in Ella Frank, Erotyka, Obyczajowe, Romans

Bez spoilerów o serii Temptation – Elli Frank, a w szczególności pierwszym tomie Try, który doczekał się swojego wydania w Polsce!

at
try-seria-temptation-ella-frank

Kochani zanim przeczytacie moją opinię muszę Wam napisać kilka słów. Po pierwsze nie zamieszczam w niej żadnych spoilerów, po drugie zdaję sobie sprawę, że niektórzy mogą Try odebrać jako dość płytką książkę skupiającą się na seksie, jednak gwarantuje Wam, że cała historia, jak i bohaterowie bardzo się zmieniają w trakcie całej tej opowieści. Ich wspólna podróż pełna jest głębi, uczuć, emocji i problemów. Po prostu trzeba poznać ją całą. Ja – ponieważ czytałam już kilkukrotnie wszystkie 6 tomów patrzę na nią jak na całość i choć zdaję sobie sprawę, że pewnie ma jakieś wady – ciężko mi je odnaleźć, gdyż znając każdy aspekt relacji Tate’a i Logana, ich dusze, to jak dojrzewają ciężko mi znaleźć minusy tej opowieści.

Jak odbieram całą serię Temptation – Pokusa?

Dziś premiera długo wyczekiwanej przez mnie nowość od Wydawnictwa Kobiecego – ” Try ” Elli Frank. Jestem prze szczęśliwa, że ta powieść została wydana w Polsce. Po historię Tate’a i Logana sięgnęłam już dawno temu. Miałam to szczęście, że czytałam wszystkie 6 tomów po kolei. Uwielbiam ją! Jest naprawdę wyjątkowa. Jest przepełniona emocjami i ważna ze względu na tematykę, którą porusza. Odkrywanie własnej seksualności, to jak się odbiera związki LGBT, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć. To jak postrzega ich społeczeństwo, znajomi, rodziny, oni sami. Każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego. Opisują nie tylko historię miłosna, ale także to jak bohaterowie dorastają razem, jak się zmieniają, jak walczą z przeciwnościami losu, prozą życia, nieprzewidzianymi niespodziankami i tragediami. Godzą się także z przeszłością, własnymi demonami, które rzutują na ich teraźniejszość i przyszłość! Jak każdy z nas mają swoje bagaże doświadczeń. I tak jak pierwsze 3 tomy to istny rollercoaster wydarzeń. Tak 3 następne to ogrom emocji i uczuć. Czytając „True” ryczałam i żałowałam, że to już koniec.

„Seksowny barman odwrócił się do niego, po czym przesunął szklankę po drewnianym blacie i uśmiechnął się
szeroko. W następnej chwili oparł duże dłonie na kontuarze i nachylił się, jakby chciał się podzielić sekretem. Logan poczuł, jak jego kutas reaguje na wesołość kryjącą się
w oczach mężczyzny, i mimowolnie przysunął się odrobinę, decydując, że ta opcja jest o wiele bardziej interesująca
niż pierwsza.
To znaczy była, dopóki barman nie odwrócił głowy, patrząc na drugi koniec baru.
– To jak z nią?
[…]
Odwrócił wzrok, ponownie patrząc na pełną humoru
twarz i zastanawiając się, jak dorwać tego faceta samego
i sprawić, by wylądował na kolanach. Ta paradna koszula
i krawat, będące częścią uniformu After Hours, wyglądałyby jeszcze lepiej, gdyby patrzył na nie z góry, a opięte eleganckimi spodniami nogi klęczały przed nim.
– A co ma być? – odpowiedział w końcu, biorąc drinka
w dłoń i unosząc go do ust.
Kiedy barman się roześmiał, Logan skupił wzrok na jego
jabłku Adama, które poruszało się na opalonej szyi.”s.18-19
try ella frank
Kilka słów o Tacie i Loganie

Tate i Logan w pierwszym tomie mogą wydawać się zwykłymi, niewyróżniającymi się postaciami (na tle innych w tym gatunku literackim). Nic bardziej mylnego. Poznając ich całą historię przekonałam się, że zostaną ze mną na zawsze. Są bohaterami, których się nie zapomina.

Logan w Try i całej serii bez spoilerów

Logan ukazuje się nam, jako lekkoduch, raczej traktujący partnerów zadaniowo – jak rozrywkę, nie wchodzi w związki. I taki obraz otrzymujemy w „ Try ”, ale gwarantuje Wam, że jak sięgniecie po kolejne tomy poznacie całkiem inną osobę – ciepłą, potrafiącą kochać, walczącą o to, co ważne, co się liczy. Uwielbiam go – także za to, że jak ma okazję – zmienia się. Potrafi był słodki, ale i nieprzejednany, wygadany, często nie przebiera w słowach. Jego, a właściwie ich utarczki słowne, żarty – są świetne – bardzo podkręcają atmosferę, ale i pasują do nich.

„Logan nie miał pragnienia, by się z kimkolwiek związać, kobietą czy mężczyzną, szczególnie że ekscytowało go branie tego, co dają. Tak wielkie miasto oferowało zbyt duży wybór i dopóki jego kutas nie stawał dla tylko jednej osoby, miał zamiar w pełni go wykorzystywać. Kiedy otworzyły się drzwi windy, Logan wsiadł do niej z tylko jedną myślą krążącą mu po głowie: napić się. Gin z tonikiem i świat będzie wesolutki. Miał udaną pracę, mieszkanie w centrum miasta i biuro tuż obok swojej ulubionej knajpy. Gdyby był arogancki… No, no. Kogo chcę oszukać? Fartowny ze mnie sukinsyn.”s.16
Tate w Try i całej serii bez spoilerów

Tate nie jest i nigdy nie był lekkoduchem. To monogamista, angażujący się w związki. Właśnie wyplątał się z nieudanego małżeństwa. Wcześniej nie myślał o związkach z mężczyznami. Trafił na Logana, który całkowicie zmienił jego podejście do życia, świata. W „ Try ” mierzy się z wieloma pytaniami, zmienia swoje poglądy. Podoba mi się jak do tego podchodzi, jaki jest. To jeden z najsłodszych, solidnych, a jednocześnie pewnych siebie i potrafiących zdominować mężczyzn, jakich spotkałam w literaturze tego typu.

„-Dobrze wyglądasz w moich jeansach. A szczególnie podoba mi się to, że nic pod nimi nie masz.
Nie odwracając się do niego, Tate roześmiał się cicho i nadal czytał wypisane kredą menu.
-Nie mogłeś się powstrzymać, prawda?
-O co chodzi? – zaprotestował Logan, patrząc na silny profil Tate’a.
[…]
-Właśnie o to.
-Co? Ja tylko rzuciłem uwagę.
Potrząsając głową, Tate oblizał usta.
-Ty nigdy po prostu nie rzucasz uwag.
-Nie?
-Nie. Albo coś sugerujesz, albo zmieniasz wszystko w zaproszenie.”s.406
try ella frank
Historia tych dwóch cudownych facetów pokazuje, że nie wybieramy płci, a osobę, serce, inną duszę. Choćby, dlatego warto ją poznać całą.
Teraz kilka słów o scenach seksu, języku powieści oraz tłumaczeniu

Język powieści często jest ostry. Bohaterowie nie przebierają w słowach. To nie są delikatne chłopaki. Obaj lubią dominować i to widać w dialogach, ich słowach i scenach seksu. Opowieść poznajemy z perspektywy ich obu i to bardzo mi się podobało. Poznajemy ich myśli. Wszystko wydaje się bardziej intymne i emocjonalne. Przyznam się Wam, że bałam się trochę scen seksu (gdyż nie czytałam wcześniej całej powieści poświęconej tylko dwóm facetom), ale były idealne dopasowane do opowieści, bohaterów. Napisane ze smakiem. Kiedy trzeba było ostro, kiedy indziej słodko, romantycznie czy z odpowiednią dawką dominacji czy uległości. Sporo chemii jest między nimi. Bywa: gorąco, romantycznie, emocjonalnie. Chłopcy wzbudzają sporo uczuć i emocji, którym trudno się oprzeć. „ Try ” jest tomem, w którym to wszystko postępuje stopniowo – powoli. Razem z Tate’m przechodzimy coś w stylu inicjacji i towarzyszy temu masa emocji, z którymi nie tylko oni, ale i czytelnik musi się zmierzyć.

O tłumaczeniu słów kilka

Co do tłumaczenia to daje radę – jest dobrze, choć w oryginał jest oczywiście lepszy. Ze względu na gry słów, powiedzonka, żarty, wyrażenia, które znajdziecie tylko w języku angielskim. Mam także wrażenie, że nasze przekleństwa brzmią ostrzej niż te w oryginale. Polecam oba wydania, jeśli znacie angielski. Myślę, że średnio zaawansowani poradzą sobie już z tą serią.

„– Co dla pana?
W końcu.
Logan odwrócił głowę w stronę głębokiego barytonu,
który właśnie się do niego zwrócił, a po sposobie, w jaki
zareagowało jego ciało, poczuł wdzięczność, że siedzi. Facet, który wpatrywał się w niego, czekając na odpowiedź,
był kurewsko gorący.
Logan odchrząknął, upominając się, by odezwać się
przyjaźnie.
– Gin z tonikiem. Założysz mi rachunek? Dzięki.”s.17
O tym czemu warto sięgnąć po wszystkie tomy

W „ Try ” nie znajdziecie jeszcze zbyt obszernych opisów problemów bohaterów. To wstęp, to początek ich miłości, która rozpoczęła się ogromnym pociągiem fizycznym i relacją czysto seksualną. W tym tomie jak pisałam jest więcej wątków erotycznych niż tych psychologicznych czy obyczajowych. W kolejnych jest ich cała masa. Warto je zgłębić. Mam wrażenie, że gdyby przeciwnicy LGBT poznali tę opowieść w całości – wielu zmieniłoby zdanie. Tak silnie może oddziaływać ta para, ich miłość i historia.

O tym gdzie ją znaleźć

Z pewnością jest już dostępna lub będzie na Legimi, jest też w księgarniach internetowych. A Ci, którzy mają ochotę na oryginalne wydanie – są fajne pakiety wszystkich 6 tomów na Amazonie amerykańskim. To naprawdę dobra rozrywkowa seria romantyczna z masą wątków erotycznych, ale i ważnym, potrzebnym przekazem. Podoba mi się, że pod płaszczykiem czegoś pozornie lekkiego możemy odnaleźć wiele warstw i ogrom problemów, zagadnień i ważnych rzeczy. Jeszcze raz polecam serię Temptation – Pokusa.

 

try ella frank

Wszystkie te części to okres około 4 lat ich życia odkąd się poznali.
  • Try (Temptation Series #1)
  • Take (Temptation Series #2)
  • Trust (Temptation Series #3)
  • Tease ((Temptation Series #4)
  • Tate (Temptation Series #5)
  • True (Temptation Series #6)temptation try ella frank
Translate »