Archiwum Ksiażki MK Czytuje young adult

Podtrzymując wszechświat – Jennifer Niven [opinia]

Są książki, które zgłębiają tematy niezwykle istotne niekoniecznie poruszając Nas do łez. Do tej kategorii można zaliczyć wiele powieści dla młodzieży. Przede wszystkim takich, które ukazują ich troski oraz problemy. Nie dają gotowych rozwiązań, ale pokazują jak może wyglądać rzeczywistość, gdy postąpimy tak lub inaczej. Publikacji, które skłaniają do refleksji i ukazują, co może zranić drugą osobę, jakie zachowania powodują różnego rodzaju konsekwencje czy jak ważna jest tolerancja, akceptacja lub pewność, iż mamy swoje miejsce i ludzi na świecie. Do takich książek zaliczę Podtrzymując Wszechświat bestsellerowej autorki Jennifer Niven.

Główną problematyką w Podtrzymując Wszechświat jest brak tolerancji oraz chęć bycia akceptowanym wśród rówieśników i rodziny. Jednak to nie wszystko co oferuje najnowsza powieść Niven – ukazuje historię dwójki młodych ludzi, z których jedno próbuję odnaleźć swoje miejsce w świecie, a drugie jest całkiem zagubione. Obydwoje mają przypięte łatki i możemy odnieść wrażenie, że wszyscy dobrze ich znają – najgrubsza dziewczyna w stanach oraz popularny i lubiany chłopak, ale ich historie są o wiele głębsze. Znajdziecie w nich problemy rodzinne i zdrowotne czy chęć zerwania ze stereotypami, odwagę by zmienić swoją przyszłość czy potrzebę bycia kimś więcej niż owcą w ogromnym stadzie.

Libby i Jack pokazują, iż warto walczyć o swoją przyszłość. Bardzo podobała mi się opowieść o nich. Była jasna w przekazie i przyjemna w odbiorze. Z pewnością będzie dobrze odbierana przez młodzież, gdyż z łatwością można się z jej bohaterami identyfikować, a opisane troski, żale i radości są realnymi problemami dzisiejszych nastolatków. Dynamizmu i emocji w Podtrzymując Wszechświat dodaje pierwszoosobowa narracja. Poznajemy myśli, uczucia i motywacje bohaterów. Bardzo przypadło mi do gustu, iż nie były to postacie szablonowe, choć oczywiście sama historia ma w sobie odrobinę schematyczności. Libby i Jack są całkowicie różnymi osobami, ale łączy ich to, że są wojownikami. Pozostali bohaterowie są dobrze wpisani w otoczenie i wkomponowani w historię, ale i są to typowe osobowości: płytkie, czasem mściwe osoby, agresywne typy czy młodzi ludzie robiący wszystko by zabłysnąć w towarzystwie. Dodają one autentyczności całej opowieści, ale i ukazują typowe i często spotykane w amerykańskim kinie czy książkach wzorce. Od szkolnych księżniczek, zarozumiałych sportowców po tzw. nerdów czy szare myszki.

Podsumowując Podtrzymując Wszechświat Jennifer Niven to powieść dla młodzieży przedstawiająca realne problemy z jakimi muszą się mierzyć młodzi ludzie. Od tych w rodzinie czy szkole po te dotyczące poczucia własnej wartości, akceptacji ze strony otoczenia lub konsekwencji działań i wyborów. Polecam nie tylko młodym ludziom, ale i rodzicom, gdyż dzięki niej łatwiej możemy sobie wyobrazić z czym w swoim środowisku mierzą się nasze pociechy.

Podtrzymując wszechświat [Jennifer Niven] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Translate »