in Julia Kierepka, Paranormal, Sensacja/Akcja, young adult

Julia Kierepka – Świadomość, czy główna bohaterka odnajdzie odwagę, by zawalczyć o swoje obecne i przeszłe wcielenia?

at
recenzjaopinia-julia-kierepka-swiadomosc-czy-glowna-bohaterka-odnajdzie-odwage-by-zawalczyc-o-swoje-obecne-i-przeszle-wcielenia

Julia KierepkaŚwiadomość, s.327, 2014, Wydaje.pl, e-book

Gatunek: paranormal romans
Motyw przewodni: reinkarnacja, romans, tajne organizacje
Dorastanie to swoisty rodzaj piekła. Człowiek nie rozumie starszych, lecz już nie jest dzieckiem, które działa spontanicznie i żyje na pełnym gazie. W nasze życie wkrada się niepewność, niedowartościowanie. Gubimy się, by poszukiwać swojej drogi w dorosłość. Czy ją odnajdziemy? Czy znajdziemy odwagę, by uwierzyć w siebie? I czy odnajdzie ją główna bohaterka Świadomości?
Powieść Julii zawładnęła moim światem na dwa dni. Z wypiekami na twarzy czytałam tę historię, która według mnie jest bardzo dobrym debiutem. Powyżej określiłam ją jako paranormal romans, jednak do tego opisu dodałabym także wątki sensacyjne i kryminalne. Główną bohaterką jest Eulalia Foster – 16-latka, która jest osobą zagubioną, pesymistyczną i nielubiącą swojego życia. Nieszczęśliwa już nie raz próbowała ze sobą skończyć, co jest wręcz niemym wołaniem o pomoc. Jej jedyną pociechą na tym padole są książki:

„Są moją heroiną, marihuaną, bez której nie mogę funkcjonować . Gdy nie widzę liter sklejonych w słowa, wpadam w panikę […] Żyję fikcją. Codziennie okłamuję samą siebie, że czytanie nie jest ucieczką od życia, tylko podróżą w jego głąb”
„Zanurzam się w otchłani liter. To jedyny sposób, aby nie zacząć uciekać z krzykiem. […] Oddycham dzięki literom, mój kręgosłup zbudowany jest ze zdań, krew, która pulsuje w moich żyłach to tylko niewypowiedziane słowa, zbyt piękne i nierealne, aby moje usta mogły ich zasmakować” s.3-4

Początek powieść jest niebywale klimatyczny (tak jak powyższe cytaty), lecz także odrobinę dramatyczny i chaotyczny, ze względu na stan umysłu naszej bohaterki, która to opowiada Nam tę historię. Ulega ona wypadkowi, który odmienia jej życie. Panna Foster ma przebłyski wspomnień z poprzedniego życia. Czy zawalczy o swoje obecne i przeszłe wcielenia, odnajdując odpowiedzi na nurtujące ją pytania? I czy pomoże jej w tym tajemniczy i przystojny Ethan – miłośnik literatury, który może okazać się bratnią duszą?
Historia rozwija się dość szybko, a wiele jej elementów jest z lekka przewrotnych, i łączy się ze sobą w nieoczekiwany sposób. Styl Świadomości przypadł mi do gustu, podobnie jak wątki sensacyjno-kryminalne, które zostały przedstawione z rozmachem. Świat przedstawiony jest dostosowany do dziejących się wydarzeń i narracji. Postawy oraz zachowania bohaterów przedstawione są w sposób realny, co pozwala na utożsamianie się z postaciami. Ja osobiście przeniosłam się odrobinę w czasie, choć muszę przyznać, iż nigdy nie byłam osobą tak pesymistyczną czy niepewną siebie jak główna bohaterka.
To lektura zdecydowanie młodzieżowa. Jednak jeśli tak jak ja lubicie od czasu do czasu pójść w tym kierunku, to polecam Wam tę książkę, gdyż zawiera kilka wątków, których nie spotkałam w innych tego typu powieściach. Wielbicielom książki drukowanej donoszę, iż wersja papierowa jest w trakcie przygotowania. Poza tym to początek serii.
Powieść zawiera drobne literówki i  błędy m.in. stylistyczne, jednak nie przeszkadzają one w znacznym stopniu w czytaniu. Mam nadzieje, iż w kolejnych częściach Eulalia odnajdzie swoją drogę i stanie się osobą bardziej zaradną, i pewną siebie, gdyż zdecydowanie potrzebna jest jej przemiana.
Podsumowując jeśli poszukujecie pasjonującej literatury młodzieżowej, w której czuć miłość autorki do książek i wątków fantastycznych, romantycznych oraz sensacyjnych –  Świadomość to lektura dla Was. Gorąco polecam zainteresowanym.
Share:
Translate »