Puzzle – zabawa, która uczy i pozwala odkryć świat
Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, który w celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski i rozcinał je. Ta pomoc naukowa rozprzestrzeniła się w całej Anglii. Dziś jest to nie tylko pomoc naukowa, ale i forma rozrywki. Prezentuję Wam dwa zestawy dedykowanych puzzli, dzięki, którym możemy poznać odrobinę inne zakątki świata.
Chiny, Mongolia i Tybet to dla wielu osób wymarzone kierunki podróży, choć często nieosiągalne. Dzięki nowemu projektowi Elżbiety Sęczykowskiej wyprawa na Daleki Wschód jest możliwa bez wychodzenia z domu. Trzy wzory puzzli „Z Dalekiego Wschodu” ukazały się nakładem Edipresse Książki 13 kwietnia.
Elżbieta Sęczykowska jest znaną i cenioną artystką fotografikiem. Jej pasję stanowi podróżowanie po najbardziej odległych zakątkach Ziemi, poznawanie odmiennych kultur, egzotycznych miejsc i napotkanych tubylców. Wszystko to uwiecznia na swoich niezwykłych fotografiach, które wielokrotnie wystawiano w Polsce i na całym świecie. Teraz Elżbieta Sęczykowska przygotowała zupełnie nowy projekt: autorską kolekcję puzzli „Z Dalekiego Wschodu” w trzech wzorach: „Mongolia”, „Chiny” i „Tybet”.
Układanie puzzli to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby w wartościowy i pełen rozrywki sposób spędzić czas z całą rodziną. W zabawie mogą wziąć udział również najmłodsi – kolekcja Elżbiety Sęczykowskiej jest odpowiednia już dla 10-latków. Puzzle pomogą rozwijać sprawność manualną, pamięć, koncentrację, cierpliwość, wyobraźnię przestrzenną i umiejętność pracy w grupie. Dodatkowo barwne fotografie przyciągają uwagę i zachęcają do odkrywania świata. Po ułożeniu 500 elementów, gotowe zdjęcie można umieścić w ramce i stworzyć galerię trzech fotografii z Dalekiego Wschodu.
Puzzle „Z Dalekiego Wschodu – Chiny” prezentują tradycyjny połów ryb na rzece Liuyang w południowej części kraju. Kręte wody rzeki, wraz z otaczającymi je krasowymi górami, tworzą wspaniałą, wręcz nierealną scenerię. Podczas połowu rybacy korzystają z pomocy specjalnie szkolonych ptaków – kormoranów. Wzór „Mongolia” tworzy portret młodego hodowcy reniferów, przedstawiciela nielicznej już grupy etnicznej – wędrujących nomadów mieszkających na północy Mongolii. Podstawowym zajęciem Caatanów jest wypas reniferów, które dostarczają skór i mleka i stanowią znakomity środek transportu. Natomiast puzzle „Tybet” to uwiecznienie masek „Czarciego tańca”, biorących udział w dorocznym misterium związanym z obchodami tybetańskiego Nowego Roku. Mnisi w klasztorze Kumbum wcielają się w postaci bóstw, które sprawią, że uczestnicy ceremonii wkroczą w nadchodzący rok jako oczyszczone i wolne dusze.
Kolekcja Elżbiety Sęczykowskiej to świetna propozycja dla miłośników podróży i fotografii. Specjalnie z myślą o nich, Autorka przygotowała multimedialną niespodziankę i zabiera ich w wirtualną podróż do Chin, Mongolii i Tybetu. Każdy z trzech wzorów puzzli uzupełniła o dodatkowe galerie ekskluzywnych zdjęć z danego miejsca. Fotografie są dostępne dzięki innowacyjnej aplikacji mobilnej Tap2C, która wykorzystuje technologię rozszerzonego obrazu i umożliwia dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku (np. galerii zdjęć i wideo czy kuponów rabatowych do pobrania bezpośrednio z materiałów drukowanych). Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Google Play i Appstore. Edipresse Książki korzysta z Tap2Cw swoich projektach.
„Moja Afryka” to autorska kolekcja puzzli Marcina Kydryńskiego. Tworzą ją zdjęcia oddające niezwykłą urodę trzech krajów znajdujących się na drugim co do wielkości kontynencie świata. Ceniony radiowiec i fotograf zaprasza wszystkich miłośników układanek do zmierzenia się z 500 elementowymi obrazami – Etiopii, Somalii i Sierra Leone. Kolekcja ukazała się 13 kwietnia nakładem wydawnictwa Edipresse Książki.
Zamiłowanie do kontynentu, który zamieszkują statystycznie najmłodsi ludzie na ziemi, autor ujawnił nie tylko przygotowując kolekcję puzzli, ale również publikując blisko siedmiuset stronicową książkę „Biel. Notatki z Afryki”. Puzzle to jednak zupełnie inny sposób na doświadczenie piękna afrykańskiego kontynentu. Taki rodzaj spędzania wolnego czasu z bliskimi może stanowić dobry początek do rozmów o dalekich krainach, a nawet wspólnych podróży. Fotograf w ramach swojej kolekcji układanek zaproponował zdjęcia pochodzące z trzech krajów. Puzzle „Moja Afryka – Etiopia” to wycinek tradycyjnego tubylczego życia matek z dziećmi z plemienia Mursi. Wzór „Somalia” stanowi krajobraz wielobarwnych chmur nad dromaderami, prezentując w jednym ujęciu skomplikowanie i piękno tego regionu. Natomast puzzle „Sierra Leone” to widok spokojnego i niemal dziewiczego miejsca na ziemi, który skłania do zastanowienia nad pełną pośpiechu zachodnią cywilizacją.
Elżbieta Sęczykowska – artysta fotografik, członek ZPAF, muzealnik (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Łazienki Królewskie). Założycielka Fundacji „Mecenat Sztuki” i „Cultura Memoriae”. Wydawca i pomysłodawczyni wielu wydawnictw o sztuce. Animator kultury w zakresie plastyki oraz muzyki jazzowej i klasycznej. Niezależny fotografik realizujący wystawy w kraju i za granicą. Prace w zbiorach prywatnych, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Hotelu Hilton w Warszawie. Z pasji podróżniczka, zafascynowana odmiennymi kulturami świata.
Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic”, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii. Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów w całej Polsce, które nawiązują do jego trójkowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu. Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”. Został uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. www.kydrynski.com
Moja opinia: Zdjęcia, które możemy ułożyć są naprawdę przepiękne. Idealne by po złożeniu, gdy nie chcemy ich więcej układać przykleić na kartce i umieścić w antyramie czy ramce i powiesić na ścianie. Solidne, ładnie wykonane. Rozwijająca umysł zabawa – idealna dla starszych dzieciaków. Puzzle, które ja otrzymałam trafią do 9-cio i 13 latki. Dla mnie to dobry prezent. Poza tym układanie puzzli z dziećmi uważam za zabawę, którą warto uprawiać od najmłodszych lat. Polecam te kolekcje.
Za puzzle dziękuję wydawcy i Swoboda PR