wybrane wiersze i piosenki marka grechuty
Ksiażki Marek Grechuta MK Czytuje Wiersze/Poematy

Pani mi mówi niemożliwe – Marek Grechuta

Marek Grechuta – delikatny ptak trochę z innego świata

 „Zawsze byłeś delikatnym ptakiem trochę z innego świata. Tego lepszego, barwniejszego, w którym ludzie szukają raczej miłości niż wojny, raczej cudu życia niż smutku śmierci”. Słowa Tadeusza Nyczka idealnie oddają artystyczną naturę Marka Grechuty. Wiele osób zna go przede wszystkim z takich utworów jak „Nie dokazuj”, „Serce”, „Dni, których nie znamy”, „Będziesz moją panią” tymczasem był on bardzo płodnym poetą i bardem, który w swoich utworach miał wiele do przekazania. Jego dzieła skłaniają do refleksji i bez znaczenia jest czy są napisane prostszym, zabawniejszym językiem czy są bardziej złożone – zawsze chce sięgnąć głębiej w swoje czy nasze jestestwo oraz dać czytelnikowi czy słuchaczowi powody do rozważań. Nad naszą naturą, posiadanymi talentami, przywarami czy pozytywnymi cechami. Jego wiersze i piosenki nie poruszają górnolotnych tematów, a te typowo ludzkie – jak rodzina, praca, przywiązanie do ziemi, miłość czy aktywność fizyczna. Jednocześnie w swoich utworach Marek Grechuta porusza problemy takie jak: ochrona środowiska, ważność kultury, miłość do ojczyzny, natury czy piękna.

Jedna jest Ziemia,

jedno jest Słońca,

Jak jedno niebo dla dni i nocy.

W sercach pragnienia żyją gorące,

By człowiek nie nadużywał swej mocy.”s.195 Natura

Pani mi mówi niemożliwe – Marek Grechuta (najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek marka Grechuty)

Co znajdziecie w środku?

Wydawnictwo Prószyński i s-ka wydało zbiór wierszy i piosenek Marka Grechuty w najpełniejszym jak do tej pory wydaniu. „Pani mi mówi niemożliwe” to przedruki zbiorów poezji – „Będziesz się uśmiechać”, „Sztandary”, „Na serca dnie” oraz „Krajobraz pełen nadziei „uzupełniony o 19 dodatkowych utworów m.in. „Praca”, „Wiedza”, „Ojczyzna”, „Gdy zabrakło Ci uśmiechu”.

„Wiedza to jest dar zdobyty przez

Lata ogromnej, żmudnej pracy

Mądrość to korzystać z wiedzy tak

Jak dyktuje serce nam”s. 206 Wiedza

Cały tomik oczywiście zawiera wiele znanych i lubianych utworów jak: „Wiosna ach to ty”, „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj!”, „Nieoceniona” czy „Dni, których nie znamy”, ale to zaledwie ułamek tej publikacji. Podzielona jest ona na 7 kategorii: mi.n będziesz się uśmiechać, wiersze o sporcie, na serca dnie czy teksty rozproszone, które łącznie zawierają ponad 100 utworów.

Marek Grechuta – wzrusza, porusza i uderza w czułe nuty

Do moich ulubionych zaliczyć mogę: „Sztukę”, „Wiedzę”, „Naturę” czy ‚Takiej miłości” Marek Grechuta niezmiennie mnie wzrusza, skłania do refleksji i przemyśleń. Jego utwory są minimalistyczne, bez przesadnych ozdobników, a i tak uderzają w czułe nuty. To jest jego siłą i darem. Potrafią napełnić nadzieją, zasmucić czy wzruszyć. Jednocześnie brak im przypadkowości, a jego wizja świata była spójna.

„Pani mi mówi niemożliwe” wydane jest tak jaki był ten autor – delikatnie, minimalistycznie i ze smakiem. Całość dopełnia twarda oprawa, klimatyczna okładka i odrobinę grubsze niż standardowo kartki.

„Jakże ubogi byłby świat

Bez sztuki, źródła wzruszeń

To najpiękniejszy życia kwiat

Sztuka kształtuje nam dusze” s.212 Sztuka

Podsumowanie

„Pani mi mówi niemożliwe” Marka Grechuty będzie idealnym prezentem czy zakupem dla fanów tego poety, pisarza, kompozytora i malarza. Myślę, że publikacja ta spodoba się także osobom lubiącym wiersze, które mają wartość i potrafią poruszać. Polecam!

„Kiedy mnie pytasz – czym jest miłość

Mówię Tobą jest”s.171 Takiej miłości

|tag wiersze i poematy na okiemmk.com|

Translate »