Biały Ogień oraz Dom Zębów – D. Preston, L.Child
Roaring Fork miasto-kurort, schronienie dla bogatych i sławnych, ale i jednocześnie wybieg, scena dla ich próżności, bogactwa i miłości do władzy. Do tego jakże malowniczego miasta przyjeżdża Corrie Swanson, studentka chcąca napisać pracę o zabójstwach górników przez niedźwiedzia ludojada w latach 70-tych XX wieku. Trop dotyczący tego znaleziska podsuwa studentce archiwista, który znalazł wzmiankę o nim w dzienniku A.C. Doyle’a. Już na początku panna Swanson spotyka się z wrogością i niemożliwością wykonania badań. Wiedziona instynktem i niezwykle popędliwa studentka odkrywa, iż to nie niedźwiedź zabił tych górników, a seryjny morderca. Górski kurort jest kopalnią tajemnic i wstydliwych historii. Te teorie sprowadzają na Corrie prawdziwe kłopoty natury prawnej, z którym w ostatniej chwili wybawia ją agent FBI Pendergast, jednak upór, zebrane dowody i analiza zaczynają coraz bardziej uwierać pewnym wpływowym ludziom, a podopiecznej agenta grozi coraz większe niebezpieczeństwo. Pracy nie ułatwia, im podpalacz, który grasuje w okolicach Koloradzkiego kurortu. Kolejne dowody, przeczucia i analizy prowadzą do dzienników A.C. Doyle’a i ostatniego, zaginionego opowiadania o Sherlocku Holmesie. Tylko czy on naprawdę istnieje i czy pomoże rozwiązać zagadkę z przed lat? Czemu ktoś tak bardzo nie chce by została ona rozwiązana? I czy wspomniany wcześniej podpalacz jakoś łączy się z tą całą zagadką?
„Jedni twierdzą, że świat nasz zginie w morzu ognia.Inni, że pod pokrywą lodu.Temperatura żądzy nie jest zbyt łagodna.Wiem coś o tym, więc trzymam z prorokami ognia.”s. 422
Biały Ogień to majstersztyk. Świetnie napisany, wręcz utkany kryminał z zarówno klasycznymi jak i nowoczesnymi motywami i wątkami. W powieść zostały wplecione zarówno czasy, jak i postacie z klasycznych kryminałów. Wielbiciele Holmesa powinni być usatysfakcjonowani tak jak i ja. Za to nowoczesne wątki to przede wszystkim agent FBI Pendergast, którego metody śledcze łączą w sobie powiew świeżości i klasyczną dedukcję. To także nietuzinkowa postać, pełna niewiadomych i dość tajemnicza, ale bardzo skuteczna. Fabuła jest mocno zakręcona, pełna napięć i zwrotów akcji, ale z drugiej strony nie odczuwamy przesytu. Poza tym widać, że ten duet naprawdę włożył sporo pracy w tę powieść – ponieważ jest o wiele lepsza od poprzednich części z cyklu o agencie Pendergaście – bardziej spójna, bez nadmiernych opisów. Z czystym sumieniem mogę napisać, iż to według mnie najlepsza ich powieść do tej pory. Dodatkowym bonusem do powieści jest opowiadanie Dom Zębów, które skupia się na tragicznej historii z młodości agenta FBI i jest to horrory z drobnymi elementami makabry. Ma świetny klimat, a sama historia pobudza wyobraźnie i co najważniejsze jest w jakiś sposób odwzorowanie upiorów z dzieciństwa, które każdy z nas posiada.
„To jak przechodził od wściekłego wrzasku do zimnej, wystudiowanej precyzji słowa…Boże, to było chyba jeszcze bardziej przerażające niż sam ogień.” s.462
Podsumowując Biały Ogień polecę każdemu, kto lubi historie z wątkiem kryminalnym, o niebanalnej fabule i wyrazistych postaciach. Historia łączy w sobie to co klasyczne i to co współczesne, poprzez dedukcję, wartką akcję i tajemnicę, którą naprawdę warto poznać!
„Miłość jest płomieniem życia, pożera lub też oczyszcza – zacytował […] Przygotujemy się do oczyszczenia”s. 430
Biały Ogień, White Fire,
Douglas Preston, Lincoln Child,
Burda Publishing Polska. 16 kwietnia 2014. Warszawa, s.494
+ Dodatek opowiadanie Dom Zębów
Douglas Preston, Lincoln Child,
Burda Publishing Polska. 16 kwietnia 2014. Warszawa, s.494
+ Dodatek opowiadanie Dom Zębów