in Archiwum

Podstawy: Gotowanie w woku

at
podstawy-gotowanie-w-woku

W kuchni chińskiej według mnie liczą się przede wszystkim nietypowe dla kuchni polskiej przyprawy i dodatki oraz wok z całym oprzyrządowaniem. W poznaniu podstawowych zasad KCH pomógł mi program Kuchnia chińska jest łatwa z Ching-He Huang na BBC Lifestyle. Kobietka w cudowny sposób zaznajamia nas z kuchnia Chin sprawiając, iż dania te nie wydają nam się już tak skomplikowane. 

Rzecz najważniejsza –PRZYPRAWY I DODATKI
      Święta trójca kuchni chińskiej to: czosnek, chili i imbir. Polecam wszystkim świeży imbir. Nigdy go nie stosowałam, bo nie pasował mi jego smak w proszku, ale świeży starty imbir to cudo! Świeży, lekki smak z nutą cytryn;)

Pamiętamy także o sosie sojowym jasnym i ciemnym oraz occie ryżowym jasnym i ciemnym (posmak wina). Z dodatków, które proponuje Ching-He uwielbiam olej sezamowy i z orzeszków arachidowych oraz wino ryżowe (jak alkohol cherry, jeśli nie możemy dostać wina możemy zastosować właśnie cherry). Produkty te można kupić taniej przez internet i praktycznie jedząc chińszczyznę kilka razy w miesiącu zużywamy je w ciągu roku. Inwestujemy raz…a inwestycja w smak jest najważniejsza. Jedzenie winno sprawić przyjemność, a nie być czynnością, w trakcie której pochłaniamy je – nie wiedząc co jemy. Podejście takie jest zarówno złe jak i niezdrowe. Dlatego zamiast zamawiać gotowe jedzenie – urozmaićmy naszą kuchnię nowymi smakami.
Ocet ryżowy idealnie zmiękczy nam mięso, a olej sezamowy dodany na końcu przygotowywania potrawy nada przydymionego smaku.
!Należy pamiętać, iż sosy sojowe zawierają już sól dlatego spokojnie możemy jej nie dawać do potrawy.!
Bardzo ciekawa przyprawą i dla mnie nowością jest pieprz syczułański – bardzo ostry o anyżowo – cytrynowej woni. Możemy go dodać do wołowiny czy kurczaka.

 WOK i gotowanie potraw
  Zanim zakupimy wok z oprzyrządowaniem winniśmy najpierw dobrze się rozeznać w jego rodzajach. Możemy zakupić wok ze spodem półokrągłym, do którego dokupujemy podstawkę, którą ustawiamy na naszej kuchence, albo z dnem prostym dostosowanym do naszych kuchenek. Ja osobiście polecam dwa rodzaje wok-ów: żeliwny oraz ze stali węglowej, który należy sezonować. Sezonowanie woka jest niczym rytuał. Najlepiej ten rytuał przedstawia poniższy filmik z Ching-He:http://youtu.be/nDp_2x9kE8oGotowanie potraw w woku jest szybkie i ja osobiście polecam gotowanie partiami np. najpierw mięso, które odkładamy a na jego tłuszczu i sosie podsmalamy w odpowiedniej kolejności warzywa, na koniec dodajemy z powrotem mięso i wykańczamy przyprawami oraz jeśli trzeba zagęszczamy.
Polecam moją wołowinę na ostro w woku

Share:
Translate »