Ksiażki MK Czytuje OkiemMK poradniki

Pieniądze i cała reszta. Naucz dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać – Gail Vaz-Oxlade

Dziś chcę Wam opowiedzieć krótko o poradniku Pieniądze i cała reszta. Naucz dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać”  – Gail Vaz-Oxlade. Jest to niewielka książeczka – niespełna 180 stronicowana, w twardej oprawie, podzielona na rozdziały, zawierająca konkretne podsumowanie i wnioski oraz niewielką ilość materiałów pomocniczych.  Cała publikacja skupia się przede wszystkim na zagadnieniu obracania pieniędzmi. To poradnik, który ma pomóc rodzicom chcącym nauczyć swoje pociechy zarządzania otrzymanymi, zarobionymi i oszczędzanymi funduszami.

Krótko o tym, co znajdziecie w „Pieniądze i cała reszta. Naucz dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać” .

Kieszonkowe, etapy rozwoju dziecka, pożyczanie, oszczędzanie oraz wnioski to główne rozdziały.  „Pieniądze i cała reszta. Naucz dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać” napisana jest w dość prosty i przystępny sposób. Każdy z rozdziałów zawiera podstawową wiedzę, wskazówki i różnego rodzaju rozwiązania oraz działania, które możemy podjąć. Gail Vaz-Oxlade klasyfikuje dzieci nie tylko wiekowo, ale i pod względem tego, co robią z pieniędzmi, jak na nie reagują. Następnie podaje różne warianty rozwiązań dotyczące m.in. tego czy dawać kieszonkowe, kiedy, w jakim wieku, jak oszczędzać, jakie metody oszczędzania są najlepsze czy choćby zagadnienia dotyczące tego czy pożyczać dziecku pieniądze.

Jak ją odbieram?

Większość treści zawartej w tej publikacji była dla mnie dość oczywista, ale znalazłam kilka ciekawych rozwiązań dotyczących tego jak zachęcić dziecko do oszczędzania, do zarządzania funduszami w świadomy sposób. Podstawowy wniosek, jaki wyciągnęłam z tej książki to by dużo rozmawiać, być dla dziecka przykładem i co najważniejsze być konsekwentnym. Nie jest to dla mnie nowością, gdyż od dawna wdrażamy te elementy do wychowania córki, ale upewniło mnie to w przekonaniu, że jest to dobra publikacja. W szczególności poleciłabym ją rodzicom, którzy mają o zarządzania pieniędzmi małe lub znikome pojęcie. Ci wyciągną z tego poradnika najwięcej. Reszta bardziej usystematyzuje wiedzę i upewni się, czy w dobry sposób zaznajamia z omawianymi zagadnieniami dziecko.

O tym jak jest napisana.

Gail Vaz-Oxlade wypowiada się w klarowny, czytelny, nienarzucający sposób. Jest konkretna i widać, że ma w omawianej materii doświadczenie. „Pieniądze i cała reszta. Naucz dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać” dla mnie okazała się pozycją systematyzującą wiedzę, ale myślę, że dla wielu rodziców może okazać się publikacją, która dodatkowo pomoże im wypracować u dzieci dobre nawyki na przyszłość i oswoić temat pieniędzy, który jest równie ważny jak to czy przykładowo prowadzimy zdrowy tryb życia. W końcu pieniądze są walutą w dzisiejszym świecie i sprawniejsze nimi zarządzanie może nam nie tylko pomóc, ale i otworzyć wiele drzwi i możliwości. Polecam zainteresowanym.

 

Translate »