in Archiwum

Czas zdrowo naładować baterie, czyli domowe batoniki gotowe w 10 minut

at
czas-zdrowo-naladowac-baterie-czyli-domowe-batoniki-gotowe-w-10-minut

batonyW swoim prawie 30-letnim życiu czułam różne rodzaje bólu, do wielu z nich można się przyzwyczaić, jednak gdy połączą się one z bólem głowy, staje się bezsilna. Nie mogę normalnie funkcjonować, czytać czy pisać. Tak wyglądał mój weekend. Mam nadzieje, że Was był lepszy. Musicie mi wybaczyć nieobecność, brak  komentarzy i odpowiedzi. Mam nadzieje, iż mój stan zdrowia ulegnie poprawie. Na osłodę razem z mężem przygotowaliśmy domowe batony, które są prawdziwą bombą witaminową, nie zawierają cukru (poza tym naturalnie występującym) czy sztucznych substancji, a zrobicie je w 10 minut. Nie jest to tani interes jeśli jemy takich batonów sporo, ale w porównaniu ze „zdrowymi” czy „dietetycznymi”, kupnymi batonami wychodzi o wiele taniej. Poniższe produkty to koszt około 20-25 zł, gdzie jeden baton i to o wiele cieńszy niż nasze to koszt około 8-12 zł. A za inspirację dziękuję Iwonie Zasuwa z programu Ugotuj mi mamo! Pewnie nie raz powrócę do jej przepisów. Zaczynamy!

Składniki:

na około 12-15 batoników

 • 400 gram suszonych daktyli
 • po 3 spore garści: amarantusa i pszenicy ekspandowanej (zamiast pszenicy można użyć ryżu preparowanego, który osobiście uwielbiam)
 • 100 gram orzechów laskowych
 • 150 gram żurawiny suszonej

Przygotowanie:

 1. Siekamy na dość duże kawałki orzechy
 2. Daktyle mielimy na miazgę w maszynce do mielenia mięsa. Będą dość mocno się kleić. Mój blender nie mógł ich zmielić, ale wiem, że są do tego specjalne maszyny.
 3. Zmieloną masę daktylową mieszamy z orzechami, żurawiną, amarantusem i pszenicą.
 4. Następnie masę umieszczamy pomiędzy pomiędzy dwa kawałki papieru śniadaniowego czy papieru do pieczenia i wałkujemy na grubość, która będzie Nam odpowiadać.
 5. Wykrawamy batoniki. Z końcówek, które Nam pozostają możemy uformować kolejne lub inny kształt.
 6. Zawijamy w papier, folię w dowolnej formie i chowamy do lodówki, aż stwardnieją.
 7. Pałaszujemy!

batony1

Rada! Stosujmy różne dodatki w zależności upodobań oraz różną ilość produktów. To daktyle są tu masą wyjściową, która wszystko zespala.  Fajnie jest, gdy coś chrupie. Pamiętajmy także, iż suszone owoce, ogólnie bakalie i orzechy to bardzo kaloryczne przekąski i jak we wszystkim należy zachować umiar w ich spożywaniu. To idealne przekąski do godziny 13-tej, no powiedzmy 16-tej ;P

Rewelacyjnie zdrowe produkty! 

Amarantus, który zawiera błonnik, antyoksydanty, minerały m.in. wapń (więcej niż zajdziemy w mleku), magnez (1/3 dziennego zapotrzebowania), żelazo, miedź, fosfor oraz witaminy m.in. E i B.

Daktyle to pożywne owoce, o mięsistym miąższu. Zapobiegają zaparcibatonydomoweom, dostarczają energii i obniżają ciśnienie tętnicze. Są łatwe do przyswajania przez organizm. Zawierają błonnik, naturalne salicylany, antyoksydanty, w tym kwas taninowy, obfitują w witaminy: A, B1, B2, B3, C oraz są źródłem potasu, fosforu, żelaza, magnezu oraz chromu.

Jeśli spodobał Wam się przepis – udostępnijcie go! Jeśli wypróbujecie napiszcie o tym! Podrzućcie linka! Pozdrawiam Was ciepło! I Zapraszam na kolejne przepisy! Niedługo tureckie kofty i kotlety z ciecierzycy! Pychota!

Share:
Translate »