Harlan Coben Ksiażki MK Czytuje Thriller/Kryminał

Harlan Coben – Sześć lat później

Jake Fisher jest inteligentny, uparty, ale i niepoprawnie zakochany. Ta pogoń za niespełnioną miłością wpędza go w kłopoty. Sześć lat temu patrzył jak ukochana opuszcza go dla innego, żądając by wykreślił ich ze swojego życia – nie dzwonił, nie pisał. Dziś Jake nadal cierpi, nadal kocha Natalie i dlatego zauważa swoją szansę, gdy widzi nekrolog męża ukochanej-Todd’a. Wiem brzmi to dość melodramatycznie, ale spokojnie od tego momentu akcja się zagęszcza, a my zaczynamy dostrzegać główny wątek tej opowieści. Na pogrzebie okazuje się, że Todd ma inną żonę i to od 10 lat, znajomi Jake’a nie pamiętają jego ukochanej, a ludzie, których poznał dzięki niej nie znają i nie pamiętają ani Natalie, ani Jake’a. Pan Fisher rozpoczyna śledztwo na własną rękę, drążąc, pytając i narażając się jednocześnie na potworne niebezpieczeństwo. Zauważa za wiele powiązań, za wiele sytuacji i zdarzeń łączących się z osobami będącymi graczami w tej rozgrywce – co jest zdecydowanie podejrzane. Szuka odpowiedzi na pytania: Kim była Natalie? Czy naprawdę istniała? Co się z nią stało? Zwariował, a może to część jakiejś grubszej intrygi?

„Wiem, że to bez sensu, ale rozpacz potrafi igrać z człowiekiem i jeśli dasz jej choć odrobinę swobody znajdzie Ci rozmaite alternatywne odpowiedzi” s.11

 
Sześć lat później to dobry kryminał i świetna sensacja w jednym. Literatura zdecydowanie rozrywkowa. Pełna zwrotów akcji, intryg i zagadek, które prowadzą Nas ku wystrzałowemu finałowi. Książkę czytało mi się ekspresowo ze względu na fabułę, język i zdarzenia w jej zawarte. Kreacje postaci są dość ciekawe. Natalie – tajemnicza, a Jake – inteligentny, nieprzejednany, ale i momentami na początku denerwujący – choćby ze względu na ckliwość i rozpacz związane z utraconą miłością oraz nieprzemyślane działania, by ją odzyskać. Poza tym Sześć lat później to świetna książka, przy której porwie nas akcja i wciągnie historia. Wątek z zaginioną osobą i nieznajomością jej prawdziwego oblicza jest dość popularny w filmach i literaturze, choć tu odnajdziemy przyczyny tego stanu różne od tego co dotychczas czytałam, co jest plusem. Samo zakończenie nie zaskakuje, ale droga jaką musimy przebyć do finału bawi i cieszy.
Podsumowując Sześć lat później to sensacja ze zdecydowanym wątkiem kryminalnym – pełna akcji, pogoni za ukochaną i zagadek oraz intryg, które dostarczą Nam rozrywki. Polecę ją lubującym się w tych gatunkach.
Sześć lat później, Six Years – Harlan Coben,

Warszawa, 26 luty 2014, s.463

Translate »