in Literatura faktu i biografie

Za co kochamy Skandynawię?, czyli kilka słów o przewodniku Nordicana [opinia+filmik]

at
za-co-kochamy-skandynawie-czyli-kilka-slow-o-przewodniku-nordicana-opiniafilmik

nordicana opinia recenzjaZa co kochamy Skandynawię? Niektórzy pewnie za Madsa Mikkelsena, inni za ciekawe wzornictwo i architekturę, książkoholicy zdecydowanie za literaturę. U mnie ta miłość dotyczy przede wszystkim mitologii – jest ona niezwykle bogata. Ni mniej nie zależnie co wybierzemy z ogromu możliwości moda na skandynawską kulturę trwa. Na jej różnorodność – prostotę, miłość do natury, mroczne oblicze kryminału czy znane na całym świecie wzornictwo. To z tego folkloru wywodzą się klocki Lego, hygge, nordyccy bogowie czy swetry z Wysp Owczych. A za co Wy ją kochacie? Może tak naprawdę wiecie mniej niż myśleliście?

Dziś przychodzę do Was z publikacją, która będzie swego rodzaju podróżą po ikonach czy symbolach nordyckiego świata. Nordicana to bogato ilustrowany przewodnik po kulturze skandynawskiej zawierający 100 haseł, podzielony na 6 rozdziałów. Od mitów i tradycji przez naturę, design i architekturę po święta, jedzenie i noir. Przeglądając go zapoznacie się z ikonami mody, filmu czy literatury. Dowiecie się jak bardzo mity i tradycje zakorzenione są w tym świecie oraz jak ważna jest natura i rodzina. Poznacie także kilka niegasnących symboli, które nieodłącznie kojarzą się ze Skandynawią.

Myślę, że naprawdę warto go poznać, gdyż przewodnik ten wykonany jest bardzo starannie z dbałością o szczegóły. Twarda oprawa, dobrej jakości papier i idealnie dobrane ilustracje czy zdjęcia, które oddają ducha tej kultury to nie jedyne plusy. Tekstu w tej książce wcale nie jest mało. Wiedza podana jest w przystępny sposób poprzez opisanie danego symbolu, hasła czy osoby z uwzględnieniem ciekawostek i odwołań do innych elementów tego folkloru. Wiele informacji było dla mnie nowością. Myślę, że to idealny prezent dla fanów skandynawskiego stylu, ale i osób, które dopiero go poznają lub połknęły przysłowiowego bakcyla. Jednocześnie może Was zaskoczyć czy poszerzyć Waszą wiedzę, gdyż Nordicana to przede wszystkim historia każdego z opisywanych haseł okraszona ciekawostkami i idealnie dobranymi grafikami. Polecam zainteresowanym.

Poniżej znajdziecie filmik z serii zaglądamy do środka, w którym prezentuję Wam jak ta publikacja wygląda. Zapraszam!

Autor: Kajsa Kinsella
Premiera: 23 listopada
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Buchmann

Share:
Translate »