in Colin Woodard, Literatura faktu i biografie

Colin Woodard, Republika Piratów, czyli o tym czy prawda jest bardziej kolorowa od fikcji…

at
recenzjaopinia-colin-woodard-republika-piratow-czyli-o-tym-czy-prawda-jest-bardziej-kolorowa-od-fikcji
Colin Woodard, Republika Piratów, s.363, Kraków 24 września 2014, Wydawnictwo SQN>>
The Republic of Pirates. Being the true and surprising story of the caribbean pirates and the man who brought them down.

Gatunek: literatura faktu
Motyw przewodni: złota era piractwa
Ocena wg gatunku: 8,9/10

„Nigdy nie było piratów, byli ludzie, którzy stwierdzili, że Wolność, którą dali im Bóg i Natura, są barierą przeciwko bogatym i wpływowym. ” Charles Johnson

Piraci. Jawią się nam jako romantyczne, nieokiełznane postacie, budzące grozę. Jednak to ich marzenia, ich cele są zgodne z prawdą, a nie nasze wyobrażenia. Postacie takie jak Jack Sparrow to romantyczni łajdacy poszukujący skarbów i żyjący wręcz baśniowo. Powyżej pozwoliłam sobie zacytować Johnsona, gdyż w jakimś stopniu cytat ten oddaje mentalność wielu prawdziwych karaibskich piratów. Piractwo poprzez ekranizacje czy literaturę oferuje nam szeroki obraz tego zjawiska, może dlatego jest, to aż tak bardzo pasjonujące, szczególnie gdy jednym z piratów jest Depp.
Książka omawiająca to zagadnienie – Republika Piratów, jest powieścią obalającą wiele mitów, przejaskrawień i niedomówień o tych budzących strach śmiałkach. To także powieść historyczna zawierająca wiele faktów ze złotej ery piractwa trwającej od 1715 do 1725 roku. Trud, znój, koszmarne warunki, choroby, niedola, niebezpieczeństwa i poświęcenia. To także rodzaj dziennika zawierającego opisy miast, zdarzeń, ubiorów, zwyczajów, warunków, i nawet dialogów z tamtych czasów opartych o zdobyte w USA i UK materiały archiwalne w tym: zeznania, protokoły rozpraw czy dokumentacje prawnicze.  

 

„Niech was wszystkich szlag! Banda chytrych łajdaków. I wy, którymi się wysługują, idioci o płochliwych sercach! Szkalują nas, szubrawcy, choć jest taka oto różnica: oni okradają biednych pod osłoną prawa, a my łupimy bogatych, za oręż mając jedynie naszą odwagę” s.196 słowa Bellamego

 
 
Colin Woodard przekonuje nas, iż tak: piractwo służyło zyskowi, ale było także formą wyrwania się z nędzy, przeciwstawienia się władzy czy traktowaniu marynarzy gorzej od kryminalistów, a życiorysy tak znanych postaci jak Czarny Sam Bellany, Edward Czarnobrody Thatch i Charles Vane były często zbyt mocno koloryzowane na kartach znanej historii. Ta powieść skupia się przede wszystkim na tej trójce, nie zapominając o człowieku, Korony – Woodesie Rogersie, który w wielkiej mierze przyczynił się do upadku piractwa na Bahamach, które było jego epicentrum. To ich historia – ich losy, marzenia, pragnienia i nieszczęścia.

expulsis piratis, mercia restitua (piraci przepędzeni, handel wznowiony) – Motto Bahamów na cześć Rogersa

Skuszona sięgnęłam po tę literaturę faktu, powieść historyczną, której za zwyczaj nie czytam. Książka jest naszpikowana pasjonującymi faktami, drobnostkami, które były dla mnie niczym ciekawostki. Opowiada także prawdę o tamtych czasach – warunkach socjalnych i bytowych, które dla mnie były zatrważające. Bo czy ktoś z Was wyobraża sobie, iż ze względu na brak czystej wody pija się codziennie piwo? Nawet dzieci, co świadczy o tym, iż całe miasta wiecznie chodziły pijane, albo że nagle zostajecie porwani z własnego domu, by służyć na łodziach kupieckich? Powieść Republika Piratów jest naprawdę dobra i momentami pasjonująca, czytało mi się ją płynnie, choć nie szybko ze względu na masę faktów i zagadnień historycznych. O dziwo nie było to dla mnie, aż takim mankamentem, choć za zwyczaj wolę, gdy tego typu historie pisane są w formie narracji w pierwszej osobie z punktu widzenia bohatera powieści. I co najważniejsze w jakimś stopniu byłam w stanie utożsamić się z każdą ze stron tej gry. Poszkodowanymi i oprawcy. Tylko kto tak naprawdę kim był? Rządzący, właściciele ziemscy czy marynarze? Patrząc na skandaliczne warunki pracy, niewypłacanie wynagrodzeń, niewolnictwo można stwierdzić, iż rozumie się pobudki części z nich. To postacie o pełnym wachlarzu cech, niesamowicie prawdziwe, o każdym odcieniu szarości.
Republika Piratów była dla mnie rozrywką i frajdą, kolejną przygodą, i możliwością wyrobienia sobie zdania na temat tej grupy ludzi zapisanej na kartach historii, która nie tylko dokonywała abordaży i kradzieży, czy wrogich przejęć, ale także walczyła z systemem, rządzącymi i walczyła o wolność, i równość każdego człowieka. To opowieść o czasach bezwzględnych, drapieżnych i niebezpiecznych. 
Podsumowując Republika Piratów to bardzo dobrze napisana powieść historyczna oparta na archiwach zgromadzonych na temat czasów złotej ery piractwa oraz jej kluczowych postaci, która przypadnie do gustu zainteresowanym tą tematyką. To powieść, którą czyta się płynnie mimo sporej ilości informacji, skierowana jest do osób lubiących fakty, ciekawostki oraz chcących poznać prawdę o piratach, która jest często bardziej porywająca lub niepokojąca niż znana nam fikcja. I takim osobom ją polecę.
 
Share:
 • Pingback: Dzieje wyspy piratów – Tortuga – Żółwia Wyspa. [ Tortuga . Dzieje wyspy piratów, Kacper Nowak ] - OkiemMK - Blog o Książkach, Kulturze i Kuchni()

 • lobos99

  Jesteś pewna że chodzi o lata 1715-25, o ile pamiętam złota era piractwa miała miejsce pod koniec XVI w. Do tego czasu upłynęło 230 lat od odkrycia Ameryki (1492), a za 50 lat Stany Zjednoczone uzyskały niepodległość (1772)?

  • Witam! Aż sprawdziłam i ta data jest podana w książce i jest powtarzana. Z ciekawości poszukam innych książek na ten temat

 • Czekam z niecierpliwością na tę książkę 🙂 aż Ci zazdroszczę, ze już miałaś okazję ją przeczytać…

 • Moja mama by się zachwyciła tą lekturą.

 • Aga CM

  Miałam taki okres w swoim życiu, że często czytałam o piratach. Obecnie sporadycznie sięgam po takie pozycje…

 • monalisap

  Hm.. na razie mam mieszane odczucia, piraci mnie ciekawią, więc może kiedyś.

 • Agnieszka Em

  Wstępnie byłabym na nie z tą książką, aczkolwiek skoro jest taka dobra byłaby miłym zaskoczeniem 😉

 • Kasia Roszczenko

  O piratach już trochę przeczytałam i to zagadnienie zaczęło mnie od tamtego czasu interesować. Na tą książkę również chetnie się skuszę 🙂 Zacheciłaś mnie!

 • Nie wiem nic o piratach, oprócz tego jak ich przedstawiają w filmach. Myślę, że książka dużo by mi dała, więc chętnie się na nią skuszę kiedyś 🙂

 • monweg

  Narobiłaś mi apetytu tą książką 🙂

 • Brzmi zachęcająco, choć to raczej zbiór wiedzy o tych konkretnych, „amerykańskich” piratach. A szkoda, bo takie kompendium z piratami berberyjskimi, czy nawet somalijskimi byłoby o wiele bardziej urozmaicone i być może przez to ciekawsze 🙂

 • Chętnie bym po nią sięgnęła, bo lubię zarówno tych wymyślonych piratów, jak i tych realnych 🙂

 • Martyna K.

  Lubie książki o piratach, więc z pewnością kiedyś przeczytam też tę.

 • martucha180

  Myślałam, że to bardziej beletrystyka, a tu proszę, miłe zaskoczenie. Chętnie się skuszę, by zamieszkać przez chwilę wśród piratów i poznać ich prawdziwe życie.

 • nie będę spolerować, ale to nie był ich główny napitek;p

 • tak dokładnie! Abordaże i bitwy występują – fajne jest także to, że autor ukazuje ile tak naprawdę to trwało i jak wyglądało – poza tym są obrazki statków i ich szczegółowy opis;)

 • Wiedźma

  I grog! Nie zapominaj o grogu! 😉

 • no niestety za zwyczaj byli wyniszczeni przez głód, słona wodę i choroby ;/

 • Wiedźma

  …abordaże i bitwy na morzu, ciekawe i wyszukane przekleństwa, pirackie i ogólnie morskie legendy 🙂 Jest w tym coś, co przyciąga moją uwagę 🙂

 • Naprawdę szkoda, że tak nie wyglądali 🙂

 • ;PP a próbuj! pewnie!
  a tematykę lubisz bo…?

 • tylko, że ona właśnie obala niektóre ze stereotypów zawartych w filmach….a Ci marynarze na pewno tak nie wyglądali;P

 • Wiedźma

  Pewnie skończy się tak, że będę usilnie zabiegała o współpracę z SQN 😉
  A tematykę piracką lubię, bo

 • Oglądałam wszystkie części „Piratów z Karaibów” i muszę przyznać Ci rację, że Depp sprawił, że i ja polubiłam piratów.

  Dla Johnnego przeczytam tę książkę 🙂

 • a widzisz ja przeczytałam kilka i mnie w ogóle nie pasjonowały, a tu tematyka mi wybitnie leży…;)

 • oddałabym Ci, gdyby nie fakt, że tak bardzo chcę ją zatrzymać;P I jestem ciekawa jak ją odbierzesz!!

 • Wiedźma

  Chcę, chcę, chcę! Tak bardzo, mocno i w ogóle! 🙂

 • Nie skreślam powieści historycznych, czasami i taką przeczytam, ale tu chyba nie za bardzo ciekawi mnie wątek piractwa. To nie moje klimaty.

 • 😉

 • Skrawki Myśli

  Brzmi zachęcająco. Zapamiętam 🙂

Translate »