Serial Terror – polska data premiery, zwiastuny oraz podstawowe informacje
Kiedy usłyszałam o tym, iż na podstawie jednej z moich ulubionych książek pt. Terror kręcony jest serial byłam jednocześnie podekscytowana i zaniepokojona. Dan Simmons stworzył dzieło bliskie ideałowi w swoim gatunku i choć historia jest wdzięcznym tematem do zekranizowania to nie byłam pewna jak ekipa tworząca serial poradzi sobie z klimatem stworzonym przez autora.
Zanim przejdziemy dalej chciałam Wam przybliżyć część mojego zdania o powieści Terror (całość możecie przeczytać tutaj):
„Dan Simmons uważany jest za mistrza słowa, który z łatwością potrafi zbudować napięcie i łączyć ze sobą wiele gatunków literackich. Takim połączeniem jest właśnie książka Terror. Simmons autorsko i z rozmachem odtworzył autentyczną wyprawę sir Johna Franklina w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego. Napisał historię opierając się o znikome ślady odkryte przez ekipy ratunkowe i odkrywcze nie pozbawiając czytelnika elementów fantastycznych, mitologii Inuitów czy wątków grozy. Terror to nie tylko nazwa istniejącego w przeszłości autentycznego okrętu, ale i słowo idealnie odwzorowujące wydarzenia, jakimi raczy czytelnika autor. Zagłębiając się w opowieść wspólnie z bohaterami mierzymy się z arktyczną krainą, skrajnymi warunkami, stresem, zagrożeniem, ale i uczuciem niemocy i budzącymi się w ludziach pierwotnymi instynktami. I choć w Terrorze występuje potwór z krwi i kości to Arktyka i ludzie są prawdziwą bestią budzącą grozę. Przemierzając tę nieprzyjazną i pierwotną krainę możemy ją naprawdę dobrze poznać poprzez sugestywne, realistyczne i staranne opisy. Ponadto jak pisałam już wcześniej Simmons jest mistrzem słowa. W rewelacyjny sposób opisuje wydarzenia, jakie dzieją się w książce. Czytając ją miałam wrażenie, iż znajduje się na statku wraz z bohaterami. Odczuwałam m.in. spokój, ciszę na morzu, lęk, niepewność i napięcie. Muszę przyznać, iż do tej pory nie przeczytałam jeszcze książki, którą mogłabym porównać z Terrorem. Może, jeśli chodzi o napięcie i uczucie niepewności typowałabym opowiadania Lovecrafta.”
Podsumowując
Jak widzicie powieść ta zachwyciła mnie w każdym możliwym aspekcie, ale jej największą bronią są słowa i klimat, o którym wspominałam wyżej. Z ręką na sercu oczekuję więc premiery serialu, który mnie nie zawiedzie. Niespodziewanie kilka dni temu otrzymałam od polskiego kanału AMC dostęp do pierwszych czterech odcinków Terroru. Mam nadzieję, że uda mi się napisać Wam o nim kilka słów przedpremierowo, ale już teraz zdradzę, iż jest, na co popatrzeć. Wizualnie serial zrobił na mnie ogromne wrażenie. Już się nie mogę doczekać, aż obejrzę kolejny epizod. Coś czuję, że będzie dobrze, choć z pewnością bardziej dynamicznie i mniej szczegółowo.
W tym tekście jak sam tytuł wskazuje mam dla Was sporo informacji dotyczących serialu. Poniżej znajdziecie playlistę prezentowanych przez stację AMC zwiastunów i krótkich filmików dotyczących bohaterów, informacji z za kulis czy tego, co o serialu mówi Ridley Scott (jeden z producentów wykonawczych). Pomiędzy linijkami tekstu znajdziecie także dość sporo zdjęć. Na koniec podsyłam Wam opis fabuły zaprezentowany przez stację AMC , datę premiery z wszelkimi szczegółami oraz garść ciekawostek.
Opis – serial Terror od AMC Polska
Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, Terror koncentruje się na niebezpiecznej wyprawie Królewskiej Marynarki Wojennej, która wyrusza na nieznane terytorium w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Załoga stanie w obliczu zdradliwych warunków, ograniczonych zasobów, gasnącej nadziei na przetrwanie i strachu przed nieznanym. Przenikliwy mróz, samotność i uwięzienie na samym końcu świata – Terror świetnie pokazuje, co może pójść źle, gdy grupa mężczyzn desperacko walczących o przeżycie, musi zmierzyć się nie tylko z żywiołami przyrody, ale także ze sobą nawzajem.
Terror stanowi unikalne połączenie fascynującej historii, złożonych i pełnych niedoskonałości bohaterów, niesłabnącego ludzkiego ducha, horroru i tajemnicy niezbadanego dotąd świata” – powiedzieli producenci wykonawczy i showrunnerzy David Kajganich i Soo Hugh.
„Nie możemy się doczekać momentu, gdy widzowie dołączą do tego świata”.
Data polskiej premiery: 5 kwietnia 2018 roku o 22:00 na kanale AMC
Garść ciekawostek i informacji – serial Terror
1. Serial Terror kręcony był na Węgrzech w Budapeszcie
2. W 10-odcinkowym serialu występują: Jared Harris (Mad Men, The Crown) jako Kapitan Francis Crozier, Tobias Menzies (Outlander) jako James Fitzjames, Ciarán Hinds (Gra o Tron) jako Sir John Franklin; Paul Ready (Cuffs) jako dr Henry Goodsir, Adam Nagaitis (Sufrażystka) jako Cornelius Hickey, Nive Nielsen (Podróż do Nowej Ziemi) jako Lady Silence; Ian Hart (Marzyciel) jako Thomas Blanky oraz Trystan Gravelle (Mr. Selfridge) jako Henry Collins.
3. Serial został stworzony przez Ridley’a Scotta („Obcy”, „Łowca androidów”, „Gladiator”, „Człowiek w ogniu”, „Hannibal”), Davida Kajganicha („Toy story”) i Soo Hugh („Pod kopułą), ale co bardzo mi odpowiada jednym z pozostałych producentów wykonawczych jest autor powieści, czyli Dan Simmons.
4. Oprócz Kajganicha i Hugh i Scotta producentami wykonawczymi serii są także David W. Zucker, Alexandra Milchan, Scott Lambert oraz Guymon Casady.
Fakty i fikcja
„Bohaterami swej książki uczynił Simmons prawdziwych uczestników wyprawy – najważniejszą postacią jest dowodzący Terrorem kapitan James Crozier, ale polifoniczna narracja książki, pozwala nam śledzić wydarzenia oczami także innych osób: głównodowodzącego ekspedycji – komandora Johna Fraknklina, pomocnika lekarza wyprawy – doktora Goodsira, porucznika Irvinga, stewarda Bridgensa, lodomistrza Blankeya czy licznych marynarzy, m.in. mata Hickeya. Oczywiście ich profile psychologiczne, motywy, działania, a także detale fabuły to wymysł autora, jednak w powieści odnajdziemy wszystkie potwierdzone fakty o wyprawie, jakie udało się ustalić współczesnym historykom. W fabułę wplątane są zatem autentyczne wydarzenia, jak spotkanie w wielorybnikami, czy notka pozostawiona w kopcu sygnalizacyjnym przy grobach pierwszych ofiar ekspedycji. Są to jednak tylko punkty zaczepienia do opisu głównej osi fabularnej – tragicznej, desperackiej wręcz walce o przetrwanie grupy ludzi w ekstremalnych warunkach, nękanych arktycznym chłodem, głodem, chorobami, nieznanym i niepojętym zagrożeniem z zewnątrz, ale przede wszystkim – z własnymi lękami i słabościami.” źródło
Playlista prezentowanych przez stację AMC zwiastunów i krótkich filmików dotyczących: bohaterów, informacji z za kulis czy tego, co o serialu mówi Ridley Scott (jeden z producentów wykonawczych):
I jak? Kto z Was czeka na ten serial?
P.S. Jak tylko opublikowałam tekst odezwało się sporo osób z pytaniem: „najpierw czytać czy oglądać? Czy można obejrzeć serial bez znajomości książki?”. Na drugie pytanie mogę odpowiedzieć od razu: Oczywiście. Pierwsze nie jest tak proste i jednoznaczne. Serial z pewnością jest bardziej dynamiczny i obrazowy niż książka. Powieść Terror ma nieśpieszną narrację, która buduje klimat, ale jednocześnie nie nudzi większości czytelników i dostarcza masy smaczków. Wszystko zależy od tego czy wolicie czytać czy oglądać. Jeśli to pierwsze to oczywiście polecam zacząć od książki. Jeśli to drugie to mam nadzieję, że serial na tyle Was zainteresuje, iż sięgniecie po książkę.
P.S. Jeszcze kilka słów o książce. Dostępna jest ona w kilku wydaniach, ale osobiście polecam te Wydawnictwa Vesper. Bardzo zadbali o tłumaczenie i warstwę graficzną powieści. Ponadto powieść w ich wydaniu ma masę zdjęć i posłowie dotyczące warstwy historycznej opowieści. Z tego, co widziałam pod ich szyldem możecie dostać książkę także z okładką filmową. Zdaję sobie sprawę, iż książka ta nie jest tania, ale na pewno jest warta swojej ceny. Warto także szukać wyprzedaży i promocji. Starsze wydanie Terroru od Wyd. Vesper możecie dostać już za niecałe 40zł.
*grafiki serialu otrzymane od stacji AMC