Ksiażki Max Allan Collins MK Czytuje Thriller/Kryminał

Ostre Cięcie – Max Allan Collins


Umysł ludzki to nieokreślona siła. Teren niezbadany, który nie jednego wywiedzie w pole – pełen niespodzianek, niewiadomych, zmiennych. To pudło wypełnione naszymi wspomnieniami, lekami i koszmarami, które istnieją gdzieś głęboko w Nas. Ukryte. Wyczekujące. Umysł skrywa nasze zwierzęce ja, które zapewnia Nam przetrwanie, pobudza do działania i tworzy rzeczywistość, która może być naszym ratunkiem lub zgubą. To właśnie umysłem ludzkim zajmuje się zespół profilerów FBI z Jednostki Analiz Behawioralnych, który zostaje wezwanych do Kansas City, gdzie w mieście Lawrance dochodzi do serii zabójstw bezdomnych, ginących od pchnięć nożem. Ofiary mimo swojej „pozycji” społecznej są czyste i zadbane. Profilerzy uważają, że te starannie zaplanowane morderstwa, dokonane w odosobnionych miejscach są częścią planu nieznanego i niezwykle inteligentnego sprawcy, który z każdym morderstwem staje się coraz bardziej pewny siebie. Aaron, JJ, Jason, Reid, Prentiss, Morgan i Penelope rozpoczynają wytrawną walkę z mordercą i czasem. To najlepsza jednostka, która rozpracowuje najbardziej nieobliczalne zabójcze umysły – tylko czy zdąży na czas? Czy uratują obecne ofiary?

„Umysł jest swoim własnym panem i sam potrafi niebem uczynić piekło i piekłem niebo.” John Milton

Nie wiem ilu z Was wie, że ja po prostu kocham serial Criminal Minds, czyli Zabójcze umysły, na którego podstawie powstała ta książka. Serial jest świetny z barwnymi postaciami i wartką akcją, i w tej historii, także spotkamy te elementy. Możliwość zagłębienia się w umysł zabójcy, poznanie jego myśli, metod działania, powodów i planów jest czymś niezwykłym i jednocześnie niebezpiecznym. Większość z Nas nie jest w stanie zrozumieć tych działań i myślę, że dlatego to potrafi niektórych tak pociągać i sprawia, że chcą wiedzieć.
Ostre Cięcie czyta się niczym dobry scenariusz z masą szczegółów i analiz sytuacji. Napisana w lekki i wciągający sposób z intrygą, która nie jednym/-ą wstrząśnie. Profilerzy są niczym psy gończe – gdy zwietrzą zwierzynę/trop już go nie puszczą. A sprawca? To człowiek niebywale inteligentny, którego chore fantazje wydadzą Nam się rzeczą niebywałą. Naszych bohaterów cechują niebywałe relacje i umiejętności, które ukazują jak ważna jest praca zespołowa. Czytają książkę na moim ustach gościł uśmiech, którym obdarzałam dane postacie, gdyż oglądając serial zdążyłam je niebywale polubić (do moich ulubionych należą Reid i Penelope).
Czym różni się serial od książki? Na pewno przypadkiem morderstwa, gdyż ten nie był zastosowany w serialu oraz wartkością akcji – każdy odcinek jest bardziej skondensowany niż książka. Przez 45 min. w napięciu czekamy i analizujemy oraz przeżywamy wydarzenia z bohaterami, odbierając otoczenie wręcz instynktownie. Książka poprzez swoje opisy dostarcza nam rozrywki na dłużej, jednocześnie powodują, iż staje się ona mniej dynamiczna.
Podsumowując Ostre Cięcia to bardzo dobry kryminał ukazujący w niezwykle szczegółowy sposób pracę JAB i analizę nieobliczalnego umysłu mordercy. Polecę ją fanom serialu, osobom kochającym kryminały i osobą lubującym się w zagłębianiu w umysły zwyrodnialców. Dla mnie była to świetna zabawa! Poniżej dla osób nie oglądających wcześniej serialu mam mały trailer i nie mogę zrobić nic innego jak namówić Was do jego obejrzenia;)

„Człowiek więcej boi się tworów własnego umysłu niż konkretnej rzeczywistości.” Antoni Kępiński

Tytuł: Ostre Cięcie
Autor: Max Allan Collins
Data i miejsce wydania: 2012, Gdańsk 
Wydawnictwo: Oficynka
Ilość Stron: 293
Seria: Criminal Minds
Translate »