cukrzyca Ksiażki Kucharskie Kuchnia MK Czytuje MK Gotuje

Weekend z książkami kulinarnymi: Książki kucharskie dla diabetyków.

Weekend z książkami kucharskimi nadal trwa, a ja chcę Wam zaprezentować dziś trzy pozycje idealne dla diabetyków. Znajdziecie w nich sporo przepisów na dania kuchni polskiej, kuchni świata czy ciasta i desery idealne dla cukrzyków. W księgarniach internetowych możecie je dostać poniżej 20 zł. Są to dość ważne dla mnie pozycje i cieszę się, że coraz więcej takich powstaje. Jak większość z Was wie choruję na cukrzycę. Została ona wywołana nieodpowiednim leczeniem. Na szczęście mogę kontrolować poziom cukru poprzez dietę, więc tego typu publikacje są jak najbardziej pożądane. Na koniec tego wstępu dodam jeszcze, iż jeśli chorujecie na cukrzycę ciążową to niekoniecznie wszystkie z tych przepisów będą dla Was odpowiednia. Ten rodzaj choroby rządzi się odrobinę innymi prawami. Jeśli macie ochotę bym rozpisała się na ten temat więcej dajcie mi znać w komentarza czy poprzez wiadomości prywatne.

Chorującym na cukrzycę same książki nie wystarczą. Ważne jest by trzymały dietę, jeśli to konieczne przyjmowały odpowiednie leki oraz ruszały się. Ćwiczenia to jeden z lepszych sposób by utrzymać cukier w ryzach.

Przechodząc już do książek mam dla Was dwie Doroty Drozd – Kuchnię Polską Dla Diabetyków i Kuchnie Świata Dla Diabetyków oraz jedną Agaty Lewandowskiej  – Ciasta i Desery Dla Diabetyków.  Na początek może odrobina informacji technicznych. Książki te nie mają twardej oprawy, a fotografie występują tylko w pozycji dotyczącej ciast i deserów. Za to przepisy te są bardzo proste w przygotowaniu i przy każdej znajdziecie ilość kalorii, indeks glikemiczny, wymiennik węglowodanowy oraz wymiennik białkowo tłuszczowy. Wszystkie te pojęcia są w prosty i wyczerpujący sposób wytłumaczone na początku każdej książki. Dodatkowo znajdziecie w nich sporą dawkę informacji dotyczącej samej cukrzycy, zły nawyków żywieniowych czy abc diabetyka. Jest to niezwykle pomocne, jeśli wcześniej nie czytaliście na ten temat. Od siebie mogę tylko dodać, iż początki z tego typu dietami są trudne, ale w momencie, gdy przestawimy się na ten tryb gotowania i jedzenia, a to zaowocuje lepszym samopoczuciem, utratą wagi i utrzymaniem cukru na odpowiedni poziomie zobaczycie, że warto. Ja nie wyobrażam sobie teraz, jeść inaczej. Oczywiście, co jakiś czas pozwalam sobie na jakieś małe grzeszki, ale wtedy planuję resztę dziennego menu w odpowiedni sposób. Gotuję potrawy, które mają bardzo niski indeks glikemiczny, obniżają poziom cukru we krwi lub są długo przetwarzane przez organizm. Tego typu dania odnajdziecie w tych książkach. I co najważniejsze nie będą bez smaku.

Tym, co mi się w nich podoba jest różnorodność potraw. W Kuchni polskiej jest sporo past, zup, przekąsek i dań głównych nie tylko przygotowywanych na parze. Ponadto przepisy dla siebie znają tu: wegetarianie, wielbiciele warzyw, ryb czy mięs. Kuchnie świata to przepisy z Chin, Włoch, Japonii, Holandii, Niemiec, Grecji, Francji czy potrawy żydowskie. Bardzo podoba mi się ta mieszanka. Sporo tych dań pojawia się u Nas, a diabetycy często mają problem z dostosowanie ich do swoich potrzeb. Znajdziecie w niej m.in. przepis na krewetki w temperze, kotlety jagnięce, zupę z kurczaka czy sznycel. Desery i ciasta zawierają sporą dawkę zapiekanych owoców, jaglanek, ryżu na słodko, serników czy innych ciast. Cukier w nich zastępuje w formie: miodu, stewii czy innych tego typu produktów. Oczywiście niektóre składniki zawarte w przepisach zawierają w sobie naturalne cukry i w większości starczy, jeśli dodamy do nich odrobinę substancji słodzącej.

To tyle ode mnie. Polecam Wam poniższy filmik i książki, jeśli szukacie przepisów na dobre dania dla chorujących na cukrzycę. Książki może nie zachwycają swoim wyglądem. Nie są tak barwne i wypełnione fotografiami jak wiele publikacji kucharskich, ale za to ich treść mówi sama za siebie.

|Artykuły dotyczące diet| Fit przepisy | Artykuły o cukrzycy| Projekt Tnij kalorie| O nawykach żywieniowych|

Translate »