in K.S. Rutkowski, Obyczajowe, Opowiadania

[recenzja/opinia] W niewoli seksu – K.S. Rutkowski

at
recenzjaopinia-w-niewoli-seksu-k-s-rutkowski
K.S. Rutkowski>>, W niewoli seksu, s.133, Gdynia 2014, Novae Res
Na łamach MK Czytuje już nie raz czytaliście o książkach zabarwionych erotyzmem, traktujących o seksie. Dziś pragnę Wam zaprezentować nieco odmienną formę oraz podejście do tej sfery naszego życia. Czytając W niewoli seksu usłyszałam głos mężczyzn, którzy w 12 opowiadaniach przedstawiali swój punkt widzenia na temat: seksu, związków i wierności. W moim odczuciu to obraz odrobinę smutny i niesprawiedliwy, gdyż w jakimś stopniu stereotypowy i ukazujący ich jako istoty nie mogące się przeciwstawić swojej naturze – niczym zwierzęta poddające się instynktowi, zapominające że mają rozum. Podwójna moralność czy skłonność do niewierności to jedne z wielu poruszanych tematów. Przez to wszystko opowiadania są boleśnie prawdziwe i realistyczne, ponieważ każdy z Nas spotkał się z tymi zjawiskami. W tym zbiorze oprócz wątków typowo obyczajowych odnajdziecie także odrobinę kryminału, który przedstawiony został w dość przewrotnych formach. Świata przedstawionego nie można jednoznacznie określić, gdyż każde z opowiadań jest inne, a mężczyźni znajdują się na różnych etapach w życiu. Opowiadania K.S. Rutkowskiego napisane są z różnych perspektyw i w różnym stylu. Ta książka to swoista mieszanina charakterów oraz skomplikowanych relacji, budząca wiele negatywnych emocji i zachowań, które są mieszaniną przemocy, nienawiści, miłości, seksu i manipulacji. Najbardziej spodobało mi się opowiadanie „Amerykańskie rżnięcie”, gdyż porusza dość popularny problem zdrad na „wygnaniu” oraz opowiadanie „Patrz na mnie!”, które miało naprawdę mocny finał.
Co chciałabym, aby jeszcze znalazło się w tym zbiorze? Obraz mężczyzny, który byłaby w moim odczuciu bardziej pozytywny – jeśli chodzi o podejście do seksu, miłości i związków, choć w pełni rozumiem zamysł autora, by ukazać świat i spojrzenie mężczyzn, którym nie brakuje wad, i którzy tak bardzo różnią się od kobiet. Całość wypada bardzo dobrze, jeśli potraktujemy tę lekturę jako przyjemną odskocznię od codzienności na jesienny czy zimowy wieczór.
W niewoli seksu to podróż po 12 męskich wcieleniach, które ukazują czym dla nich jest życie, miłość, związki i seks. Polecę ją wielbicielom nieszablonowych opowiadań, w których odnajdą obraz mężczyzny uwięzionego w swoich pragnieniach, w swoich zobowiązaniach, i w swoich związkach.
Gatunek: opowiadanie obyczajowe
Motyw przewodni: zdrady, seks, miłość
Ocena wg gatunku: 7/10
Share:
Translate »