in Nora Roberts, OkiemMK, Romans, Thriller/Kryminał

„Sekrety i śmierć” – J.D. Robb [przedpremierowo]

at
sekrety-i-smierc-j-d-robb

Larinda Mars za życia zarabiała na plotkach. Nie była ulubienicą sławnych i zamożnych. Fakt, iż zginęła w lokalu, w którym przebywała w tym czasie porucznik Eve Dallas, i który należy do Roarke’a czyni sprawę jej zabójstwa w wielu aspektach osobistą. I przez to ta dwójka poświęci jej więcej czasu niż na to zasługuje, ponieważ: „Śmierć zmienia wszystko”.

Gdzie znajdują się „ Sekrety i śmierć ” na tle całej serii?

„ Sekrety i śmierć ” to kolejna powieść z serii o Eve Dallas. Futurystyczny kryminał, który dla mnie jest już niczym wyczekiwany i ukochany serial. Przez te kilkadziesiąt książek zdążyłam poznać i pokochać bohaterów. Nieodłącznie kibicuję im, płaczę i śmieję się z nimi, przeżywam wzloty i upadki oraz odkrywam kolejne okruchy z ich przeszłości, a także patrzę jak się zmieniają i ewoluują. Obserwuję interakcje między nimi, to jak grono najbliższych Eve i Roarke’a się powiększa. Jestem także zachwycona tym jak J.D. Robb przedstawia uczucia i związek tej pary. Nie zawsze jest między nimi idealnie, ale w ich wypadku miłość przezwycięża wszystko. Poza tym każda książka naładowana jest sporą dawką przeróżnych emocji. W całej tej serii oczywiście znajdziecie części, które spodobają się Wam bardziej lub mniej. Myślę, że autorce jest coraz trudniej wymyślać coś nowego czy świeżego, ale niezaprzeczalnie za każdym razem jej książki czyta się szybko. Są napisane lekko, a styl jest niewymuszony. Do tego stałe żarty, anegdotki i specyficzne relacje pomiędzy bohaterami dostarczają sporo frajdy.

Lepsze i gorsze elementy historii w „ Sekrety i śmierć ”

„ Sekrety i śmierć ” może nie jest najlepszą częścią serii, ale ma sporo plusów. Intryga jest interesująca i dość zawiła. Z J.D. Robb nigdy nie wiadomo czy specjalnie „podkłada” nam winnego zbrodni czy po prostu mamy dobrego nosa. Już nie raz byłam pewna tego, kto zabija lub zagraża mieszkańcom Nowego Jorku, a tu okazało się, że winny był ktoś całkiem inny. Tym razem przejrzałam zamiary autorki, ale na szczęście nie bawiłam się przez to gorzej podczas lektury. Podoba mi się także, że zarówno Eve Dallas, jak i J.D. Robb bardzo skupiają się na ofiarach. Dostajemy ich pełny profil, przez co poznajemy je lepiej. Nie skupiamy się tylko na tym „złym” zapominając, kto w tej historii jest najważniejszy. Poznając ofiary w sporym stopniu poznajemy mordercę. Wiemy co lubi, co nim kierowało i czemu wybrał takie, a nie inne osoby. Sam rodzaj zbrodni i tego jak została dokonana także sporo nam zdradza, a autorka nie szczędzi nam informacji. I robi to w bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia sposób.

Ciekawym elementem tej opowieści jest także to, że ofiara ma na swoim sumieniu sporo grzechów i sekretów, a przez to grono podejrzanych jest większe niż zazwyczaj.

” -Napadnięto? – Znów usiadł. – Nie dziwię się. Była jak sęp, jak wampir. Z pewnością nie jestem jedyny.
– Jedyny, który?
– Który jej nienawidził. Ledwo ją znałem, ale jej nienawidziłem.” s. 91

Na uwagę zasługuje także to jak autorka przedstawia proces myślowy Eve – jej metody dedukcji. Są zawsze bardzo wciągające, inteligentne i dogłębnie przemyślane. Widać, że J.D. Robb robi dobry research, jeśli chodzi o te sprawy. Podoba mi się także to jak Dallas się zmienia i jak potrafi czerpać ze swojej strasznej przeszłości, by wykonywać ten trudny zawód. No i w tej powieści, jak i w innych ważną rolę odgrywają jej sny. Bardzo często rozmawia w nich z ofiarami, a te „pogaduchy” to dobijająca się w snach podświadomość, która często „podpowiada” Eve, w którą stronę iść.

Jak czytać serię o Eve Dallas?

„ Sekrety i śmierć ” można czytać oczywiście bez znajomości poprzednich części, jeśli zależy Wam przede wszystkim na wątkach kryminalnych. Jeśli natomiast chcecie jak ja wyłapywać smaczki, śmiać się ze znanych motywów czy relacji warto sięgnąć po całą serię. Wciąga niebywale. „Dotyk śmierci” – czyli pierwsza część serii – nadal pozostaje jedną z moich ulubionych książek, m.in. ze względu na to, iż wcześniej nie miałam możliwości czytać połączenia romansu z kryminałem, w którym główna para tak bardzo by mnie zachwycała. Są tak różni  -policjantka i były złodziej, a teraz multimilioner oraz geniusz komputerowy -, a jednak pasują do siebie idealnie. Chemia pomiędzy Eve, a Roarkiem jest czymś rzadko spotykanym, ale pięknym i z ogromną przyjemnością czytam każdą ich wspólną scenę. Do tego powieść ta jest tak naładowana przeróżnymi emocjami, a to coś, co cenię w literaturze.

Polska, a angielska wersja „ Sekrety i śmierć ”

Jeszcze dwa zdania na temat tłumaczenia. Nie mogłam się doczekać polskiej premiery i zamówiłam sobie tę część po angielsku. Tłumacz zdecydowanie daje radę, dostosowuje pewne wyrażenia tak by były dla nas bardziej zrozumiałe, pamięta o tym by w kolejnych częściach cyklu stosować te same zwroty, nazwy własne czy choćby przezwiska, co bardzo mnie cieszy, bo gdy czytam m.in.: „Moja Pani Porucznik” (tak zwraca się Roarke do Eve) zawsze się uśmiecham.

Podsumowanie

Czy polecam „ Sekrety i śmierć ”? Zdecydowanie. A komu? Myślę, że przede wszystkim fanom serii oraz osobom lubiącym kryminały z wątkami romantycznymi napisanymi w lekki, ale i emocjonujący sposób. Jednocześnie polecając zaczęcie przygody z Eve Dallas i Roarkiem od początku. Sama mam ochotę zacząć ją od nowa, choć czytałam wszystkie powieści z tej serii wielokrotnie i zazdroszczę tym z Was, którzy zrobią to pierwszy raz. Pierwsze części cyklu bardzo trudno jest dostać, ale dostępne są bez problemu w bibliotekach, a kilka ostatnich części na pewno znajdziecie na Legimi. Do moich ulubionych książek z tych „nowszych” należy zdecydowanie „Bractwo śmierci”, które naładowane jest taką dawką emocji, że kilka razy powstrzymywałam łzy, jest tam kilka słodkich chwil, ale i przerażająca sprawa, która powinna wstrząsnąć każdym. J.D. Robb ciągle przypomina Nam, że to człowiek potrafi być największym złem na tym świecie. I to mi się m.in. w jej prozie tak podoba (poza jej stylem), że ukazuje Nas w różnych barwach. Cóż mogę napisać więcej? Czytajcie.

Premiera w Polsce – 8 stycznia 2019 roku

sekrety i śmierć j.d. robb

 

Dobrego dnia,

całusy Marta

| Inne wpisy dotyczące serii In Death| Grupa fanów J.D. Robb i Nory Roberts|

P.S. Czy macie ochotę przeczytać post o całej serii In death?

Share:
Translate »