in Fantastyka, Przygodowe, Sensacja/Akcja, Terry Pratchett

Odkurzacz czarownicy – Terry Pratchett [opinia]

at
odkurzacz-czarownicy-terry-pratchett-opinia

odkurzacz-czarownicy-terry-pratchett-opinia-recenzja-okiemmkPowieści i opowiadania Terrego Pratchetta były dla mnie zawsze radosną prozą, która nie ma ograniczeń. Czytując cykl Świata Dysku byłam pod wrażeniem jego wyobraźni, przyjemnego języka i zwariowanych, czasem uroczych postaci. Do tej pory jego Śmierć uważam za jedną z zabawniejszych, ale i ciekawych postaci fantastycznych. Mam do niego słabość, choćby, dlatego, że czytając jego utwory widzę osobę dorosłą, która nie pozbawiła się dziecięcego uroku – pozostała wiecznym chłopcem, który rozśmiesza, zachęca do poszerzania horyzontów i zaskakuje.

Takie cechy posiada właśnie zbiór opowiadań Odkurzacz czarownicy, w który między innymi: spotkacie magiczne postacie, poznacie, co oznacza wojna między czarodziejami, cofniecie się w czasie, zbuntujecie się razem z mrówką, którą męczy dotychczasowe życie, odwiedzicie Dziki Zachód w Walii – miejsce nad wyraz niebezpieczne, w którym bandziory jeżdżą na rowerach i obrzucają się lodami czy popływacie łodzią z orzecha włoskiego.

To pełne humoru, ciepła i dziwów opowiadania dla dzieci od lat 6, które zaskakują słowotwórstwem, rozmachem i przyjemnym językiem. Oczywiście i dorośli będą czerpać z nich przyjemność. Polecam je szczególnie fanom pisarza, ale i tym, którzy kochają zwariowane historie i nie przestają marzyć.

Terry Pratchett konsekwentnie i spójnie prowadzi czytelnika ku przemyślanym i niesztampowym historiom, których bohaterowie nie tylko idealnie wpisują się w otaczający je świat, ale i dają się polubić. To postacie w większości fantastyczne, jednakże ukazują pewne wzorce, które warto lub nie powinno się naśladować. Widać, że autor ceni pomysłowość i kreatywność, dobre uczynki, miłe słowo dla każdego, porządek i respektowanie prawa czy bycie sobą i poszukiwanie swojego miejsca w świecie.

odkurzacz-czarownicy-terry-pratchett-opinia-recenzja-okiemmk-1Polecam z całego serca zbiór opowiadań Odkurzacz czarownicy, gdyż jest to podróż do innych światów, alternatywnych rzeczywistości – idealna by pobudzić wyobraźnię dziecka i zaszczepić w nim miłość do fantastyki. Ponadto cała publikacja okraszona jest idealnie dobranymi czarno-białymi ilustracjami, a tekst w zależności od potrzeb ma wytłuszczoną lub zmienioną czcionkę. Przepięknie wydane opowiadania, które bawią, ale i zawierają w sobie sporo głębi. Przy nich nie sposób się nudzić, a czas płynie w tempie ekspresowym. Spędziłam z nimi niezapomniane chwile i nabrałam ochoty by ponownie rozpocząć przygodę ze Światem Dysku.

Zapraszam także do zerknięcia na poniższy filmik, w którym prezentuję Wam jak Odkurzacz czarownicy wygląda w środku.

Translate »