Benjamin Alire Saenz czytelniczy top Ksiażki MK Czytuje Obyczajowe

Inne Zasady Lata – Benjamin Alire Saenz

Nigdy nie czułam się samotna, ale od dziecięcych lat dość często się przeprowadzałam. Zmieniałam szkoły, poznając co rusz nowych ludzi. Musiałam się błyskawicznie przystosowywać. Często czułam się niezrozumiana i obca w danym środowisku. Pamiętam jak w 2 klasie podstawówki zaraz po przeprowadzce zaczęłam przynosić do szkoły cukierki – wtedy wszystkie dzieciaki mnie lubiły. Gdy cukierki się skończyły – skończyły się, także przyjaźnie. Było to dla mnie prawdziwym szokiem, ale i niebywale mnie wzmocniło. Powiedziałam sobie – dość! Jeśli ktoś mnie nie lubi lub nie akceptuje to jego problem nie mój! Będąc sobą zyskałam więcej, a mój świat nabierał barw i powiększał się o kolejne wspomnienia, przeżycia i prawdziwe przyjaźnie. Odkryłam wtedy w sobie jedną z moich dzisiejszych cech – samowystarczalność. Nie potrzebuję tłumów znajomych, towarzystwa wzajemnej adoracji, imprez i przystosowywania się na siłę. Wiem kim jestem i dokąd zmierzam. I dlatego jestem w stanie zrozumieć ludzi szukających swojego miejsca na świecie, zagubionych, niepewnych, nierozumiejących zachowań innych. Ja znalazłam swoje miejsce i wiem jak być szczęśliwą. Inne Zasady Lata to opowieść o Arim i Dante – nastolatkach, którzy tego szczęścia szukają. Poznając swoje ciała i serca – próbują odnaleźć siebie i swoje miejsce we wszechświecie. Ich historia to opowieść o przyjaźni, miłości i bolączkach wieku dorastania.
„Czasami myślę, że  wszyscy są jak Ci ludzie z malowidła, zagubieni w swoich prywatnych wszechświatach bólu, smutku i winy, oddaleni i niepoznawalni”s.175
Jestem zaskoczona i zachwycona tą książką. To dla mnie powiew świeżości. Książka niezwykle delikatna, ale poruszająca ważne tematy dla każdego z Nas. To książka o odpowiedziach, o ludziach twardych na zewnątrz, ale miękkich i delikatnych w środku. Ukazuje nam, iż nie należy się chować, godzić na gorsze, przystosowywać się na siłę. Jesteśmy – kim jesteśmy. Powinniśmy walczyć o siebie, o to by wybory były nasze. To książka o wewnętrznych wojnach, które toczy każdy z nas. To walka z różnymi demonami: Wstydem, Strachem, Obawą. Inne Zasady Lata to poszukiwanie swojej tożsamości, to świat, w którym odkrywamy jak być prawdziwie wolnym człowiekiem. Nie znajdziecie w niej akcji, ale możecie szukać i z pewnością odkryjecie wnętrza ludzkich dusz.
„Założę się, że w czyjejś dłoni można by odnaleźć wszystkie tajemnice wszechświata” s.136
To nie tylko książka dla młodzieży, ale także idealny poradnik dla rodziców ukazujący co robią źle, a co robią dobrze. W rzeczywistości dzieci pragną od rodziców rozmowy  i akceptacji, i to jest to czego każdy z nas potrzebuje od rodziny. Książkę tę polecę z czystym sumieniem każdemu. Wywołała tyle wspomnień, tyle uczuć i wpłynęła na mnie w najlepszy możliwy sposób pozwalając mi odpowiedzieć na tak ważne w dzisiejszych czasach pytanie: Czy jestem osobą tolerancyjną?
„To wspaniała rzecz: być powietrzem
Mógłbym być czymś i niczym jednocześnie. Byłbym niezbędny, ale i niewidzialny. Każdy by mnie potrzebował, ale nikt nie zdołałby mnie zobaczyć” s.85
Tytuł: Inne Zasady Lata
Autor: Benjamin Alire Saenz
Data i miejsce wydania: 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Rodzinne
Ilość Stron: 338
Seria:   Zaczytane
Translate »