in Fantastyka, Samantha Shannon, SF

Czas Żniw – Samantha Shannon

at
czas-zniw-samantha-shannon
Niedaleka przyszłość – jednak świat tak różniący się od naszego,w którym żyją ślepcy i śniący. Do śniących należy 19-letnia Paige, będąca sennym wędrowcem – jasnowidzem potrafiącym wpływać na senny krajobraz poza swoją fizyczną powłoką – i pracująca w kryminalnym podziemiu. Ślepcy to ludzie bez zdolności, a ich celem jest wyeliminowanie każdego rodzaju jasnowidzów. Pokrótce posiadanie zdolności równa się utrata życia. Paige wracając do domu niespodziewanie zostaje zmuszona do użycia swoich zdolności, skutkuje to pojmaniem i przetransportowaniem do Szeolu I dawnego Oksfordu, który okazuje się ośrodkiem karnym i szkoleniowym dla jasnowidzów ukrywanym w tajemnicy. Prowadzą go Refaici – stara rasa biologicznie nieśmiertelnych zamieszkujących Międzyświat. W porozumieniu z wysoko postawionymi ślepcami wykorzystują śniących do walki z Emmitami swoim naturalnym wrogiem jednocześnie chronią Ziemię przed tymi bezmyślnymi bestiami. Paige, aby przeżyć musi dostosować się do tego okrutnego miejsca i podporządkować Naczelnikowi – jej obecnemu Panu i trenerowi. Zbliża się Czas Żniw….
Czas Żniw to książka odważna, okrutna i poruszająca. Wzbudzająca niepokój i przedstawiająca świat stworzony od podstaw tak inny od tych, które znałam do tej pory. Aż ciężko uwierzyć że to debiut Samanthy. Dla mnie to fantastyka najwyższych lotów, w której jedyną naprawę przewidywalną rzeczą jest to, iż nasza główna bohaterka jest kimś wyjątkowym – jasnowidzem najwyższej kategorii – i kimś momentami naiwnym, ale te cechy giną gdy zauważamy jej zaradność, pragmatyczność i wolę walki o wolność i przyjaciół.
Czas Żniw ukazuje trudną i niebezpieczną rzeczywistość. Książka wciągająca i pasjonująca, mimo wolniejszego początku po jej skończeniu byłam zachwycona – zapragnęłam więcej i więcej. Opowieść Panny Shannon to historia ukazująca najgorsze z możliwych zachowań, złą stronę ludzkiej duszy, chęć dominacji i przetrwania za wszelką cenę. Ponadto to historia, w której nie doświadczymy typowego dla fantastyki młodzieżowego romansu co dla wielu będzie pewnie ogromnym plusem.
Podsumowując Czas Żniw to lektura, której nie możecie przegapić – zarówno dorośli jak i młodzież. To lektura dla fanów fantastyki, sci-fi , ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie. To zdecydowanie must read, po przeczytaniu którego nadal jestem oszołomiona i zachwycona.
Tytuł: Czas Żniw
Autor: Samantha Shannon
Data i miejsce wydania: 06-11-2013, Kraków
Wydawnictwo: WSQN
Ilość Stron: 513
Seria: The Bone Season #1
Share:
Translate »