in Na Parze

Podstawy: Gotowanie na parze

at
podstawy-gotowanie-na-parze

W przed dzień Akcji Kulinarnej „Gotowanie na Parze” oraz mojego uwielbienia do kuchni Azjatyckiej i gotowania na parze trochę podstaw.

Gotowanie na parze to klasyczna metoda, którą stosuje się na całym świecie. W Polsce na parze gotujemy pyzy, w krajach azjatyckich na parze w koszyczkach bambusowych gotuje się ryby,warzywa, mięsa i pierożki. Poniżej znajdziecie wiele różnych „przyrządów i pojemników” do gotowania na parze. Nieważne jaką metodę wybierzecie podstawową zasadą jest niedopuszczenia, aby naczynie do gotowania na parze oraz jedzenie nie miały kontakt z wodą oraz aby urządzenie było dokładnie przykryte.

Warzywa możemy przyrządzać bez przypraw, a są aromatyczne i przepyszne – ponadto nie tracą tak ważnych dla mas makro- i mikro- elementów. Mięsa i ryby są aromatyczne, soczyste i miękkie. Ponadto nie musimy ich tak długo gotować!  Całe obiady w jednym naczyniu – ryż, ziemniaki, warzywa mięso lub ryba!!
Dobrze jest dać odpocząć ugotowanemu na parze mięsu kilka minut zanim je rozkroimy – zachowa wtedy ono wszystkie soki!!

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest stosowanie talerzy czy liści kapusty w środku sitka lub szklanego pojemnika, gdy czymś nadziewamy mięso lub ryby oraz, gdybyśmy chcieli z soków, które powstaną sporządzić później sos. Układamy w sitku talerz odporny na wysokie temperatury – mniejszy niż obwód sitka i na nim bezpośrednio potrawy lub na dnie sitka układamy liści kapusty (pekinka, włoska, zwykła) pomoże nam to przy późniejszym sprzątaniu. Przykładowo jeśli nadziewamy coś serem to najczęściej on wypływa i mocno przywiera do sitek;)

Odnośnie Sitek Bambusowych najlepiej nadają się do woka, można w nich podawać potrawy, różnią się wielkością  i najważniejsza zasada – woda nie może ich dotykać, dlatego musimy sprawdzić czy ściśle przylegają  do woka.

Od jutra rusza Akcja „Gotowanie Na Parze” spodziewajcie się wielu ciekawych przepisów.
Wpis rozpoczynający akcje: tutaj
Wpis na durszlaku: tutaj
Przykładowe danie na parze: kurczak nadziewany szpinakiem, mozzarellą i suszonymi pomidorami;))

Sitka metalowe:
Garnki ze szklaną podstawka:
Sitka bambusowe:
Pojemnik do gotowania na parze bez prądu Tupperware
Share:
  • Fajny pomysł z Akcją-)

  • Ciekawa akcja..a ja właśnie zastanawiałam się nad kupnem parowaru..

Translate »