Bookexpress bookexpress Fantastyka Ksiażki książki dla dzieci 6+ MK Czytuje Przygodowe Rafał Kosik young adult

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – Rafała Kosika

Jako świeżo upieczona mama i zapalona czytelniczka już teraz wyruszyłam na poszukiwania dobrych lektur dla mojej córci.felix, net i nika opinia Oczywiście nie zapomniałam o klasykach, które mam już w swojej biblioteczce jak Akademia Pana Kleksa czy Plastusiowy Pamiętnik, ale chciałam poszukać czegoś w nowszych pozycjach. Jako miłośniczka fantastyki postanowiłam sięgnąć po pierwszy tom serii Rafała Kosika – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Zachęciły mnie liczne pozytywne opinie zarówno wśród znajomych jak i fantastycznego fandomu, który bywa dość krytyczny. Muszę przyznać, iż lektura tej książki mile mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, iż z taką uwagą będę śledzić losy trójki nastolatków, którzy poza tym, iż są dość niezwykli mają najzwyklejsze dla swojego wieku problemy.

Podstawowym atutem tej książki jest dla mnie to, iż nie tylko niesie rozrywkę, ale i uczy. Autor w umiejętny sposób przemyca sporo dodatkowej wiedzy o świecie i tym jak on działa. Jednocześnie powieść pobudza do myślenia, zaskakuje zakończeniem i rozwija wyobraźnię. Lektura idealna dla nastolatków. Choć myślę, iż 9 czy 10-latek także będzie z niej zadowolony.

Bardzo przemyślanym jej elementem jest to, iż posiada jeden główny wątek, który przewija się przez całą książkę, ale jej poszczególne rozdziały są swego rodzaju osobnymi i drobnymi historiami. Całość wypada bardzo spójnie i logicznie. Poza tym watki nie nużą, a opisy są żywe i ciekawe.

Bohaterowie mimo super umiejętności to zwyczajni trzynastolatkowie, którzy nie tylko będą musieli zmierzyć się ze sztuczną inteligencja, duchami, robotami i zwariowanymi wynalazkach, ale i szkolnymi łobuziakami, pracami domowymi i rodzącymi się uczuciami. Postacie są idealnie wpisane w otoczenie i dobrane do danych rozwiązań fabularnych. Bardzo ciekawie skonstruowany i przedstawiony jest zły charakter w tej lekturze. Gang Niewidzialnych Ludzi to świetnie pomyślana grupa postaci, która zwiedzie nie jednego młodego czytelnika.

Co mi się jeszcze podobało w tej książce to to, iż zawiera wiele elementów i cech charakterystycznych dla fantastyki, które sama uwielbiam (magia, nowe technologie, nawiązania do różnych nauk) i cieszę się, iż zostały one przedstawione w książce dla młodzieży. Z radością będę dziecku przybliżać fantastykę w tej formie, by potem przejść do cięższych lektur.

Jedynym elementem, który mi przeszkadza to pewne rzeczy związane z sytuacją rodzinną Niki, ale to drobiazg, który z pewnością nie każdemu będzie przeszkadzał. Sama także nie zdradzę więcej by nie spoilerować.

Podsumowując Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi to lektura idealna dla każdego nastolatka, który lubi fantastykę lub chciałby się z nią zapoznać. To także świetna lektura na prezent czy książka, którą rodzice mogą czytać wraz z dziećmi i czerpać z niej tyle samo frajdy, co ich pociechy. Jednocześnie to utwór, którą czyta się błyskawicznie i chce się sięgnąć po kolejne części. Polecam!

Translate »