Fantastyka Ksiażki MK Czytuje SF Tomasz Graczykowski

[opinia] Porzuceni – Tomasz Graczykowski


Fabuła. Dziesiątki lat temu Ziemię opuściła większość jej mieszkańców, by na Planecie Nowy Ład rozpocząć nowe życie wolne od skażonego powietrza i zbrodniczych jednostek ludzkich. Na umierającej i zabójczej Ziemi pozostali tylko najwięksi zwyrodnialcy, kryminaliści, mordercy, zabójcy i złodzieje. Funkcjonują oni w 7 miastach – 3 zrujnowanych i czterech chronionych gigantycznymi kopułami, w których mieszkańcy przeżywają wirtualne życie dzięki narkotycznym snom wywołanym nexem-9. Ludzie ze zrujnowanych miast codziennie muszą toczyć mniejsze i większe walki o życie, żywność czy ubrania. Ponadto eliminowani są także przez maszyny wysyłane z miast-kopuł. W Dzielnicy Mroku poznajemy Steelera – płatnego zabójcę, który skuszony olbrzymią zapłatą postanawia zaryzykować i wykonać zlecenie polegające na zabiciu jednego ze śniących obywateli. W trakcie przygotowań do zlecenia przekonuje się, iż będzie ono jeszcze bardziej skomplikowane niż myślał. Steeler musi stawić czoło technologii, korporacyjnym maszynom i innym nieprzyjaznym jednostkom, lecz to dopiero początek tej przygody i walki, którą musi stoczyć, by nie zniszczyć siebie, podążać swoją drogą. Los przyniesie mu jeszcze sporo nieoczekiwanych przeżyć i wiele niespodzianek. Czas zmierzyć się z przeznaczeniem i samym sobą.

Opinia. Porzuceni Tomasza Graczykowskiego to SF z masą zwrotów akcji i ciekawie przedstawionym postapokaliptycznym światem, w którym podstawowym prawem jest przeżycie. W tej powieści nawet sama Ziemie zwalcza zamieszkującą ją rasę. Futurystyczny, odcięty  świat, który ukazuje mroczne strony rozwoju technologicznego. To także osąd i pesymistyczna wizja świata przedstawionego.  Książka jest bardzo wyrazista, barwna i dynamiczna. Bohaterowie twardzi, bezwzględni i różnorodni – walczą o swoje człowieczeństwo, o prawo do życia.

Porzuceni pełni są cyberpunku, różnorodnych technologii, wynalazków. To rodzaj alternatywnej rzeczywistości pełnej tajemnic, niebezpieczeństw i bitew o życie i lepsze standardy.
Przy Porzuconych czas płynął mi szybko, napisani są przyjemnym językiem, a zakończenie zachwyca. Jest całkiem inne się spodziewałam – bardziej tragiczne.
Zdjęcia zamieszczone w tym poście są elementem powieści, okładka jest stworzona w starym stylu, czcionka jest dość nieczytelna i może nie przyciągać oka, ale to już kwestia gustu.
Książka Pana Tomasza spodoba się wszystkim fanom postapokaliptycznych światów, w których króluje bezprawie, chaos i wieczna walka. Nie zawiodą się także fani dystorpii oraz cyberpunku.

Porzuceni, 

Tomasz Graczykowski, 

Wydawnictwo Goneta, 2013, e-book,

167 stron w formacie epub

 

*rysunki pobrane ze strony autora.
Translate »