Ksiażki Literatura faktu i biografie MK Czytuje

[recenzja/opinia] Anatomia zbrodni – praca zbiorowa, czyli o tym, iż prawda aż tak bardzo nie odbiega od fikcji.

7b8b8-anatomia2bzbrodni

Praca Zbiorowa, Anatomia Zbrodni, s.120, 2013, Seria:  Focus poleca, Burda Książki>> 

Gatunek: literatura faktu
Motyw przewodni: zbrodnie, niewyjaśnione sprawy, śledztwa
Ocena wg gatunku: brak
Czytając literaturę faktu dotyczącą zbrodni i przestępstw zastanawiam się, gdzie w ludziach kryją się te negatywne emocje i co je powoduje. Ogrom bólu jaki potrafi wywołać prawdziwy, nie fikcyjny bohater jest niewspółmierny do winy, którą ponosi lub nie. Często prawo pozwala na zbyt wiele, nie każąc ludzi, którzy potrafią je omijać. Niestety nie jest ono jednorodne, zawiera sporo luk i zależy od tak wielu osób: śledczych, adwokatów, prokuratorów, sędziów, biegłych, świadków i ofiar. Każda, z tych osób może popełnić błąd na korzyść przestępcy lub niekorzyść ofiar i ich rodzin. Opieszałość, zbytni pośpiech, uprzedzenia oraz zewnętrzne i wewnętrzne naciski – wszystko ma swoją wartość w tego typu sprawach.
Anatomia zbrodni to praca zbiorowa omawiająca różnego rodzaju przestępstwa i zbrodnie, które wstrząsnęły naszym światem. To swego rodzaju głos dziennikarzy i publicystów, którzy drążą, by poznać każdy aspekt danej sprawy, która nie kończy się z zasądzonym wyrokiem. To literatura faktu, która porusza wiele znanych i wstrząsających spraw, które wydarzyły się w naszym kraju. Lektura – krótka, przejrzysta i naszpikowana faktami. Co może być jednocześnie jej plusem i minusem. Zainteresuje każdego kto lubi dowiedzieć się czegoś więcej o zbrodni czy śledztwach, jednak nie jest to książka, którą czyta się lekko, i nie jest napisana w formie typowej powieści, a czegoś w rodzaju artykułów.
Anatomia zbrodni była dla mnie swego rodzaju przygodą i kolejnym elementem ukazującym jak wiele ludzie potrafią zrobić dla pieniędzy, sławy, dobrobytu czy z czystego szaleństwa. Książkę odbieram bardzo pozytywnie, jest napisana w przystępny sposób, nawet dla osób nie interesujących się zagadnieniem zbrodni.
Podsumowując Anatomia Zbrodni to dobra książka, przedstawiona w formie artykułów opisujących zagadnienia zbrodni, przestępstw i śledztw nie tylko dziennikarskich, ale i policyjnych, które przypadną do gustu osobom zainteresowanym taką tematyką. Lektura nie dostarczająca rozrywki, ale rodzaj ciekawostki, która ukazuje jak mało wiemy o przestępczym świecie i ludziach w nim obecnych. Nie wystawiam jej oceny, gdyż nie mogę jej ocenić jak pełnoprawnej publikacji czy pracy naukowej.
Powieści z tej serii spotkać możecie w różnych miejscach. Ostatnio zakupiłam Kryminalne zagadki oraz Słynne śledztwa w znanej sieciówce za kilka złotych. Cała seria jest naprawdę dobra i warta uwagi – szczególnie jeśli lubicie takie nowinki.
Translate »