ja

Cześć! Nazywam się Marta Korkus, a OkiemMK jest moim miejscem w sieci. Jak sama nazwa wskazuje jest to moje spojrzenie na kulturę i świat. OkiemMK jest blogiem, na którym znajdziecie przede wszystkim teksty dotyczące książek i popkultury, ale w archiwum możecie trafić także i na inne posty m.in. kulinarne. To pozostałość po moim starym blogu MK Gotuje.

Sporo osób może mnie kojarzyć także z bloga MK Czytuje, który prowadziłam od 2012 roku. Nawał obowiązków oraz chęć poświęcania jednemu miejscu 100% uwagi spowodowało, że narodziło się OkiemMK.com, które okazało się dla mnie strzałem w 10. Tutaj jestem sobą, poruszam każdy interesujący mnie temat i wiem, że zostanę wysłuchana. Tak właśnie było, gdy zachorowałam na endometriozę i długo zmagałam się z niepłodnością. Pisanie tekstów oraz wsparcie środowiska i czytelników było dla mnie nieocenione. OkiemMK stało się odskocznią od problemów nie do przeskoczenia. Szerzej moją historię możecie poznać czytając konkretne wpisy dotyczące endometriozy i niepłodności.

Co do książek. Od zawsze były moją miłością. MK Czytuje, a teraz OkiemMK powstało, gdyż w swoim środowisku nie miała z kim szerzej o literaturze rozmawiać. Dzięki blogosferze mogę. Jestem bliżej ludzi z podobną pasją. Ciszy mnie to, że ludzie czytają książki z mojego polecenia, że mi na tyle ufają. Czytam sporo i czytam przeróżne książki. Ni mniej na blogu natraficie na najwięcej tekstów dotyczących kryminału i fantastyki, gdyż to nieprzerwanie moje ulubiony gatunki.

Prowadząc to miejsce zawsze kieruje się kilkoma ważnymi zasadami:

  1. Opinie muszą być szczere. Dlatego znajdziecie tutaj sporo tekstów, które nie chwalą danej książki, ale i ich nie hejtują. Rozumiem krytykę, rozumiem pisanie czemu mi się coś nie podoba, ale nie pojmuję jak można obrażać, wyzywać czy szkalować kogoś, bo mi się coś nie podoba i już. Takich rzeczy tutaj nie znajdziecie i wszelkie komentarze tego typu także będą usuwane.
  2. Nigdy nie przyjęłam i przyjmę pieniędzy za napisanie recenzji/opinii.  Jeśli uda mi się nawiązać współpracę płatną to będą to inne formy promowania książki czy innych produktów niż recenzja blogowa.
  3. Nie uznaję krytykowania czy wyśmiewania czytelników ze względu na to co czytają, jakie są ich gusta czytelnicze. Bez różnicy czy czytają Grey’a czy Mickiewicza ważne by czytali, bo jeśli to robią to jest szansa, że będą swoje horyzonty czytelnicze poszerzać i sięgać po różne książki. Jestem optymistką i wierzę, że tak będzie jeśli zarazi się kogoś miłością do czytania i „podsunie” mu odpowiednią lekturę.
  4. Jestem za pełną otwartością i szczerością. Nie boję się krytyki, wręcz czekam na nią. Stawiam tylko jeden warunek: musi to być dialog, a nie hejt, wyśmiewanie czy teksty typu: „piszesz marnie bo tak”.
  5. Przez cały czas staram się udoskonalać swój warsztat, pisać lepsze (warsztatowo i merytorycznie) teksty. O tym jak wyglądały pierwsze z nich możecie się przekonać sięgając do  wpisów archiwalnych. Sama tam od czasu do czasu zaglądam i patrzę na to wszystko, że zgrozą :), ale i dumą, że tak bardzo się rozwinęłam.
  6. Przy pisaniu opinii, recenzji czy tekstów okołoksiążkowych ważne dla mnie jest by napisać wyczerpujący  i rzetelny tekst, w którym w miarę swoich możliwości napiszę Wam czemu dana lektura mi się podobała, a czemu nie, dla kogo będzie ona odpowiednia.
  7. Wyznaję także zasadę, iż nie ma książek uniwersalnych i dla wszystkich. Każda książka będzie w sobie zawierała coś co jednemu się spodoba, a drugiemu nie. Jedni lubią długie opisy i powolną akcję, inni wolą szybko rozwijającą się historię i masę dialogów. Wszystko zależy od naszych gustów i to także staram się zamieścić w każdym tekście.
  8. W ostatnim podpunkcie chcę zaznaczyć, iż nie oceniam książek – nie nadaje im cyferek, a jeśli przyrównuję to tylko do pozycji w obrzeżach tego samego gatunku. Romanse oceniam na podstawie innych romansów, a fantastykę na podstawie innych książek z tego gatunku o podobnych motywach czy kliszach.

Myślę, że to wystarczy tytułem wstępu. Zapraszam Was do lektury tekstów, wspólnego czytania i oczywiście kontaktu. Wiecie, gdzie mnie znaleźć 🙂

 

 

Kontakt:

|Facebook | Instagram | okiemmk@gmail.com |

Okiem MK to moje spojrzenia na kulturę i świat.
Okiem Mola Książkowego
Okiem Młodej Kobiety
Okiem Miłośniczki Kuchni

 

 

Grafiki na stronie: 
Jeśli chodzi o fotografie i grafiki na stronie to pojawiają się one w 3 wariantach:
– fotografie/grafiki będące własnością wydawców/producentów/księgarni wykorzystywane w ramach współpracy barterowej
– zdjęcia robione przez mnie. Wszystkie zdjęcia zamieszczane na Instagramie są moją własnością.
– zdjęcia do darmowego użytku, które pobieram z banku zdjęć Unsplash.

Prawa autorskie

Wszystkie treści na tym blogu – o ile nie ma informacji o innym źródle – są mojego autorstwa i chronione są prawem autorskim [Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa: 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Dotyczy to zarówno tekstów jak i fotografii. Nie zezwalam na ich kopiowanie oraz udostępnianie bez mojej zgody

Translate »