David Colbert Ksiażki Mistyka/Mitologie MK Czytuje

Magiczny świat Władcy Pierścieni. Mity, legendy i fakty leżące u źródeł arcydzieła- David Colbert

Zawsze byłam pewna podziwu dla Tolkiena, który nie tylko napisał książki o Śródziemiu, ale także od podstaw stworzył ten świat. Jego języki, usytuowanie, mitologię, klasy i rodzaje postaci. Kierowana ciekawością oraz uwielbieniem tego świata sięgnęłam po Magiczny świat Władcy Pierścieni. Mity, legendy i fakty leżące u źródeł arcydzieła. Czytając tę pozycję dowiecie się i uzyskacie sporo odpowiedzi na cisnące się na usta pytania o Hobbita, Władcę Pierścieni i Silmarillion. Co inspirowało Tolkiena? Jakie mitologie, legendy i wierzenia? Jak powstawały języki Śródziemia? Kim lub czym jest Gandalf? Jak powstawał ten świat i jego postacie?

Magia Śródziemia, baśnie i waśnie… Ta książka to dla mnie prawdziwa frajda. Jest napisana w sposób lekki i przyjemny. Zawiera naprawdę sporo informacji, które zadowolą osoby interesujące się Tolkienem i jego twórczością. Czytają Magiczny świat Władcy Pierścieni poznałam wiele legend i wzorców, na których podstawie powstawały elementy książek tego znakomitego pisarza. Wierzenia z północnej Europy, anglosaskie, skandynawskie, celtyckie, duńskie, szwedzkie, gotyckie, a nawet starożytno-egipskie i związane z Atlantydą. Władca Pierścieni to po prostu skrzynia pełna mitologii i legend z całego świata. Język w niej zastosowany wzorowany był na fińskim, walijskim i staroangielskim, a Tolkien uważał, że aby język żył musi istnieć coś co można w nim opisać. Władca Pierścieni nie jest pełen magicznych zaklęć – autor pragnął, aby misja zniszczenia Jedynego Pierścienia była trudna i niebezpieczna – tak jak Śródziemie jest ciężką i twardą krainą. Dzięki temu zauważamy w niej magię słów i ludzkich wyborów, a zniszczenie pierścienia nie ogranicza się do teleportacji za pomocą magicznej różdżki i wrzucenia go w czeluście ognistej Góry Zagłady.
Książkę Colberta czytało mi się naprawdę przyjemnie, szybko i lekko i jest to zdecydowanie lektura dla pasjonatów Tolkienowskiego świata i w szczególności tym osobą ją polecę. Nie jest może tak szczegółowa jak np. Listy Tolkiena, ale jest to naprawdę dobre podsumowanie.
Jeśli przeczytacie Władcę Pierścieni i pokochacie tę historię jak ja – zachęcam Was do lektury tej pozycji i poszerzania wiedzy. Na koniec dodam tylko, iż mnie najbardziej zainteresowały odpowiedzi na pytania dotyczące Gandalfa – to była dla mnie prawdziwa nowość i coś co mnie zachwyciło;)

Magiczny świat Władcy Pierścieni. Mity, legendy i fakty leżące u źródeł arcydzieła, David Colbert, Świat Książki, Warszawa, 2003, s. 205
Translate »