Jack Ketchum – Czas zamykania
Czas Zamykania to zbiór dziewiętnastu opowiadań amerykańskiego autora Jacka Ketchuma. To historie zainspirowane realnym światem opowiedziane w niecodzienny sposób. Do tego zbioru pasuje idealnie stwierdzenie, iż horror to nasze codzienne życie – jego tragedie, nieszczęścia i niepowodzenia. To historie, które nie przerażają w oczywisty sposób, ale wprowadzają niepokój i porażają realizmem – mrocznością codziennej egzystencji. Czas zamykania to także humor oraz emocje i przeżycia związane z życiem pisarza – jego spojrzeniem na świat. Powroty to swego rodzaju hołd złożony przyjacielowi napisany w prosty sposób z ciekawym pomysłem wykorzystującym paranormalne zjawiska. Nieuchwytne to jedno z tych opowiadań, które zachwyciło mnie i zaintrygowało historią – połączeniem śmierci i kina, będącego swego rodzaju uwiecznionym obrazem. Warczeć, syczeć, pluć, kroczyć to opowiadanie z oryginalną narracją, która niebywale mi się spodobała. Napisane w czasie teraźniejszym, bez odmiany czasowników i w dowcipny sposób. Sekcja druga ukazuje Nam jak splot wydarzeń w połączeniu z rosnącą frustracją, nienawiścią, złością może zmienić się w prawdziwe szaleństwo, desperację i doprowadzić do destrukcji.Pejzaż Nadmorski to historia inspirowana prawdziwym wydarzeniem z wycinka prasowego. W sugestywny i okrutny sposób ukazuje nam jak pełne ironii może być życie i jak los może nam robić na złość. Cytat zawarty w tej recenzji pochodzi właśnie z tego opowiadania i tak bardzo przypomina mi moje uczucia związane z pewnym negatywnym wydarzeniem w moim życiu, że nie mogłam go ominąć.
„Pierwszym, czego się nauczył o samej ewentualności ciężkiej choroby, było jakie to samotne. Było to samotne do cna. Ludzie mogli się przejmować, pocieszać, okazywać dobroć, a nawet miłość, ale chorobie stawiało się czoła w samotności – z zewnątrz doświadczenie to było niedostępne.”s.217
Rewelacyjnym zabiegiem w Czasie Zamykania było dodanie komentarza autora do każdego z opowiadań. Dzięki temu poznajemy go lepiej, rozumiemy go lepiej – bez tej całej otoczki. Książkę czytało mi się szybko, a zróżnicowanie poszczególnych opowiadań dawało pole do manewru odnośnie czasu jaki mogłam na nią poświęcić. Wszystkie opowiadania podobały mi się, ale tylko te przytoczone utkwiły mi w pamięci skłaniając do refleksji. To jak i które Wam się spodobają zależy od Was, waszych przeżyć i gustów. Ja na pewno nie zakończę swojej przygody z tym autorem. Na mojej półce czeka Dziewczyna z sąsiedztwa.
Czas zamykania to lektura obowiązkowa dla fanów autora, ludzi lubujących się w krótszych formach zawierających w sobie emocje, dawkę zła oraz niesprawiedliwości i ironii losu.
Czas Zamykania, Closing Time,Jack Ketchum, Zakrzewo 2014, Wydawnictwo Replika, s.296