Kathy Reichs Ksiażki książki dla dzieci 6+ MK Czytuje young adult

[recenzja/opinia] Kathy Reichs, Brendan Reichs – Wirusy

Kathy Reichs, Brendan Reichs, Wirusy, s.384, 2014, 
Pierwsza część serii ,Wydawnictwo Dolnośląskie- Grupa Publicat SA>>
Gatunek: fantastyka, kryminał, powieść młodzieżowa
Motyw przewodni: zagadki kryminalne, medycyna sądowa, antropologia, badania
Ocena wg gatunku: 8,5/10

Kathy Reichs znana jest z serii książek o doktor Temperance Brennan, którą wielu z Was kojarzyć będzie z serialem Kości, który autorka także współtworzy. Znając jej dotychczasową twórczość postanowiłam sięgnąć po tak odmienne Wirusy, które są powieścią typowo młodzieżową z wątkami fantastycznymi, którą napisała razem ze swoim synem. 
Wirusy to lekka, przyjemna i niebywale wciągająca lektura, która przypadnie do gustu i młodszym, i starszym czytelnikom, jeśli lubią zagadki kryminalne z przeszłości, przygody i złowieszcze oraz fantastyczne postacie. W Wirusach kluczową rolę odgrywa Tory Brennan – siostrzenica znanej antropolożki, która wraz z grupką przyjaciół, psocąc wystawia się na ogromne niebezpieczeństwo. Ich psoty mają poważne konsekwencje, a to co odkrywają napawa ich przerażeniem, jednak mimo powagi sytuacji nie cofną się przed niczym, by połączyć wszystkie elementy układanki. Ich rozległa wiedza będzie ich największym sprzymierzeńcem. 
Wirusy to naprawdę dobra powieść trzymająca w napięciu, dawkująca element sensacyjny i fantastyczny. Powieść płynna, zazębiająca się i dobrze napisana. Posiada w sobie lekkość, która jest znamieniem powieści młodzieżowych. Uważam, że kolejnym fajnym elementem jest to, iż nauka gra ważna rolę w tej powieści. To wiedza pomaga bohaterom, co bardzo pokrzepia. To także fajny sposób ukazania dzieciakom, iż nauka popłaca. Jeśli chodzi o bohaterów powieści to ciekawe zbiorowisko dzieciaków, w których mamy naukowców, mięśniaków i pasjonatów. Czarne charaktery idealnie się maskują i muszę przyznać, iż autorzy odrobinę mnie zaskoczyli. Poza tym brak ewidentnego wątku romantycznego w tej powieści nie przeszkadzał mi, ale chciałam by się wydarzył. Patrząc na nią przez pryzmat osoby dorosłej muszę przyznać, iż bohaterowie mieli czasem za mało pod górkę, a ich zapatrywania były z lekka naiwne, jednak wcale nie umniejszało to walorów powieści. 
Opowieść ze swojej perspektywy przedstawia Tory – nadając jej czasem zabawny wydźwięk, okładka bardzo pasuje do treści powieści, litery mają odpowiednią wielkość. Poniżej znajdziecie wypowiedź autorki na temat pierwszej i drugiej części tej serii. 
Podsumowując Wirusy to bardzo dobra powieść dla młodszych i starszych wielbicieli kryminału, antropologii, medycyny sądowej, fantastyki, nauki i przygody. I takim osobom ją polecę! 

Spodobał Ci się post? Był przydatny? Polub i poleć znajomym.

Translate »