Carrie Ryan Fantastyka Ksiażki MK Czytuje young adult

Las Zębów i Rąk – Carrie Ryan

Różnorodność światów jest mnoga niczym krople wody w oceanie, który stał się legendą dla mieszkańców książki Las Zębów i Rąk. Postapokaliptyczny świat – mroczny i ponury w swojej odsłonie, gdzie indywidualność jest zagrożeniem, a miłość sprawą przereklamowana.
Sekrety Siostrzeństwa. Tajemnice Strażników. I Nieuswięceni, przed którymi nie ma ucieczki, a jedyna przeszkodą jest labirynt ogrodzeń. Nadgorliwość religijna. Straż czuwająca i strzegąca wioski. W Lesie zębów i rąk nie ma miejsca na litość, strach i marzenia, a główna bohaterka Mary pragnie oprzeć się wszystkim zasadą. Nie chce świadczyć posługi religijnej jako Siostra, ani wyjść za mąż za chłopca, którego nie kocha, lecz ten okrutny świat nie wybiera, a ona sama ma wybór – wybór nadany przez Siostrzeństwo lub śmierć z ręki Nieuświęconych
Jaki los wybierze nasza bohaterka? Co zrobi, gdy jej świat pogrąży się w chaosie, a ona będzie musiała dokonywać kolejnych wyborów?
Las zębów i rąk to zdecydowanie lektura młodzieżowa, którą czytało mi się lekko i szybko. Dobry język opowieści i drobne elementy mitologii tego świata są zdecydowanym plusem, choć chciałoby się by było ich więcej. Niebywale wciągająca mimo zastosowanego w niej oklepanego motywu z zombi, i panna, która musi wybrać między dwoma chłopakami – powinnością i miłością. Pozostała część książki jest świetna, sam świat i tragizm sytuacji oraz dość nieoczekiwane zwroty akcji są zdecydowanie na plus. Czułam lekki niedosyt po lekturze, ale ale okazało się, że to I tom trylogii, więc żywię wielką nadzieję, iż w kolejnych częściach znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Komu polecam Las zębów i rąk? Przede wszystkim: młodzieży, fanom fantastyki i fanom zombi, gdyż świat przedstawiony w książce jest dość nietypowy – dark and twisted.
Las Zębów i Rąk, Carrie Ryan, Papierowy Księżyc, Słupsk ,2011,s.345, Tom Pierwszy Trylogii

 

Translate »