in Archiwum

Zaprawy: Ogórki kiszone

at
zaprawy-ogorki-kiszone
Ostatnio z mężem zdecydowaliśmy się spróbować swoich sił w zaprawach. Na razie robimy podstawowe przepisy, ale praktyka czyni mistrza. Ponieważ lubię tylko domowe ogórki kiszone postanowiliśmy poszaleć i zrobiliśmy kilkanaście słoików, ale najpierw 2-krotnie zrobiliśmy świeże ogórasy w dużym słoiku. Ogórki, chrzan i czosnek – swojskie;) tylko sól kupna;PP
Przepis na 1 słoik litrowy ogórków: 
1 gałązka kopru razem z „koroną”
2-3 cm chrzanu
1,5-2 ząbków czosnku
ogórki – ile się zmieści;))
Przygotowanie:
słoik litrowy sparzamy i umieszczamy na spodzie koper, chrzan i czosnek – czosnek możemy pokroić na mniejsze kawałki. Następnie słoik wypełniamy ogórkami. Układamy je delikatnie, ale tak aby nie były luźno. Następnie zalewamy wodą (na 1l wody – 1 łyżka soli). Jeśli damy letnią wodę ogórki ukiszą się szybciej. Następnie zamykamy je szczelnie i gotowe. W moim dużym słoju – ogórki kiszą się ok 1-1,5 tygodnia. Ogórki przechowujemy najlepiej do roku, ale zapodział nam się nie raz słoik 2-letni od rodziców i także były dobre. Musimy pamiętać, iż ogórki muszą być zawsze całkowicie zatopione w wodzie z solą – jeśli będą wystawać zaczną się psuć, pleśnieć itp. itd. Dodatkowo pamiętajmy aby składniki były ze sprawdzonego źródła i świeże. Ogórki twarde i jędrne;) Jest to ważne bo często nawozy powodują, iż ogórki się nie udają;)
Kolejnym przepisem będzie mus jabłkowy;) A w okolicach weekendu – tortelini lub tradycyjna lazania – jeszcze zobaczymy;) oraz trochę potraw z soczewicą czy fasolami i innymi strączkowymi;)
Share:
Translate »