in Właściwości produktów, Zielone rady

Podstawy: Zioła i przyprawy

at
podstawy-ziola-i-przyprawy

Przyprawy to jest to co najbardziej kocham w kuchni. One dają tyle możliwości. Zawsze śmieje się z mężem, że ja wolę gotować a on piec, bo pieczenie słodkości jest bardziej dla matematycznych umysłów – znamy dokładnie każdy składnik, jego miarę i kolejność dodawania- podczas gdy gotowanie potraw jest niczym przygoda w której ponieść Cię może fantazja.

Możesz kombinować, dodawać rożne produkty i znając smaki oraz możliwości ich łączenia bardzo często wyjdzie Ci z tego rewelacyjne danie.

W naszej kuchni nie używamy tak dużo soli jak w naszych rodzinnych domach. Za to stosujemy wiele zamienników. W przyprawach suszonych jest tak wiele soli,iż gdy chcemy nie musimy jej stosować prawie wcale. Oczywiście solenie ziemniaków, makaronu, ryżu czy tradycyjnych zup jest nieodzowne, ale nie używany jej wtedy w nadmiarze.

Na początku najważniejsze jest aby dużo czytać o właściwościach danych przypraw i ziół oraz sprawdzać listy produktów do których pasują.
 Według mnie przyprawy można podzielić na te: zapomniane, tradycyjne, włoskie i orientalne– przez Polaków.
Te zapomniane to przyprawy używane przez nasze babcie w dużych ilościach gdy nie było jeszcze substancji konserwujących i „sztucznych” dodatków. Na szczęście pojawiają się one w naszych domach coraz częściej wraz z trendami zdrowego odżywiania.
Zapomniane: lubczyk, estragon, cząber,szałwia, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, gałka muszkatołowa, jałowiec
Tradycyjne przyprawy to oczywiści sól, papryka i pieprz,
Włoskie to przede wszystkim czosnek, oregano, bazylia, rozmaryn
Orientalne: chili, kolendra, garam masala, anyż, szafran, pieprz czerwony, pieprz syczuański
 Przykładowo z doświadczenia oraz oczytania;P mogę stwierdzić,iż najlepszymi ziołami na trawienie są:cząber, kminek, kolendra, majeranek
 Lubczyk może nam zastąpić tradycyjne przyprawy do zup w formie vegety czy magi gdyż przypomina je smakiem.
Liść laurowy i ziele angielskie dodane do zupy na początku gotowania nadadzą im wyraźniejszy smak.

Majeranek na wyrazisty smak i zapach i idealnie nadaje się do dań fasolowych i grochowych oraz jeśli ktoś lubi tłustych mięs – dając organizmowi odsapnąć, pozwalając lepiej trawić.

Istnieje jeszcze wiele przypraw i ziół, które można poznać i zastosować i do tego bardzo zachęcam.:)
Share:
Translate »