Jonathan Holt Ksiażki MK Czytuje Sensacja/Akcja Thriller/Kryminał

Carnivia: Bluźnierstwo – Jonathan Holt

Morderstwo. Śmierć. Strach. Intrygi. Niezatarte znamię. Korupcja. Prześladowania. Zbrodnie wojenne. Manipulacje. Wenecja prawdziwa i wirtualna. Te dwa światy łączą ze sobą siły, by rozwikłać sprawę morderstwa kobiety ubranej w szaty katolickiego księdza oraz międzynarodowej intrygi sięgającej czasów wojny na Bałkanach, w którą zamieszany jest najprawdopodobniej kościół katolicki, NATO i CIA. Po stronie wirtualnej Wenecji – Calrnivii, która jest wierną kopią miasta staje jej twórca Daniel Barbo. Świat realny oraz działanie leży w rękach carabinieri Kat Tapo oraz młodego oficera Holly Boland. Ta trójka łączy siły i staje do walki o prawdę przeciw przełożonym oraz spiskowcom, który czają się na każdym kroku.
Carnivia: Bluźnierstwo to debiut Jonathana Holta i jednocześnie pierwsza część trylogii. To historia spójna i wielowątkowa dostarczająca wiele rozrywki, niezwykle wciągająca oraz przerażająca. Nadal zastanawiam się co w opowiedzianej historii sięgającej czasów wojny jest prawdą, a co fikcją. Myślę, że każdy z Nas odbierze ją inaczej.  Ja jako kobieta jestem przerażona okrucieństwem i nietolerancją jaka spotkała kobiety w przedstawionej tu historii. Holt ukazała nam  obraz ludzkich serc i umysłów oraz zachowań w sytuacjach krytycznych – idealnie nadaje się tu poniższy cytat.
„We wnętrzu każdego mężczyzny i kobiety istnieje jądro zła, 
lekko jedynie trzymane pod kontrolą. 
Czy nazwiemy je zdziczeniem, brutalnością czy barbarzyństwem, 
czy też oznaczymy jakąś naukowo brzmiącą etykietą, taką jak sadyzm czy psychoza, 
czy przypiszemy je amoralności albo i samemu diabłu, 
jest ono stałym towarzyszem człowieczeństwa. 
Przez większość czasu śpi w naszych sercach, niedostrzegane i nieuświadomione, 
a my nazywamy siebie ludźmi cywilizowanymi i udajemy, że go tam nie ma. 
Ale wystarczy pretekst, by zbudzić bestię – na przykład dać nam nieograniczoną władzę nad innym człowiekiem, i zapewnić, że korzystanie z niej nie wywoła żadnych reperkusji – a wtedy okażemy się, każdy z nas, zdolni do czynów straszliwszych, niż potrafimy sobie wyobrazić. 
I za każdym razem przebudzimy się, jakby ze snu, mówiąc sobie: „Nigdy więcej”. 
I za każdym razem będzie to kłamstwo. 
Dr Paul Doherty, MRCPsych ” s.2
 
Carnivia: Bluźnierstwo to dusze ludzkie spętane obrazami zbrodni wojennych. To także książka o uprzedzeniach i systemie, który nadal gardzi życiem ludzi odstającymi od większości. Ludzi innej wiary, innych przekonań, innych narodowości, kobiet. To także powieść o zabobonach i pogardzie ludzi, którzy powinni okazywać miłosierdzie i być przykładem tolerancji. Carnivia ukazuje nam problemu anonimowości w internecie i tego co ludzie są w stanie zrobić, gdy mają ją zagwarantowaną – Carnivia. Wirtualny Świat. Portal społecznościowy odwzorowujący Wenecję w każdym calu. Jego sukces to pewna anonimowość i niemożliwość wykrycia i ustalenia tożsamości jej członków. To miejsce, gdzie zbrodnia pozostaje w ukryciu. 
Książka ta to niezwykle ciekawy i udany debiut autora. Powieść, którą czytało mi się niebywale szybko. Inteligentna. Wciągnęła mnie od pierwszych stron i czekam na kolejne części, bo ta zdecydowanie zaostrzyła mój apetyt. Polecę ją fanom kryminałów, thrillerów sensacji i intryg.
opinia przedpremierowa

Tytuł: Carnivia: Bluźnierstwo
Autor: Jonathan Holt
Data i miejsce wydania: 06.11.2013
Wydawnictwo: Akurat
Ilość Stron: 503
Seria: Pierwsza część trylogii 
Translate »