Dietetyczne Ksiażki Kucharskie Kuchnia MK Czytuje MK Gotuje

Książkowo: Kuchnia Indyjska – najlepsze przepisy, czyli jak doszkalam się w kuchni, która mnie w sobie rozkochała…

Z mężem uwielbiamy próbować nowych rzeczy, a kuchnia indyjska jest dla nas nowym odkryciem, szczególnie po kurczaku bombaj masala>>, którego Łukasz po prostu uwielbiam i akurat dziś będzie go miał na obiad;)
Niesamowicie ucieszyłam się z otrzymanej książki, gdyż chcę poznawać tej kuchni jak najwięcej. W tej liczącej 511 stron książce kucharskiej znajdziecie wiele przydatnych informacji dotyczących kuchni indyjskiej. Opisy przypraw, aromatów, ziół, najczęściej używane produkty, sposoby na przygotowanie indyjskiego curry, naczynia i przybory kuchenne oraz oczywiście masę przepisów na dania rybne, mięsne, wegetariańskie czy desery okraszone masą zdjęć i dokładną instrukcją. Na kartach tej pozycji książkowej znajdziecie dania klasyczne, popularne i proste – typowe dla niższych klas społecznych, a także przykłady kuchni nowoczesnej łączącej to co klasyczne z nowymi pomysłami i sposobem podania. 

Każdy z przepisów posiada wstęp, oraz dokładny odpis składników i przygotowania potrawy udokumentowany zdjęciami. Fajnym elementem jest zaznaczenie wartości odżywczych dla porcji potrawy oraz pokazanie przykładowych form podania, co możecie zaobserwować na zdjęciach w poście.
Minusem nie tyle samej książki co kuchni indyjskiej jest mała dostępność niektórych produktów lub po prostu choćby smak gotowej pasty curry, którą można kupić w sklepach – wiem, bo sprawdzałam. jednak w książce znalazłam sporo przepisów, które pozwolą mi poszaleć choćby z kurczakiem czy krewetkami z dostępnymi w Polsce produktami. 
W potrawach indyjskich podobają mi się, ich aromaty oraz prostota – kilka składników, a takie bogactwo smaków. Osobiście uważam, iż ich sekret leży w przyprawach: aromatyczne curry, złocista kurkuma, zielona kolendra czy ostre chili. I co najważniejsze używają naprawdę niewiele soli, a potrawy zagęszczają mleczkiem kokosowym czy np. jogurtem. Fajnym zabiegiem zawartym w książce jest także pokazanie sposobów na przechowywanie przypraw czy produktów. Kolendrę np. możemy mrozić, ale najlepiej w niewielkich ilościach.

Podsumowując Kuchnia Indyjska. Najlepsze przepisy to pozycja bardzo bogata w informacje i przepisy, która pomoże każdemu zaciekawionemu tym rodzajem kuchni zapoznać się z nią. Myślę, iż to pozycja dobra zarówno dla początkujących, jak i już bardziej zaawansowanych pasjonatów takiego gotowania. Polecam!

GW Piublicat>>, Kuchnia Indyjska. Najlepsze Przepisy, M. Baljekar, R. Fernandez, S. Husain i M. Kanani, Poznań 2014, s.511

Spodobał Ci się post? Był przydatny? Polub i poleć znajomym.

Translate »