in Fantastyka, Orson Scott Card, SF

Gra Endera – Orson Scott Card

at
gra-endera-orson-scott-card

Dowódca, który potrafi  myśleć jak wróg i rozumieć go. Zna jego istotę – jego potęgę. Jego słabe i mocne strony. Przewiduje każdy jego ruch. Dowódca, który potrafi zdobyć miłość podwładnych i wspólnie z nimi funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna…. W tej opowieści właśnie takiego przywódcy potrzebuje świat, któremu grozi wojna z obcą rasą. Czy będzie nim Ender? Na to pytanie i wiele innych poznacie odpowiedź czytając książkę Gra Endera Orsona Scotta Carda.
Andrew (Ender) – zwany pogardliwie Trzecim, czyli trzecie dziecko, które mogło zostać poczęte jedynie za zgodą państwa jest szybszy i lepszy niż wszyscy dotychczas. Jest błyskotliwy, młody i zuchwały, lecz także niesamowicie dobry i prawy. Całe serce i duszę wkłada w walkę. Walczy, także o to by być dobrym. To własnie czyni go wyjątkowym. Idealny Geniusz Wojskowy. Zatrważające jest to, iż Ender ma dopiero 6 lat, a już musi szkolić się w walce i dowodzeniu. Brać udział w nie kończącej się grze, w której na każdym kroku sprawdzane są jego granice i umiejętności. Nie jest to odosobniony przypadek – wiele wybitnych dzieci trafia do szkół wojskowych w tym świecie. Jednak nasz bohater w zawrotnym tempie wspina się po szczeblach kariery bojąc się, iż zatraca przez to siebie.
Czytając książkę nie mogłam wyzbyć się myśli, iż jest to trochę „za bardzo” fantastyczne. Nie widziałam 6 czy 8-latków, a dorosłych mężczyzn i kobiety. Ni mniej ni więcej patrząc na ich treningi czy prowadzone gry taktyczne przychodzą mi na myśl dzisiejsze czasy i postęp technologiczny. Trzylatki posługujący się komórkami i 5-latki śmigający przy komputerach i grający w zaawansowane gry lepiej niż 28-latki…
Gra Endera to książka mocno wciągająca. Czyta się ja w zawrotnym tempie. Dla mnie ta książka to nie typowe si-fi czy fantasy, a portret psychologiczny człowieka niezwykle inteligentnego, który ze względu na swoje zdolności czuje się niezwykle samotny i jedyne czego pragnie to być kochanym. Znienawidzony przez brata i rywali pragnie akceptacji.
Książkę Carda polecę wszystkim – jeśli nie lubicie fantastyki czy si-fi to i tak się Wam spodoba, bo to książka z przekazem, a takie są najlepsze;)
Od 1 listopada 2013 do kin wchodzi film na podstawie jest powyższej książki. Zainteresowanym polecam poniższy zwiastun. Osobiście zwiastun mnie nie porwał – wydaje mi się inny od książki i nie pasują mi aktorzy. A jak czytający wcześniej tę pozycję myślą??
youtube http://www.youtube.com/watch?v=9OK4g8FV-5w
Tytuł: Gra Endera
Autor: Orson Scott Card
Data i miejsce wydania: Warszawa 2012
Wydawnictwo: Prószyński
Ilość Stron: 325
Seria: pierwsza część cyklu
Share:
Translate »