in Benjamin Alire Saenz, Obyczajowe

Inne Zasady Lata – Benjamin Alire Saenz

at
inne-zasady-lata-benjamin-alire-saenz
Nigdy nie czułam się samotna, ale od dziecięcych lat dość często się przeprowadzałam. Zmieniałam szkoły, poznając co rusz nowych ludzi. Musiałam się błyskawicznie przystosowywać. Często czułam się niezrozumiana i obca w danym środowisku. Pamiętam jak w 2 klasie podstawówki zaraz po przeprowadzce zaczęłam przynosić do szkoły cukierki – wtedy wszystkie dzieciaki mnie lubiły. Gdy cukierki się skończyły – skończyły się, także przyjaźnie. Było to dla mnie prawdziwym szokiem, ale i niebywale mnie wzmocniło. Powiedziałam sobie – dość! Jeśli ktoś mnie nie lubi lub nie akceptuje to jego problem nie mój! Będąc sobą zyskałam więcej, a mój świat nabierał barw i powiększał się o kolejne wspomnienia, przeżycia i prawdziwe przyjaźnie. Odkryłam wtedy w sobie jedną z moich dzisiejszych cech – samowystarczalność. Nie potrzebuję tłumów znajomych, towarzystwa wzajemnej adoracji, imprez i przystosowywania się na siłę. Wiem kim jestem i dokąd zmierzam. I dlatego jestem w stanie zrozumieć ludzi szukających swojego miejsca na świecie, zagubionych, niepewnych, nierozumiejących zachowań innych. Ja znalazłam swoje miejsce i wiem jak być szczęśliwą. Inne Zasady Lata to opowieść o Arim i Dante – nastolatkach, którzy tego szczęścia szukają. Poznając swoje ciała i serca – próbują odnaleźć siebie i swoje miejsce we wszechświecie. Ich historia to opowieść o przyjaźni, miłości i bolączkach wieku dorastania.
„Czasami myślę, że  wszyscy są jak Ci ludzie z malowidła, zagubieni w swoich prywatnych wszechświatach bólu, smutku i winy, oddaleni i niepoznawalni”s.175
Jestem zaskoczona i zachwycona tą książką. To dla mnie powiew świeżości. Książka niezwykle delikatna, ale poruszająca ważne tematy dla każdego z Nas. To książka o odpowiedziach, o ludziach twardych na zewnątrz, ale miękkich i delikatnych w środku. Ukazuje nam, iż nie należy się chować, godzić na gorsze, przystosowywać się na siłę. Jesteśmy – kim jesteśmy. Powinniśmy walczyć o siebie, o to by wybory były nasze. To książka o wewnętrznych wojnach, które toczy każdy z nas. To walka z różnymi demonami: Wstydem, Strachem, Obawą. Inne Zasady Lata to poszukiwanie swojej tożsamości, to świat, w którym odkrywamy jak być prawdziwie wolnym człowiekiem. Nie znajdziecie w niej akcji, ale możecie szukać i z pewnością odkryjecie wnętrza ludzkich dusz.
„Założę się, że w czyjejś dłoni można by odnaleźć wszystkie tajemnice wszechświata” s.136
To nie tylko książka dla młodzieży, ale także idealny poradnik dla rodziców ukazujący co robią źle, a co robią dobrze. W rzeczywistości dzieci pragną od rodziców rozmowy  i akceptacji, i to jest to czego każdy z nas potrzebuje od rodziny. Książkę tę polecę z czystym sumieniem każdemu. Wywołała tyle wspomnień, tyle uczuć i wpłynęła na mnie w najlepszy możliwy sposób pozwalając mi odpowiedzieć na tak ważne w dzisiejszych czasach pytanie: Czy jestem osobą tolerancyjną?
„To wspaniała rzecz: być powietrzem
Mógłbym być czymś i niczym jednocześnie. Byłbym niezbędny, ale i niewidzialny. Każdy by mnie potrzebował, ale nikt nie zdołałby mnie zobaczyć” s.85
Tytuł: Inne Zasady Lata
Autor: Benjamin Alire Saenz
Data i miejsce wydania: 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Rodzinne
Ilość Stron: 338
Seria:   Zaczytane
Share:
Translate »