in Kinga Rozalia Nowak, Wiersze/Poematy

[recenzja/opini] Kinga Rozalia Nowak – Poprzez Cienie

at
recenzjaopini-kinga-rozalia-nowak-poprzez-cienie

Kinga Rozalia Nowak, Poprzez Cienie, s.84, Warszawa 2014, Nowy Świat

Gatunek: wiersze
Motyw przewodni: rozmowy z własną duszą
Ocena wg gatunku: brak
Wiersze są dla mnie zwierciadłem duszy, dlatego kocham je czytać, z ocenianiem ich jest już różnie. To obrazy, nasze własne poszukiwania. Sama pisząc wiersze wiem jak potrafią być one osobiste. Kinga Rozalia Nowak, w swoim tomiku Poprzez Cienie porusza bardzo wiele kwestii istotnych dla każdego człowieka. Miłość, złość, rozpacz, strach, zło, dobro, siłę i marzenia. Obnażając się przed czytelnikiem chce przedstawić swój punkt widzenia, swoje poglądy. Nakazuje nam myśleć o swoim życiu, swoich wyborach. Nie wszystkie z ponad 70 wierszy przypadło mi do gustu. Jednak znalazłam kilka perełek, które trafiły bezpośrednio do mnie i moich uczuć – obaw i radości. W tomiku Poprzez Cienie widać zdecydowanie zmiany uczuć, poszukiwania autorki i jej dojrzewanie, gdyż niektóre wiersze wydały mi się bardziej toporne – czymś ala wprawką. Do ulubionych zaliczyłabym „Stojąc na moście”, który odebrałam jako przekaz, iż mimo naszych osobistych tragedii świat będzie istniał, funkcjonował tak jak do tej pory, „Otulam się”, w którym odnalazłam nadzieję, „Kochanie” to oczywiście nieokiełznana miłość, a „Skraje upojenia” o przyciąganiu się skrajności.

„Czerń zakochała się w bieli
I szuka jej w serca mroku
i marzy nieobecną o niej duszą.
Bo jak się zbliżyć, by jej nie zmienić?”
fragment wiersza Skraje Upojenia

Tomik Poprzez Cienie ma przyjemną okładkę, jest estetyczny i dobrze wykonany. Tym razem nie wystawię oceny, gdyż według mnie wierszy się nie ocenia. Dla mnie były przystankiem, który pozwolił mi przemyśleć kilka kwestii. Myślę, że osoby lubiące wiersze znajdą w nim coś dla siebie.
 Spodobał Ci się post? Był przydatny? Polub i poleć znajomym.         
Share:
 • Masz rację – trudno ocenić wiersze. Moim zdaniem, każdy może dostrzec w nich coś innego. Zależy to od własnej wrażliwości…

 • Nie czytuję wierszy, może czas to zmienić?

 • Aga CM

  Nie czytam poezji.

 • monalisap

  Jak ja dawno nie czytałam wierszy, choć mam swoje ulubione do których wracam.

 • awiola

  Mnie też się wydaje, że poezji nie można ocenić, gdyż każdy może wiersze interpretować całkiem inaczej. Od czasu do czasu zaglądam do liryki, więc jeśli będę miała okazję, to na pewno przeczytam.

 • Andra D

  Fajnie, że od czasu do czasu mogę znaleźć u Ciebie poezję, bo ja też lubię wiersze, choć szkoda, że rzadko wklejasz swoje utwory.

 • Elenkaa_

  Ale cieniutka książka. Godzinka i po niej, pewnie nawet krócej. Ale wierszy nie lubię, także to nie dla mnie.

  pasion-libros.blogspot.com

 • Kiti

  Ja akurat nie przepadam za wierszami.

Translate »