Archiwum Kuchnia MK Gotuje

Podstawy: Krótko o Makaronach

 Makarony czyli PASTY
Makarony wcale nie są niezdrowe i tuczące. Podane w odpowiedni sposób z lekkostrawnymi sosami mogą wspomagać odchudzanie i dostarczać nam wielu niezbędnych substancji. Najbardziej lekkostrawne i zdrowe i dostępne w naszych sklepach są makarony z mąki z pszenicy Durum oraz żytnie. Dalej mamy także makarony z mąki gryczanej, ryżowej, kukurydzianej czy sojowej. Pełen talerz spaghetti z chudym mięsem i pomidorowym domowym sosem ma tyle kalorii co czekoladowy batonik. Należy pamiętać po prostu, aby nie mieszać ich z tłustymi sosami. Ponadto makaron zawiera tryptofan -aminokwas z którego w organizmie powstaje serotonina czyli tzw. hormon szczęścia, pomagają także przy stresie, zaparciach i regulacji poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
———————————————————
Jak Gotować I Podawać Makarony 
————————————————
Makaron nieodpowiednio przygotowany (za twardy lub rozgotowany) nie będzie ani smaczny ani zdrowy, dlatego należy poświęcić mu odrobinę uwagi i gotować al dente w odpowiedniej ilości osolonej wody.I. Makarony muszą mieć określoną ilość miejsca – dlatego najlepiej stosować wysokie lub duże garnki. Możemy także zaopatrzyć się w garnek do gotowania makaronu od razu z cedzakiem.
II. Makarony winno się gotować w dużej ilości wody – na 1/4 kg minimum 1,5 litra wody
III. Woda nieosolona szybciej się zagotowuje – tak więc solimy wodę po zagotowaniu. Tak samo robimy z oliwą z oliwek, dzięki której makaron nie będzie się tak kleił(lecz nie jest to konieczne – zamiast możemy regularnie go mieszać)
IV. Makaron wkładamy zawsze do wrzącej wody i gotujemy bez przykrycia. Makarony typu spaghetti – długie wkładamy do wody i stopniowo zanurzamy.
V. Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie czy makaron jest dobry. Dobrze ugotowany winien być miękki, ale jednocześnie stawiać opór zębom. Niektórzy sprawdzają makaron rzucając „kluskiem” o ścianę przy kuchence (kafelki, blacha od kuchenki) – jeśli makaron się przyklei jest dobry – ale szczerze jeszcze tego nie sprawdzałam;)))
VI. Po odcedzeniu makaron mieszamy od razu z sosem, aby się nie kleił – makaron nie zawsze musi całkowicie odcieknąć – niektóre przepisy wymagają odrobinę wody z gotowania makaronu – ze względu na zawartość skrobi, a ponadto wilgotny makaron lepiej wchłania sos. Najlepiej wymieszać go na patelni – wtedy nadmiar płynu wyparuje, a sos oklei makaron;)
VII. Makaron podawany na zimno w sałatkach winno się po odcedzeniu zlać zimna wodą i wymieszać z dodatkami do sałatki lub oliwą z oliwek – aby się nie kleił;)
I    p a m i ę t a j m y  dobrze przyrządzony  makaron to prawdziwe niebo w gębie;)
Spodobał Ci się post? Był przydatny? Polub i poleć znajomym.
Translate »