in Zielone rady

Przechowywanie ziół – ich suszenie, mrożenie i zalewanie

at
przechowywanie-ziol-ich-suszenie-mrozenie-i-zalewanie
Znamy 4 podstawowe sposoby przechowywania ziół, które pozwolą nam cieszyć się nimi cały rok. Możemy je suszyć, mrozić i przechowywać w zalewie oraz soli.
Suszenie
 
Zioła suszymy w zaciemnionych przewiewnych miejscach. Długość suszenia zależy od pogody i temperatury otoczenia, ale powinniśmy przeznaczyć na to ok 3 tyg. Pamiętajmy- jeśli chcemy suszyć zioła w całości, aby wiązać je drucikiem lub nicią. Pęki ziół nie powinny być za grube. Nasiona inaczej niż liście i pędy suszymy na słońcu. Drugim sposobem suszenia jest suszenie w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach w temp. 35 st.C. Wykładamy zioła na papier ułożony na blaszce. Przechowujemy w szczelnych pułkach lub ciemnych słoikach.
 
Zamrażanie
 
Niska temperatura nie wpływa negatywnie na właściwości ziół. Należy je mrozić jak najszybciej po zerwaniu. Wykorzystujemy delikatne części roślin- myjemy je i dokładnie suszymy, a następnie siekamy. Mrozimy w woreczkach lub wysypane na papierze na półce do mrożenia lodu – następnie umieszczamy w woreczku lub pojemniku – ten sposób powoduje,iż są bardziej sypkie. Wykorzystujemy w ciągu 9 miesięcy.
 
Do zalewy z octu lub oliwy
 
Do ziołowych zalew wykorzystujemy pojedyncze pędy ziół, które wkładamy do butelek z octem winnym lub oliwą z oliwek. Odstawiamy szczelnie zamknięte na 4 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu.
 
W soli
 
mieszamy 100 g drobno posiekanych ziół z 20 g soli. Przechowujemy tę mieszankę w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu. 
 

 

Które zioła – jak przechowywać??
 
Do wysuszenia:
bylica,cząber,koper,estragon,lawenda,lubczyk,majeranek,oregano(lebiodka),pietruszka,mięta,rozmaryn,szałwia,tymianek,hyzop
 
Do zamrożenia:
koper,trybula,kolendra,pietruszka,szczypiorek,melisa,lubczyk,bazylia
 
Do zalewy z oliwy:
lawenda,majeranek,lebiodka,rozmaryn,szałwia,tymianek,hyzop,bazylia
 
Do zalewy z octu:
bazylia,koper,estragon
Share:
  • przydatny wpis, dzięki!
    w tym roku z pewnością zrobię jakieś ziołowe zapasy.
    pozdrawiam!

Translate »