsamiać z bohaterkami, które straciły dzieci, miały problemy z zajściem w ciążę czy spotykały się z różnymi reakcjami bliskich na ich nieszczęście. Powieść Rozminięci, choć skupi się na dwójce bohaterów i jest słodko-gorzką historią miłosną także opowiada o stracie, wypaleniu, niechęci do życia i strachu przed nim, jednocześnie „mówiąc” o pragnieniach, które rodzą się w najmniej oczekiwanych momentach.

Rozminięci, czyli czerstwa, ale prawdziwa codzienność, która nazbyt rzadko funduje bohaterom upragnione wakacje

Po przeczytaniu ostatnich stron tej opowieści już wiem, że nie spodoba się ona każdemu, gdyż jest bardzo mocno osadzona w rzeczywistości. Autorka nie koloryzuje, nie stosuje typowych dla opowieści obyczajowo-romantycznych schematów. Nie wplata w opowieść niesamowitych scen seksu czy idylli rodem z Kopciuszka. W Rozminiętych Ana i Ed cały czas walczą ze swoją tożsamością, upiorami przeszłości czy błędami, które popełnili i popełniają podczas tej opowieści. Ich życie już od jakiegoś czasu nie jest kolorowe, a oni sami nie potrafią się nim cieszyć. Odrobinę ukojenia jemu daje muzyka, a jej pisanie. To bardzo interesująca para, gdyż na początku historii odkrywamy jak bardzo są niedopasowani. Tymczasem ich serca mówią coś całkiem innego.

„A teraz? Właśnie, że na to nie wpadła! Powinna przykryć łóżko jakimś pokrowcem. Nałożyć śmiertelny całun na dawne życie towarzyskie. Obwiązać własną samotność jak mumię.”s.46 Rozminięci

Podczas lektury bardzo zaciekawiły mnie ich nieszablonowe losy, choć jak pisałam wcześniej nie zapewniają oni typowych dla romansów czy powieści obyczajowych uniesień. Nie są piękni i zewnętrznie, i wewnętrznie. Za to potrafią zaskoczyć, przywiązują Nas do siebie i są niczym reprezentanci szarych, zwykłych ludzi. Ich codzienność jest naszą codziennością. Mierzą się z problemami, które dotyczą wielu z nas. Myślę, że spora grupa zarówno kobiet, jak i mężczyzn bez problemu będzie mogła się z nimi utożsamiać. Autorka nie boi się poruszać tematów tabu, które są bliskie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jednocześnie zagadnienia te są bardzo na czasie. Myślę, że jej zapatrywanie na pewne problemy i ukazanie ich poprzez głównych bohaterów pozwoli spojrzeć wielu czytelnikom łaskawiej na siebie. By Wam nie spoilerować dodam, iż doświadczyli oni w życiu wielu strat i wiele musieli poświęcić.

Ana i Ed – historia dwóch zwichrzonych dusz

Moją ulubioną częścią tej opowieści są e-maile, które Ed pisze do Any na początku ich wspólnej historii. Mimo, że zawierają także bolesne wspomnienia są piękne i to one przekonały mnie do tego bohatera. To on jest siłą napędową tej opowieści. To on mimo wad jest tym, który chce ryzykować, który w pewnym momencie się nie boi. Ana z drugiej strony jest osobą bardziej skrytą, oschłą i często niedostępną. Mam wiele przemyśleń na jej temat, ale one już za dużo by Wam powiedziały. Napiszę tylko, iż na końcu tej opowieści z pewnością będziecie się bić z myślami i zastanawiać, co Wy byście na jej miejscu zrobili.

„Być może jest trochę prawdy w powiedzeniu, że prawdziwa miłość potrafi nas oczyścić? Przywrócić do stanu sprzed grzechu pierworodnego. Kto to wymyślił? Nie pamiętam. Tabulae rasae w pamięci i sercu czekają, aż zapiszesz je na nowo.” s.187 Rozminięci

Rozminięci – Monika Orłowska

Komu poleciłabym powieść Rozminięci ?

Osobom, które szukają opowieści o zwyczajnych ludziach, którzy doświadczyli wielu nieszczęść, ale i potrafili odnaleźć, choć odrobinę szczęścia w swoim życiu. Czytelnikom, którzy poszukują prawdziwych historii ukazujących problemy „dostępne” dla każdego z nas. Monika Orłowska nie boi się poruszać drażliwych tematów – tematów tabu – by ukazać jak łatwo los może Nam dokopać, ale i jej opowieści niosą swego rodzaju nadzieję pokazując prawdziwe życie, które najczęściej jest słodko-gorzkie, a my nie jesteśmy niczym bohaterowie z romansów – nie żyjemy w bajkach. Polecam zainteresowanym.

|Cisza pod sercem| Fragment powieści Rozminięci|

Konkurs – do wygrania dwa egzemplarze powieści Rozminięci.

Jeden na Facebooku>>

Drugi na Instagramie>>

Translate »